II. Radamesz Creative Commons License 2012.12.07 0 0 10497

 

Sziasztok!

 

Sajnos abba az akadályba ütköztem, amelybe szinte minden családfakutató: az anyakönyv elejéhez értem, nincs tovább.

 

Őseim voltak ns. Geréb Mihály és Vitárius Borbála. Utóbbiról tulajdonképpen semmit nem tudok: sem a születési és halálozási évét, sem a vallását, sőt, még ilyen névvel sem igen találkoztam.

Ns. Geréb Mihály 1761 körül született és 1821-ben halt meg. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Leveleken élt családjával, és református volt. Ennek következtében a besenyődi református anyakönyvben találtam róla és gyermekeiről adatokat. Ez az anyakönyv azonban csak 1778-től kezdve van vezetve, így egyelőre megakadtam a kutatásban.

Talán segíthet a továbbiakban, hogy a család nemesi származású volt az anyakönyv szerint.

 

Nagy Iván művében 6 ilyen nevű család szerepel, de a kihaltak figyelmben kívül hagyva csak 4 kerülhetne szóba:

  • árapataki Geréb (erdélyi, és főleg lófő családokkal házasodott)
  • rettegi Geréb (1685-ben kapott nemességet, a családfa ismert, de nem egyezik az enyémmel)
  • medgyesi Geréb (erdélyi család)
  • kelementelki Geréb (eml. 1570-ben)

Kempelen Béla művében a fentieken kívül további 4 ilyen nevű család található:

  • Geréb (1698-ban kapott nemességet)
  • mezőmadarasi Geréb, alias Gellért (1622-ben kapott nemességet, melyet 1722-ben Közép-Szolnok vm-ben hirdettek ki; szintén a 18. sz. első felében Szatmár vm-ben is megtelepedtek)
  • Geréb (a 18. sz. végén Szilágy vm-ben éltek)

Hogyan lehetne a kutatásban tovább haladni az anyakönyvben, és hogyan lehetne a családot beazonosítani, hogy melyik nemesi családhoz van köze?

 

Szintén nehezíti a helyzetet, hogy a besenyődi anyakönyvben néhány alkalommal Gerő néven szerepelnek. Nos Nagy Ivánnál egy ilyen család van (Zemplén vm-i), mint ahogy Kempelennél is: a derecskei Gerő család, amely 1687-ben kapott nemességet, és egy év múlva Szabolcs vm. hirdette ki.

 

Mi a véleményetek, merre lehetne tovább haladni? Milyen iratokat lenne érdemes megvizsgálni, kikérni, és azokat hol?

 

Segítségeteke előre is köszönöm!