Jtoti Creative Commons License 2012.06.14 0 0 12254

Könyv! Folytatom a kínai, illetve a távol-keleti kedvenc irodalmamat most egy japán könyvvel,

amit az világirodalom első regényének szokták aposztrofálni, tény hogy a magyar nyelven

először 1963-ban jelent meg, nem véletlenül a Világirodalom Klasszikusai sorozatban 

nekem is ez van meg, Hamvas Béla nagyszerű fordításában aki már szintén a 3 kötetes angolból

vette át a szöveget ami eredetileg 28 napló volt.l

A párnakönyv, mert a naplót így nevezték Japánban, és ez több éven keresztül

vezetett naplója egy magas rangú hölgynek,aki férje halála után teljesített szolgálatot

a császári udvarban! Írói neve is a könyvben szereplőnek kölcsönözte, a valódit nem tudjuk,

bár a férje egy ismert nagy család sarja, Fudzsivara no Nobutaka.

 

Muraszaki Sikibu Gendzsi regénye I.-III.

Budapest, Európa Könyvkiadó 1963

A Világirodalom Klasszikusai

 

Muraszaki Gendzsi szerelmei I.-III.

Budapest, Európa Kiadó 2009

 

 

 

A Gendzsi szerelmei sajátos társadalmat mutat be: túlfinomult, elegáns arisztokraták világát, akik kivétel nélkül művészi fokon űzik a költészetet, a zenét, a szépírást és az udvarlást. A regény nagy része Gendzsinek, a császár fiának szerelmeivel és az életében szereplő – kitűnően ábrázolt – hölgyekkel foglalkozik. Összetett cselekményvilága hetvenöt évet ível át, s az egész művet áthatja az emberi érzelmek és a természet szépségei iránti páratlan érzékenység. Hangvétele a vége felé egyre sötétebbé válik: ennek egyik elképzelhető oka, hogy Muraszaki Sikibu élete végén – buddhista lévén – egyre inkább hívságosnak tekintette az e világi létezést. Némelyek szerint ugyan az utolsó 14 fejezetet más szerző írta, erre azonban semmilyen konkrét bizonyíték nincs.

 

 

 

http://terebess.hu/keletkultinfo/lexikon/murasaki.html

 

Mondhatom életem, de legalábbis az érdeklődésemet meghatározó olvasmányélmény volt ez a nagyszerű könyv!

Amit bár több mint 1500 oldal, sokszor elolvastam már. Most is úgy érzem éppen itt az ideje az újraolvasásának.

Olyan dolgokat szólít meg az emberben, amire egy kis befelé fordulás és elvonultság nélkül nem kaphatunk választ

és erre, mindnyájunknak időnként nagy szüksége van!