Szia!
Akkor ássunk csak egy kicsit mélyebbre :-))
A következő két hivatkozás ugyanazt a tartalmat jeleníti meg (csak az alapértelmezett réteg láthatósága más):
Turistautak (title = turistautak.hu térkép)
OSM (title = turistautak.hu térkép)
Az oldalon a következő réteglista található:
BASE LAYER (ALAPRÉTEG)
- Google utak = Google Térkép / Google Maps térkép nézet
- Google műhold = Google Térkép / Google Maps műhold nézet
- Google műhold és utak = Google Térkép / Google Maps műhold nézet + úthálózat
- Google domborzat = Google Térkép / Google Maps szintvonalas és domborzatárnyékolásos domborzatábrázolás + vízrajz + közlekedés + határok + növényzeti és épített fedettség
- OpenStreetMap = OpenStreetMap alaptérkép az előző réteggel megegyező tartalommal, domborzatábrázolás nélkül
- OpenStreetMap (turistautak.hu) = A (turistautak.hu) jelkulcsa és turistaúthálózata alapján készített térkép az OSM úthálózatára "alkalmazva"
- turistautak.hu = A turistautak.hu saját térképe, domborzatárnyékolás nélkül
- turistautak.hu domborzattal = A turistautak.hu saját térképe, domborzatárnyékolással
- Fehér alap = fehér színű hátér
OVERLAYS (FEDŐRÉTEGEK)
- turistautak.hu felületek = A turistautak.hu saját növényzeti és épített fedettsége
- domborzatárnyékolás = A turistautak.hu saját domborzatárnyékolása (summere)
- turistautak.hu vonalak és pontok = A turistautak hu saját vonlas és pontszerű elemei (szintvonalas domborzatábrázolás + vonalas vízrajzi elemek + közlekedés + piktogramok (POI-k))
OpenStreetMap + turistautak.hu vonalak és pontok = Az OSM alaptérképére "rávetítve" látszanak a turistautak.hu vonalas és pontszerű elemei (tátszik, hogy a két rendszer úthálózata nincs fedésben)
Az eltérés még szembetűnőbb a következő esetben:
OpenStreetMap (turistautak.hu) + turistautak.hu vonalak és pontok = Az OSM és a turistautak.hu úthálózata "egymásra vetítve".
Teljesen nyilvánvaló, hogy a kettő közti eltérést hivatott "áthidalni" az OpenStreetMap (turistautak.hu) réteg térképe (az általam korábban említett openstreetmap.hu oldalon ugyanez a (K. A. féle) térkép található - rávetítésként). Ez már akár kiolvasható az OSM saját adatbázisából is, ám az úthálózat kartográfiai-grafikai megjelenítése a bizony a Tuhu javára billenti a mérleget! Ugyanis az OSM saját attribútumadatait csak a saját úthálózatára (amely általában sokkal durvább rajzolatú, mint a Tuhu-é) tudja alkalmazni - már, ha a Tuhu adatainak licensze a közeljövőben nem teszi lehetővé a szabad felhasználást.
Egyébként a Tuhu fennmaradását és további sikerét továbbra a fejlesztésekben tátom:
- Az SRTM v.2 vagy az újabb ASTER GDEM (georeferálási hibák kiküszöbölése utáni) domborzatmodellből generált szinvonalas domborzatábrázolások javítása
- Régi turistaúthálózat integrálása az adatbázisba, makd törlőkeresztes megjelenítése a térképeken (az úthálózat olyan sűrű, hogy ez a munka csupán szerkesztéssel elvégezhető lenne)
- Ezek mellett a természetjáró infrastruktúra régebbi (történelmi) emlékeinek, objektumainak összegyűjtése, adatbázisba integrálása és megjelenítése
- A háttérprogramozás optimalizálása, újabb módszerek és szoftverek erőteljesebb támogatása stb.
Üdvözlettel:
Rakk Gyula
térképész-térinformatikus