GTI100 Creative Commons License 2015.02.19 0 0 2577

Nem pont betéti kérdés, de sok itt a pénzügyi, befektetési  szakember azért kérdezem itt. Rendben van az, ez a szokásos banki gyakorlat, hogy hitel kamat számításnál  úgy számol a bankom, mintha az év 360 napból állna 365 helyett?

 

Bővebben: kiszámoltam, hogy mennyi szerintem a hitelem kamata , de a bank ennél nagyobb összeggel számolt. Panaszt tettem megírták, hogy ők így számolnak:

 

Kamat=Tőke X Kamatláb százalékban X Napok száma / 36000.

 

Tényleg így van benne az ÁSZF-ben is amit csak most néztem meg.  Én hasonlóképp számoltam csak nálam 36500 az osztó. Lehet, hogy kevésnek tűnik az 5 nap különbség, de nekem pár év alatt több mint 12.000 Ft plusz kiadás jelent, szerintem indokolatlanul. Egy egyszerű példával élve 1.000.000 Ft egy évi kamata 10%-os kamatláb esetén, kapásból rámondjuk, hogy 100.000 Ft. Igen, de azzal a módszerrel ahogy bank számol ez bizony 101.388 Ft.  Az MNB-nél akarok panaszt tenni, mert az ő hitel kalkulátorukkal kiszámítva is az a helyes törlesztő részlet amit én  számoltam. De mielőtt esetleg, szénné égetem magam a panaszommal kérdezem, hogy  most 360 vagy 365 nappal kell-e számolni. Az meg mondjuk külön érdekelne de néztem még utána, hogy vajon a betéti kamatoknál is így számolnak, mert ott meg az ügyfélnek lenne ez előnyös.  Köszi a válaszokat, tanácsokat előre is.