Szomjas cápa Creative Commons License 2013.12.02 0 0 94270

Idén vágtam bele először a kökénybe. Vettem 300 kg magozott kökényhúst 140 Ft/kg árban, gondolom, ez elfogadható. A kihozatalról nagyon ellentmondásos infóim vannak, innen a fórumró isl. Még nem tartok a főzésnél, azzal majd később  jelentkezem.

 

Néhány hsz-on belüli infók akihozatalról:

 

Fragola: Jobb, mint 10 l / kg napfény nélkül (50 % V/V)

Kérdés: magozott, vagy magozatlan kökényre viszonyítva?

 

Szentöltvíz: 5,8 l / 100 l, 4 % napfény, ami kb. 3 l / 100 l napfény mentes kihozatal.

Kérdés: Hány kg kökényt (húst?) tartalmazott a 100 l cefre? A 4 % napfény mire vonatkozik? A kökényhúsra, vagy a liter cefrére?

 

Saját cefrekészítésem:

A vásárolt kökényhús a kész szilvalekvár állagánál csak egy kicsit volt lágyabb, nem ragadt annyira.

100 kg-hoz 3 % napfény + 30 l víz(/100 kg) után nem volt egészen tele a három 120 l-es hordó. Az állagát tekintve kb. cibere állagú. Jó, tudom, ez nem lekvárefórum...

Szemre még legalább 20 l vizet igényel 100 kg gyümölcshúsra, nem akarom leégetni.

 

Az anyagot hidegtűrő élesztővel indítottam tápsóval együtt (papír szerint 3 oC-on már dolgozik max. 15 oC-ig), két nap múlva került bele a napfény. Sajnos rohanok, mint a töketlen őrült, az egész kökénybeszerzés is hirtelen felindolásból történt. Sajnos nem tudom melegebb helyen kezelni a cefrét.

Tíz nappal a startnap után már alig volt valami gázfejlődés. A cefre most már csak arra vár, hogy legyen időm a főzéshez. Az elején én  is tapasztaltam azt a (fórumon már tárgyalt) jelenséget, hogy hordóból félig töltve majdnem "kifut" az anyag. A pektinbontó hatását nemigen észlelem most sem. Lehet, hogy hidegben az sem dolgozik.

 

A főzés után a végeredmény adatokkal majd jelentkezem.

 

Az idei szezon fajlagos adatai, napfénymentesen:

 

Vörös szilva: 8,1 l / 100 kg, főzés szept. 14.

Nyári alma: 11,0 l / 100 kg,  főzés szept. 15.

Körte, többségében vilmos:

                   12,1 l / 100 kg, főzés szept. 15.

Téli alma, vegyes:

                   12,4 l / 100 kg, főzés november 15.

 

Kökény, ???, majd meglátjuk.