imkerei Creative Commons License 2012.05.13 0 0 266

A zöldoltást lehet csinálni ékoltásként és héj alá oltásként is. A lényege, hogy az alany már legalább 30-40 cm-es hatással rendelkezzen, a nemesen pedig a hónaljhajtások megindultak legyenek.

Én a következőképpen csinálom: a nemesről a jól fejlett hajtást kitöröm (hajtásválogatás) és az alsó kicsit már fásodottabb részéről vágom az éket. Lehetőleg minél hosszabbra (a vessző átmérőjének minimum 4x-esére) a kiválasztott rügy felett hosszú csonkot hagyok, hogy mire a csonk beszárad, addigra az oltás kihajtson. Fontos, hogy a nemesről a levelet levágom és csak a hónaljhatás egy kicsi levélkéjét hagyom meg. Az alany hajtását olyan hosszúra vágom vissza, amilyen hosszú az oltócsap teljes hossza. Az alany hajtását a tövéig kettéhasítom és így tolom bele a nemest(az alany zöldhajtása is visszaszárad ezért kell hosszabbra vágni).

Az oltást azután fóliacsíkkal kötözöm be a szem fölött kezdve (a szem pesze kimarad) egészen a tövéig.

 Úgy időzítem az oltást, hogy az oltást követő napokban ne legyen túl meleg, napos időjárás (a meteorológiai oldalakon ezt már előre lehet látni).

Az oltást egyébként a tűző nap elől árnyékolni kell.

10-14 nap múlva a jól készített és gondozott oltások kihajtanak (amíg a nemes zöld, reménykedhetünk az oltás megeredésében).

Jobb minál előbb elkészíteni az oltásokat, hogy télire elfásodjanak és beérjenek, így a fagy nem tudja őket károsítani.

Egyébként az alanyról a vadhajtásokat ugyanúgy le kell szedni, mint a zöldre-fás oltások esetében.

Előzmény: Flanell (265)