attiss.66 Creative Commons License 2015.01.01 0 0 2983

Nekem nagyon beválik ez az egyenlő vastagra faragott tető. Szép bársonyos, telt, nemes és ami a többi hegedűn nem volt eddig, egy szép selymes és ragyogó hangszíne/a kávákat is sokkal vékonyabbra vettem.t. A régebbieken 1.25 mm/Vadon Géza szerint/, a mostaniakon 1.1 mm vagy még annál is véknyabb. Ettől lesz ragyogó a hang/Sacconi írása szerint/. Ez bevált eddig. Nagyon könnyen megszólal, sima és tiszta hangok és a nagyon halk hangoknál is nagy lehetőségek nyíltak a képzett hangok árnyalására. Az eddigiektől sokkal nagyobb a hangereje ez a hangerő nekem maximális megfelel, főleg, hogy a hangszín ilyen nagymértékben javult. A szép hangszín nekem nagyon fontos/fontosabbnak tartom, mint a hangerőt, főleg, hogy nem is adom el, saját használatra van :)/.  És amiben még eltértem az a gerenda formája és ívelése/ gömbölyű és ellipszis kombinálása. Ez a főzetlen fából készült Stardivári mintára készült hegedű. Mindenki véleménye aki hallotta eddig közelről a "csodálatos hang" :)  jelzővel illetik. :) Főleg amikor összehasonlítom, egymás után játszom rajtuk/ az előzőleg készítettekkel amiknél még nem alkalmaztam ezeket a változtatásokat/, akkor látja mindenki, hogy mekkora különbség van a két hang között. A két, főzött fából készült hegedűt/a Guarneri del Gesu és Csíszár Gyula mintára készült/ még nem húroztam fel, de azokat is ilyen elv szerint készítettem, egyformára faragott tető. Kiváncsi leszek azoknál milyen változás lesz, a Guarneri elég sűrű szálú fenyőből készült, kb 1 mm-es évgyűrűtávok egyenletesen/ettől a hangtól is sokat várok/. A Csíszár félénél nem olyan egyenletes az évgyűrűtáv. A széles résznél a szélénél van 3.5 mm is. Ott belül több vízüveget tettem, hogy kiegyenlítsem a sűrűségi különbséget. Mindháromnál különbözik a gerenda magassága és formája, ahogy jónak láttam a tetőhöz arányítva. 

Ez az itáliai balzsamos olajlakk is nyom a latba szerintem. Gondolkoztam, hogy mihez hasonlít  a tapintása az azzal lakkozott felületnek. És beugrott, a rovarok kitinpáncéljához. Elégedett vagyok ezzel a lakkal. A kulcsokat diófából esztergáltam, a fogólap almafából amit sokszor átkentem 5%-os vízüveggel, aztán 1200-as vízpapírral simára csiszoltam. A húrfeszítőt is diófából faragtam/van vagy 20 éve száradó diófám abból/, a gombot almafából esztergáltam/ébenfára nem költök :)/.

Előzmény: citera (2982)