carcaroth Creative Commons License 2013.03.04 0 0 12194

A strandbővítésről nem tudok semmi relevánsat, viszont egy másik téma nagyon b*ssza a csőrömet. Azért írom le, mert tudom, hogy ami a Topicon elhangzik, az legrosszabb esetben is a falu 70 százalékának a fülébe jut egy napon belül. Persze tudom, hogy a következő sorokkal nem fognak sokan egyetérteni, illetve az lesz rá a válasz, hogy már megint én ugrálok, és mit pofázok  stb. De... Az utóbbi időben sokat járok a falu erdeiben, főleg a Hóvirág utca feletti részen, és borzasztó, amit látok. Az erdőben sajnos még mindig van szemét, és ami azt illeti, a mennyisége ismét növekszik. Korábban többen is kezdeményeztek és végeztek szemétszedést, és ez elég jó eredményeket hozott. Nem tudom, hogy az a szemét, ami ebben a pillanatban látható az erdőben, hány százalékban maradék, és hányban került oda azóta, de az biztos, hogy k*rvára nem odavaló. Nem értem, hogy mi visz rá embereket arra, hogy a természetbe hordják a szemetüket, mikor minden évben van lomtalanítás. Az egy dolog, hogy a kirándulók néha eldobálnak ezt-azt, de ők inkább környezettudatosak, és a legtöbbjük a hátizsákban hazaviszi a szemetét. Persze most az jön, hogy megint a falusiak a hibásak mindenért... Mindenért nem, de az, hogy az erdőbe szórjuk a mocskunkat, azért igen. Ez olyan, mint ha egy olyan embert vernénk meg, aki meg van kötözve, és nem tud visszaütni. Azt is fel kéne fogni, hogy a falu nagy része a turizmusból él, így aztán abszolút nem jó reklám, ha a tanösvény mellett szemétkupacok vannak. Ezekkel a magvas gondolatokkal telve ma délelőtt a tanösvény mellől feltalicskáztam a tavalyi közbirtokossági faszedés alatt (nagyon becsülendő módon) összegyűjtött három kupac szemetet, és elhelyeztem a kukánkban a nagy részét. Hogy hős lennék-e ezért? Nem hinném. De ha mindenki csak ennyit tenne a faluban jelenség ellen, annak hatalmas eredménye lenne. A szigligeti lakosságszámra levetítve ez kb 3000 talicska szemét lenne, ami nem kis mennyiség. Sajnos azonban még mindig maradt bőven szemét az utcánk alatti partoldalban, így valószínűleg folytatom majd a tevékenységet. És mielőtt bárki rosszmájú lenne (miket képzelek, hiszen az itt nem szokás...), nem csak a vasat szedem össze, hogy majd a MÉH-telepen hatalmas pénzeket kapjak érte. Csak ízelítőül: volt ott fólia, gyógyszeres üveg (!), törött vödör, elrohadt hordó, több száz méternyi drót, flakon, építési törmelék. Ezt nem a kirándulók szórták el. A legjobb az volt, amikor azt a kérdést szegezték nekem, hogy miért felfele talicskázom a szemetet, miért nem lefele. Azt inkább nem írom le, hogy milyen mélyenszántó gondolataim támadtak abban a pillanatban.

Szóval csak annyi lenne a lényeg, hogy fel kellene fogni, hogy a természet nem szemétlerakó. Tudom, hogy most nem fog zöld mozgalom indulni Szigligeten eme hozzászólás kapcsán, és abban is biztos vagyok, hogy pár embernek a lelkébe gázoltam ezzel, de legalábbis felidegesítettem vele. De igazából lesz*rom. Elnézést a helyenkénti csapongásért vagy a vulgáris megfogalmazásért, de...