csalitos Creative Commons License 2012.09.13 0 0 74938

 

   Hello snapszmester.

   Igen. Ez a törköly klaszikus kezelése. A szőlő zúzása és sajtolása után a további eljárás határozza meg, hogy milyen törkölyöd lesz. Kezdjük mindjárt a fehé bor törkölyével.

   A fehér bor készítésének eljárása:

   A feldolgozás a szőlő összezúzásával kezdődik. Ujabban elterjedt a szőlő bogyózása, régebbi eljárás szerint a kocsányt benthagyták, mert megkönyitette a törköly préselését, viszont a zöld íz a csersav, almasav, klorofoll a bort kesernyésé, fanyarrá tette. A törkölytől a mustot azonnal elválasztlák és a törkölyt kétszer-háromszor kisajtolják. Ez az a törköly amit ki kell erjeszteni. Majdan a kierjesztett törkölyt az emlitett módon kezelni. Ennél az eljárásnál számithatunk 15-20 % törkölyre. A törkölyből lepárolható pálinka mennyisége kézi sajtolás után, ha a must

   12-16 cukorfokos     5-7 liter

   18-22 cukorfokos     8-10 liter

   24-28 cukorfokos     11-13 liter 50 %-os pálinka/ 100 kg. Hidraulikus sajtoláskor kevesebb, kb. ennek az 50-60 %-a

 

Mi a helyzet a kékszőlő törkölyével?

   Igazi vörösbort csak úgy lehet készíteni ha a bort törkölyön erjesztik ki. Követelmény a szőlő bogyózása. Kierjedés után a törkölykalap az erjesztőhorda aljára száll, ekkor a bor hordóba fejthető a törköly kipréselhető. Itt az a kérdés, hogy a törkölyt mi módon sajtolják. A puskapor szárazra sajtolt vörösbor törkölyből aligha nyersz ki jelentős mennyiségű párlatot. Viszont az igen lazán, jó levesesre sajtoltal érdemes foglalkozni. Ez azonnal főzhető, mert már kierjedt. Vörös törkölyt mindezért nemigen főzögetik.

 

   Minden jót.

   Józsipapa