langasz Creative Commons License 2013.06.07 0 0 11182

Kedves Bajdo!

 

A kerdesedre valaszolva: En mar csinaltattam DNS vizsgalatot, a 23andMe-nel (www.23andme.com), ez egy amerikai ceg, de Magyarorszagrol is meg lehet rendelni a tesztet, most 99 dollarba kerul.  Nagyon sok informaciohoz lehet hozzajutni a teszt alapjan, pl. honnan szarmaznak az osok, melyik haplogrouphoz (es mely nepek genjei talalhatok meg az illetoben) tartozik a tesztelt egyen, milyen szazalekban orokolt geneket a Neandervolgyi osembertol, milyen betegsegre hajlamos a genek alapjan, kapcsolatot lehet felvenni lehetseges rokonokkal es meg szamtalan sok informacio van a DNS-rol, aktiv forumok stb. Rolam is kiderult, hogy 100%-ban Europai (nemet, kelet-europai osokkel) vagyok, nincs bennem azsiai ver, ezek szerint en nem tartozom az "osmagyarok" koze. A nemet vonal igaz is, mert az anyai agamon valamelyik osomet meg Maria Terezia  idejen telepitettek Magyarorszagra. Az apai agam valamikor Szlovakiabol jott, addig meg nem sikerult eljutnom a csaladfakutatassal. 

Szerintem nagyon hasznos a vizsgalat es azon tul, hogy sok mindent lehet megtudni arrol, hogy honnan jottek az osok, a betegsegek kialakulasanak megelozesere is lehet hasznalni. Ha tudja az ember, hogy milyen betegsegekre hajlamos, sokkal konnyebben tud valtoztatni az eletmodjan/etkezesi szokasain, hogy csokkentse a kockazatot.  

 

A 12 markeres vizsgalatbol keveset lehet megtudni, a haplogroup fo tipusat es informaciot a haplogroup-rol.  Ha pl. azt kellene kideriteni, hogy 2 azonos csaladnevu egyen rokon-e, ahhoz mar nem ad eleg pontos informaciot a teszt, ahhoz legalabb 25 markert kell tesztelni.  Remelem, hogy segitettem.

 

U.i. Elnezest kerek, de nincsenek ekezetes betuk a gepemen.

 

Előzmény: Bajdó (11181)