Mozo66 Creative Commons License 2012.03.28 0 0 6768

Na jó azért legyünk reálisak , egy ilyen domborzattal megáldott ( és szó szerint áldásnak tartom ) terület mint Pécs és környéke rendkívül változatos a mikroklímákban . Az én területem itt a környéken a legkésőbb éledőbb , ezt régebben is írtam már és volt hogy ennek köszönhettem a tavaszi fagyok túlélését ( már a növényeim ) . De .... vannak valóban korábban indulók pl. Homoktető ...ugye benne van a nevében is a homok előbb átmelegszik a tető magáért beszél . Aztán az Ürögi részen ami egy nagy völgy a Mecsek oldalában itt a napos oldal jóval előbb átmelegszik a felszálló légtömegeknek köszönhetően .  Én is tapasztaltam bizonyos években az enyémnél 2-3 héttel előrébb járó fenológiai állapotot . És ehhez persze olyan év kell ...az idei nem ilyen mert nem sokkal jár előrébb a Mecskoldal sem , mert nem fokozatos volt a melegedés hanem hirtelen . A növény megindulásához virágzásához szükségeltetik egy hőösszeg amit már tél végén ... a mélynyugalmi állapot után elkezd gyűjteni , ettől duzzadnak a rügyek ..csökken a fagytűrés .... ezzel készül elő a virágzásra ami akkor következik be ha megfelelő nappali hőmérsékleteket kap . Nyilvánvaló hogy egy déli fekvésű domboldal tetején egy átlagos télvégi - tavaszi időjárásban , amikor fokozatosan melegszik az idő előbb kapja meg ezta hőösszeget mint ahol nem ilyen körülmények vannak ( nálam ) és így egy kora tavaszi meleg napon szirmot is tud bontani . Én már láttam február végén virágzó mandulát a Mecseken ...és szerintem sok pécsi is láthatott már .

 

  Persze lehet ebből érzelmi kérdést csinálni ,de szerintem  is felesleges . Én már többször ürültem annak , hogy nem virágzik túl korán a gyümölcsösöm . A fekvésének és talajának ez az esetleges " hátránya " nyáron előnyére fordulhat amikor a Mecseken kókadnak a fák a felszálló forróságban akkor nálam a talajnak és a fekvésnek köszönhetően jobban bírják .  És ez teszi lehetővé , hogy rendszeresen teremjenek a fák .

 

 

Előzmény: ninovarga (6766)