Adalék a Riminyák történetéhez.
A mai Postástelep, Riminyák és a Vincellér ház között több érdi gazda embernek voltak földjei az uradalmi földek között, így többek között Patyi Vilmos érdi közép birtokosnak is (Jovicza Ignác és Kerékgyártó Imre és az Ő nevéhez fűződik a Funduclia völgyi ősember lelet megtalálása).
A 30-as években földművelés közben a mai Tárnoki úti temető körül középkori romokat, épületmaradványokat talált a birtokán. Több egyházi jellegű tárgy került akkor elő, az egyik domb alól. Ők ezt a dombot „kultúrdombnak” nevezték el egymás között.
Majd a területet feltüntettették az Országos Régészeti Topográfián (MTA).
Patyi Vilmos gyűjteménye halálával ismeretlen helyre-helyekre került.
Birtokát a II. Világháború után államosították, a 70-es években felparcellázták, jelenleg már semmi sem található az állítólagos védett területből.
Beépült. A régi temetőben lehetne még középkori sírokat találni.
Az 1960-as években – akkor még a terület nem volt még ennyire beépítve – a Pest Megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága több más régészeti és természeti értékkel együtt védetté nyilvánította a területet. Nem ismervén, nem is akarván megismerni a középkori települések neveit szinte „hasraütés” szerűen pusztafalunak nevezték el.
Mint tudjuk Érd öt (Berki-Horka-Eben-Kőkert-Deszka) középkori –a török hódoltság alatt elpusztult – település felett épült, nyerte el mai formáját. Valószínű, hogy ezen a területen állhatott Berki falu. Ezekről már előzőleg írtunk.
Pusztafalu község igen takaros, számunkra irigylésre méltó rendezettségű település Borsod megyében.
http://www.iranymagyarorszag.hu/terkep/pusztafalu.
ÁA.
Ajánlott szakirodalom: Dr. Torma István a Kutyavár története