advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.05.09 0 0 5944

"majd a lakosság eldönti, hogy mekkora részét kell fedezni (azaz nem kér kamatot). Szerintem"

 

És ha mégsem? Milyen aranyfedezet az, hogy elvileg aranypénzed van, de ha mégis kéred az egészet, akkor nincs? Még egyszer: pont így szűnt meg az összes korábbi gold-standard, nem voltak valójában fedezettek a pénzek, és amikor gazdasági megingásoknál (háborúk, válság) az emberek-cégek a pénzükhöz nyúltak volna - akkor muszáj volt gyorsan a kezükre ütni...

 

Az államadósság, a tőzsdei kapitalizáció pedig mind-mind olyan dolog, ami elvileg pénz. Bármikor pénzzé teheti a tulajdonosa/hitelezője - induljunk ki abból, hogy ezeket elvileg korábban létező pénzből vásárolták/hitelezték, ha tehát ezek mögött nem áll valamilyen szinten legalább fedezet - akkor semmilyen fedezet sincs a pénz mögött...

 

A magyar helyzet pedig minden, csak nem átlagos - a világon kifejezetten alacsony megtakarítási rátájú országnak számítunk, még nálunk szegényebb országokban is sokszor nagyobb a megtakarítás összege, a nálunk gazdagabb országokban pedig a sokszorosa. Nem véletlenül számolgattam korábban, amit számoltam...

 

Én úgy gondolom, hogy te egy olyan aranystandardot képzeltél el (kicsit a valóságot próbálva igazítani a koncepcióhoz), amiben egészen gyalázatos-nyomorult módon alulfedezettek lennének a devizák, a tényleges pénzügyi vagyonok-követelések mögött nagyjából annyi arany lenne, ami most is van (és ami most úgy elvész jóformán az egyéb vagyonelemek, megtakarítások között), márpedig ezt az első szellő nyomtalanul elfújná. A most létező arany-mennyiség sokszorosa lenne szükséges - szerintem - még alsó hangon is egy valós aranyfedezet lehetővé tételéhez, sőt, tovább megyek - a világ egyetlen országa sem rendelkezik ma olyan aranykészlettel, hogy azzal saját devizáját valódi, megbízható aranyfedezetűvé tehetné.

 

Még egyszer: csak itt az EU-ban csak a Deutsche Bank mérleg-főööszege 2200 milliárd euró, ami mostani árfolyamon kb: 61 ezer tonna arany, ami önmagában több, mint a világ összes befektetési célú arany-készlete... Persze, ezt teljes egészében nem kell(ene) fedezni, de mekkora fedezet kellene mögé - szerinted? Át lehetne mazsolázni, hogy ebből mely tételek biztosan nem a pénzforgalomhoz tartozók - de arányaiban teljesen biztosra mondható, hogy ennek a tételnek a 10-20%-át tutira fedezni kellene... És ez csak a Deutsche Bank, van még egy pár a világon, meg a jegybankok, meg a többi, meg a párnacihák, stb, stb...

Vagy megtehetjük, hogy azt mondjuk, holnaptól 100 ezer, vagy éppen 1 millió dollár egy uncia arany, és máris megvan a fedezet - de erről te is tudod, hogy miért nem lehetséges... Egy generációra megállna az élet, és mindenki megpróbálna a nagymama arany karkötőjéből és a jeggyűrűiből megélni élete hátralévő részében...

Előzmény: naox (5943)