dagadt kispesti Creative Commons License 2013.10.29 0 0 278348

Magam hallottam egy utánpótlás mérkőzés szünetében az öltözőből ­ a minősítetlen hangnemet most nem idézve, hogy állati üvöltéssel kiabálja jó nevű volt focista edző a
gyerekeknek: "megmondtam, hogy törd el a lábát, rúgd szét az ellenfelet, de ti még ezt sem csináltátok........" Csak mellesleg
jegyzem meg ez az edző volt utánpótlás válogatott edző is. Ez a magatartás sok szülőt, gyereket arra inspirál, hogy idő előtt
abbahagyja a játékot. Amíg az edzők egyéni, emberi kvalitásai gyengék, addig nagyon nehéz a gyerekszám csökkenést
megakadályozni. A szülőkkel folyamatos és őszinte kapcsolattartásra nagyon nagy szükség van. Sokszor csalódva láttam, hogy
a fiatal edzők az eredményszemléletet még előbbre valónak tartják cselekedeteikben és a szülőkkel való kapcsolattartást
egyszerűen feleslegesnek tartják. Az eredményszemlélet nagy hibája, hogy a gyerekek egy részét, akár több év akadémia
tagság után félreállítják, megalázzák és elküldik. Számos vezető megköveteli az utánpótlásban az eredményt. Magatartásuk
miatt az edzők sokszor félnek, saját egzisztenciájuk nyilván fontosabb, mint szembeszállni ezzel a vezetői mentalitással.

 

 

 

Sokszor kérdeztem edzőket, hogy hány gyerekből lesz egy korosztályból felnőtt első vagy másodosztályú labdarúgó: A válasz
általában hasonló, korosztályonként ha egy, kettő az már nagyon jó eredmény. Vissza szoktam kérdezni. Mi lesz a többi
gyerekkel? Válasz nincsen. Az arcokon látszik: "hát nem mindegy, megy a levesbe". Amíg ez az edzői szemlélet és a klubok
vezetői szemlélete is ez, valamint nem kényszerítik a gyerekeket arra, hogy tanuljanak is képességükhöz mérten a különböző
szintű iskolákban, addig tömegével fogják a szülők lebeszélni, vagy letiltani gyerekeiket, hogy az edzéseken megjelenjenek. Az
iskoláknak kötelezővé kéne tenni, hogy a sportoló gyerekeket a reggeli edzésekre elengedjék, feltéve, hogy a tanulásban
emellett is képességeik szerint teljesítenek. Az iskolákban el kell érni, hogy az emelt szinten sportoló gyerekek flexibilis
órarendet is választhassanak. Nemcsak sportosztályok kellenek, hanem a tehetséges gyerekek más osztályokban is
tanulhassanak, de legyen lehetőségük az edzéseken részt venni.

Előzmény: Marci14 (278340)