Archimédesz Creative Commons License 2013.05.25 0 0 32431

Szeretlek, Index Fórum.

Még egyszer:

Összefoglalnám az elmúlt napjaim termését:

3470

Budapest VIII., Illés u. 1 és 3

8844

Budapest VIII., Illés u. 3

A következő képeknél ha a felugró ablakban még egyet kattintasz, akkor megnyílik teljes méretben.

Néhány hónapja már mutattam a levéltárban talált terveket, ezért csak emlékeztetőül a két kép:

Ez még csak nagyon gyanús, de most a Kiscelli Múzeumban találtam egy fényképet, amely a Kálvária teret mutatja 1900 körül, néhány évvel a két ház építése után.  A teljes fényképet nem közölhetem, mert csak magánfelhasználásra vettem meg, de itt egy apró részlet belőle:

Ezen a 3470-es jobb oldalán szereplő Illés utca 1-es épület Losonci utcai homlokzata látható, a Kálvária tér 13 számú ház második emeletéről fényképezve. Fölülről nézve (pirossal a 3470 perspektívája, sárgával a múzeumi képé):

Nem egyszerű, mert a múzeumi kép nagyon távolról készült - ezért kell ilyen sokat magyaráznom. 

Az egyik képen tehát az Illés utcai homlokzatot látjuk, a másikon a Losonci utcait, de a kettő szerkezete megegyezik. Az első és a második emelet ablakait tudjuk összehasonlítani ezen az egymáshoz igazított képen:

Lássuk a „rétegrendet”, az egyes elemeket alulról fölfelé:

1. a kuglisor az első emeleti párkány alatt - a múzeumi képen a nagyon lapos szög miatt csak egy fekete négyzet látszik
  2. az első emeleti párkány - fontos, hogy csak az ablakok alatt van, az ablakközök alatt nincs
  3. ez az egyik legfontosabb: az ablakok között, azok teljes magasságában van egy kis mélyedés, annak az alsó végén pedig egy U alakú gipszciráda. Bekarikáztam a 3470-en azokat, amelyek látszanak:

4. az ablak fölső vége, a szemöldökfa
  5. ez is fontos: az ablak fölötti díszek első „rétege”, a két sarokból fölfelé induló minta; közöttük semmi - a múzeumi képen csak két csík között egy világos folt látszik, de az pont elég

Összeszíneztem az egyes elemeket:

6. az ablak fölötti gipsz dísz
  7. az első emeleti ablakok fölötti szemöldök: csúcsos, háromszög alakú képződmények váltakozó mintája - az elsőnek hiányzik a csúcsa, a másodiknak ott van; a múzeumi képen csak annyi sejthető, hogy a jobb szélétől nézve az első és a harmadik, valamint a második és a negyedik azonos, tehát ugyanúgy váltakozik, mint a 3470-en
  8. a második emeleti kuglisor
  9. a második emeleti párkány - nagyon fontos azonosító, hogy egyrész folyamatos, tehát az ablakközök alatt is van (nem úgy, mint az elsőn), és hogy nem teljesen egyenes: a múzeumi képen is látszik, hogy hullámos, a 3470-en pedig azt is látjuk, hogy azért, mert az ablak alatt valamivel beljebb van, mint az ablakok között
  10. újból az ablakközök alján az U alakú gipszciráda
  11. a második emeleti ablakok teteje
  12. az ablak két fölső sarkából fölfelé kiinduló dísz, köztük üres rész; mint az 5. pont
  13. az ablak fölötti nagy dísz; nem ugyanaz, mint az elsőn, de ugyanott
  14. a második emeleti ablakok fölötti záró szemöldök, az első emeletivel szemben ez egyszerű, vízszintes.
  15. nem jelöltem a képen, de efölött lehet sejteni egy folyamatos párkányt, ami látható a múzeumi képen is.

Ez a tizenöt pont szerintem kétségtelenül azonosítja a házat - nincs még egy, amelyiken pont ugyanilyen sorrendben pont ugyanezek az elemek szerepelnének.

Előzmény: Archimédesz (32430)