Olci83 Creative Commons License 2012.03.21 0 0 818

Tavaly ősszel egy ameriaki körút során töltöttünk el 2 hetet Hawaii-on és a Mauna Kea kapcsán gondoltam hozzászólok.

Sokat vaciláltam még itthon, hogy felmenjünk-e bérelt autóval a csúcsra, avagy inkább egy szervezett út keretében sok-sok plusz információval és többórás csillagvizsgálással megfűszerezett buszos túrával "másszuk meg" a hegyet. Végül az utóbbi mellett döntöttünk és nem bántuk meg, sőt, csak javasolni tudom mindenkinek. Az ára természetesen borsos, de mint magánember bérelt autóval nem kapod meg ugyanazt az élmény és információ rengeteget. A visitor centerig ugyan zökkenőmentes az út minden körülmények között, sőt szerintem a csúcsra is sima ügy felmenni bérelt autóval, de sokkal jobb az amikor csak hátradőlsz és nézegelődsz és hallgatod az infókat útközben. Csodálatos volt a naplementét megnézni a csúcsról. Világosban értünk fel, láttuk elhaladni a fejünk felett a Hubble teleszkópot, szinte ragyogott az égen. Végignéztük a naplementét és végül teljes sötétségben szálltunk vissza a buszra. Ezután lejjebb mentünk egy előre "lefoglalt" helyre, távol minden fénytől, zajtól és  kezdődhetett a csillagvizsgálósdi :) A szervezők felállítottak kettő nagyteljesítményű motoros teleszkópot, amivel elképesztően messzire lehetett látni. Mondanom sem kell tilos volt bármilyen fényt, vakut, telefont elővenni, mert az emberi szemnek idő kell mire megszokja a teljes sötétséget. A holdkelte órákkal később volt esedékes, így valóban teljesen sötét volt. A látvány ami elénk tárult mikor felnéztünk az égre, leírhatatlan. A szervezők profin végeztük a munkájukat és rengeteg instrukcióval láttak el bennünket a csillagokról, születésükről, halálukról és egyéb érdekes égi jelenségekről. Nem említettem, de fontos megjegyeznem, hogy kaptunk kabátot, kesztyűt, hiszen fent a csúcson és a csúcs közelében még nyáron is kifejezetten hideg van. A túra része volt egy délutáni ebéd is, forró italok..stb.

Ami miatt ezt a túrát érdemes kipróbálni az a komplett idegenvezetés, több órás csillagvizsgálat és a gondtalan utazás, amikor is nem kell a sötétben botorkálni egy bérelt autóval. Csak hátradőlsz, pihensz és nézel ki a fejedből :)

Idén is megyünk Hawaii-ra és Big Islandon felmegyünk megint a Mauna Keára, bár mostmár nem szervezett út keretében.