Zalai gyöngyszemek, 3. rész: Zalaszentgyörgy, rk. templom
Bödéről Zalaszentgyörgyre, és főleg a temetőben álló templomhoz eljutni már hosszabb gyaloglást igényelt. Ehhez át kellett jutnunk a sárga jelzésen Kávásra, majd a most keskenyen folydogáló Zala folyó hídján átkelve Zalaszentgyörgy főutcáján nyugat felé haladva közelítettük meg a Szent György tiszteletére szentelt középkori épületet.
A templom legrégebbi része téglából épült a 13. század második felében. Az 5 méter széles, téglányforma hajó eredetileg félköríves szentélyben folytatódott. Bejárata a nyugati oldalon nyílik, karcsú, hurokmintás kőoszlopok díszítik a félköríves portált. A kisméretű huszártorony e bejárat felett található. Az épület déli oldalán látható a három román kori ablak, valamint a főpárkány alatt végigfutó, téglából rakott fogazatsor, mely leginkább a Dunántúl román kori építészetére jellemző.
A 14. században az apszis helyébe a hajóval megegyező szélességű, sokszögzáródású, gótikus szentélyt építettek. A két épületrészt csúcsban összefutó diadalív választja el egymástól, a hajót síkmennyezet, a szentélyt kőbordás, gyámköveken nyugvó, ötfiókos boltozat fedi. Ezen a szakaszon saroktámpillérek és keskeny, csúcsíves, mérműves ablakok erősítik a középkori jelleget a szemlélőben.
Régészeti feltárása során (mely 1975-ben indult) a templom belsejében több középkori részlet került elő. A szentélyben egy 1400-as években keletkezett falkép töredéke, ill. a 16-17. századi protestáns használatra utaló díszítőfestés maradványai.
A templomba bejutni a plébánossal előre egyeztetett időpontban lehetséges. A plébánia telefonszáma: 92-460-029. (A templom bemutatása Ludwig Emil cikke alapján történt.)