ysu Creative Commons License 2013.09.07 0 0 344

Azt, hogy megpróbáltad felhivni a figyelmünket, hogy Magdi tájszólással énekel? Nos egyrészt, képzeld, tényleg van egy kis iz az énekében. Sőt, a beszédében is. És tudod mit? Jól áll neki. A tájszólások nekem alapból tetszenek, és az is tetszik, hogy Magdi nem próbálja már eltüntetni, hanem vállalja, hogy ő onnan jött, ahonnan jött, és ez tette azzá, akivé vált. Ezt kicsúfolni nem vall túl jó izlésre. Egyrészt, mert arról tanuskodik, hogy képtelen vagy elfogadni más ejtést, mint a pestit, pedig minden nyelvünk szépségét őrző szakember többezerszer nyilatkozta már, hogy a tájnyelvi ejtés nemhogy nem hiba, de a nyelv gazdagságát jelenti. Másrészt a kicsúfolás tudatlanságról is árulkodik, ha valaki azt gondolja, a popba nem illik a tájnyelvi ejtés, hiszen a pop "anyanyelvében", az angolban ahány énekes, annyi kiejtés létezik, a tájnyelvi eltérések sokkalta erősebbek lehetnek, mint az az enyhe tájszüólás, ami itt hallatszik, ha hallatszik egyáltalán. Ugyanis akárhogy is próbálom, én bizony egyáltalán nem hallom, hogy ebben a dalban szárálám-ot énekelne Magdi. Kicsit talán nyiltabban énekli az első két e-t, de egy nyilt e igen igen messze van az á-tól, egy középzárt e pedig, ami Magdi beszédére és énekére amúgy jellemzőbb, mint a nyilt, meg pláne messze van. Ezt nyugodtan elhiheted egy olyan embernek, aki a, valaha az egyetemen nyelvjárási szövegek lejegyzetelésével foglalatoskodott éveken át, b, tanult alapfokon logopédiát, és sérült beszédű gyerekeknek tart beszédfoglalkozásokat napi szinten, c, egy beszédproblémás gyerek anykája.

Meg tudom különböztetni, mikor probléma a másfajta ejtés, és mikor nem. Itt és most nem az. Ha nem tetszik, az a Te bajod, nem kötelez rá senki, hogy hallgasd. De kicsúfolni kár, mert csak magadnak ártasz vele. 

Előzmény: stor_ (343)