0l0 Creative Commons License 2014.12.16 0 0 45347

Csak elvi síkon szállok vitába, de miért ne lehetne elvonni hőt radiátorral?

Ha az ember extrém példának okáért a kályha teljes felületét (a tüzelőnyílást ki lehet hagyni) körbeveszi  egysoros radiátorokkal (sima oldallal befelé), kívülről pedig leszigeteli (vagy nem), akkor a kályha melege a kéményen és a tüzelőajtón kívül csak a radiátorok irányába tud távozni. Ekkor a radiátorokon átáramoltatott vízzel a kályháról addig és olyan mértékben lehetne hőt elvonni amennyire szükséges és amennyire a kályha hőtároló kapacitása engedi.

Ez szerintem egy viszonylag egyszerű és nem is túl költséges megoldás volna, azzal az előnnyel, hogy a víztér kikerülne a durván 100 fok fölötti zónából ezzel együtt nem érintené semmiféle kályha működését drasztikusan, csak az eredetileg sugárzással kibocsátott ill. levegő által elvont hőt ez vízzel vonná el.

Nyilván nem kell feltétlenül az egész kályhát körberakni. Cserépkályhának pl csak a fal felőli oldalára is lehetne rakni (ha nincs ráépítve), vagy a tetejére, ahol nem rontja nagyon az esztétikát...

Egyelőre tartom az álláspontom, hogy életképes a megoldás, annál is inkább, mert egyrétegű lapradiátort elég olcsón lehet venni, egy víztérbe építhető megoldás árából több négyzetmétert is, és teljesen rugalmasan lehetne telepíteni a kályha elhelyezésének, a vízoldali hőigénynek és az esztétikai szempontoknak a figyelembevételével. Sőt a legkülönbözőbb légfűtés-vízfűtés arány beszabályzására is lehetőséget ad, ha a radiátorok lemezelt felét szabályozhatóan zárja le az ember.

Ha bármi buktatója van a dolognak, kíváncsian várom a megsemmisítő kritikát...

 

Előzmény: sur5al (45340)