dys-cus Creative Commons License 2014.06.26 0 0 3501

Nos pont a vas a jó, és átkell tekerni. Mint írtam már három erősítőt alakítottam át, és mind a három megállja a helyét. Ha valaki 65 rugóért veszi a szépállapotú (külsőre) 211-et, akkor kb 115-ből lessz neki egy upgrédelt erősítője. Ennyiért még egy rozsdás dobozú ST70-sem kapsz. Mellesleg a Dynaco-k kimenője mind egyhelyen készült, egyfajta anyagból. A hangjuk nem igazán ettől változott, hanem az időtől, meg a beépített csövektől. Egyébként meg az összes ST70-nek az a baja, (javítottam és rekonstruáltam már egy pár darabot) hogy a basszusa zsíros, nem kottázható. 150Hz-től felfelé teljesen jó, szép sima hangú készülék, de a sztereója gyenge a 211-hez képest. Igaz abban nem is EL34 van. Pedig hidd el, volt nálam olyan ST70, aminek csak a diódáját vették 50 rugóért, mert valami Telefunken által, a német posta számára készített cső volt. Egyébként az tudott valamit.

A 211-ben ellenállást nem szabad cserélni, és a csatolókat is csak akkor, ha már nagyon lecsökkent a kapacitása, mert az mélyhang veszteséget okoz. Egyébként nem PIO kondik, hanem MP-k, azaz metalpapír kivitelűek. Siemens, és WIMA MP kondikhoz viszonylag könnyen hozzá lehet jutni még, de lehet, a WIMA még gyártja is. Ha ellenállást kell mégis cserélni, akkor semmi esetre sem a Chonrádos szép kéket kell beletenni, hanem vagy ARCOL-t, vagy AB-t értékre válogatva, ugyanis ezek nagyon szórnak. A trafó vasa egyébiránt GOS vas nagy valószínűséggel, nem pedig Si dinamólemez. Ezt onnan gondolom, hogy nem recseg hajlításra. Nos ennyit a spekulációkról, hogy mi van benne, hogy szól, és hogy mit érdemes kidobni. És főleg miért.