takacs.ferenc.bp Creative Commons License 2014.05.10 0 0 40

http://sg.hu/cikkek/88393/visszalassultak-a-neutrinok

 

A cikk azért érdekes, mert amíg más helyeken nem látom azt az állítást, hogy a neutrínók fénysebességgel haladnak, addig itt egyértelműen kijelentik. Ez a kérdés pedig igen fontos, és furcsa, hogy csak egy helyen találom meg ezt az állítást. Vajon mennyire biztos megfigyelésekre alapozzák?

 

1. eset: Ha a neutrínók fénysebességűek, akkor nincs nyugalmi tömegük, és a világegyetembeli eloszlásuk is minden bizonnyal egyenletes, akár a háttérsugárzásé, tehát nem alkothatnak olyan csomósodásokat, hálókat, mint amit a sötét anyag intergalaktikus eloszlásáról feltételeznek. Ugyanis ekkor a galaktikus tömegek nem tudják befogni a neutrínókat, csupán szétszórják őket, ami még egyenletesebbé teszi az eloszlásukat. Tehát ez esetben a sötét anyagra valami más magyarázatot kell keresni. Ugyanakkor így a sötét energia magyarázatát adhatja. A fénysebességű haladás mellett szól az, hogy a szupernóva robbanásokat megelőzi egy a magrobbanást jelző neutrínó zápor. Ha a neutrínók lassabban haladnának, akkor bajosan előznék meg a fényjelenséget.

 

2. eset: Ha viszont a neutrínóknak van nyugalmi tömegük, akkor elvben akár nyugodhatnak is, és össze is csomósodhatnak, így a sötét energiára is magyarázatot adhatnak.. Igaz szinte mindenhol azt írják, hogy a neutrínók sebessége fénysebesség közeli. Ez persze egy értelmetlen állítás, hiszen minden nem fénysebességű sebesség relatív.