Mr Spock Creative Commons License 2012.03.10 0 0 13185

Igen, azokhoz kepest amiket lattam, ez egy turheto statisztika. A szamok esetleg masokat lenyugoznek, engem nem. Mint mar emlitettem, en a sajat statisztikaimat 1991 ota kovetem (ugyan ketlem, hogy 82-91-ig radikalisan kulonbozoek lettek volna) es nem figyeltem oda más orvosok tevekenysegere. 79-82 -ig rezidens voltam, igy aztan a korhazi statisztikaba tartozott az en tevekenysegem is. 77-79 -ig sebeszetet csinaltam, ugyhogy az nem szamit.

 

Miert nem nyugoznek le ezek a statisztikak? Mert egesz prakszisom alatt egyetlenegy baba halt meg mehen belul, 32 hetes stadiumban, egy 320 poundos, diabeteszes, kronikus (mar a terhesseg elott jelen levo) magasvernyomasos allapottal, akit megprobaltam egy magasabb szintu korhazba atutalni, de nem tudott, vagy nem volt hajlando menni. Ezen tragikus eseten kivul tobb babanak semmilyen maradando problemaja nem volt, legalabbis nem ugy, hogy kesobb tudtam volna rola. Volt egy masik tragikus eset is, ahol a mama visszautasitotta a Down syndromaval kapcsolatos vizsgalatokat, es Down-os gyereke szuletett. A harmadik folt a "becsuletemen" egy fogos szules volt, ahol a huvely olyan laceration-t szenvedett amit egy komolyabb sebeszeti beavatkozassal lehetett csak rendbe hozni. Na de ezeken kivul ezernyi szulest hajtottam vegre, 13.5% csaszar, kb 20%-os episiotomy arannyal, mindketto melyen alatta az USA atlagnak. Ami miatt még csak buszke sem voltam, mert sokaig ez az egesz nekem nem is volt tema, a vilag legtermeszetesebb dolga volt (nekem), hogy ezt igy kell csinalni. USA-ban senki nem veregeti meg a valladat, hogy "jol csinaltad öcsi", vagy "milyen jok a csaszar statisztikaid". Prakszisom utolso harom eveben mentem egy korhazba, ahol a fő funkciom bába képzés es felugyelet volt, akkor kezdtem odafigyelni erre a temara.

 

Ami miatt most sem tudok egyertelmuen rajongani az otthoszulessel kapcsolatban, mert hianyzik a puszta, csont-szaraz logikai tamogatas. A korhazban minden ott van ami otthon is, kiveve a hangulat. Otthon ugyanakkor egy csomo minden nincs ami a korhazban van ami neha kell. Ennyire egyszeru a magyarazat. Igen, tisztabn vagyok azzal, hogy a korhazban tobb dolog "tul van csinalva", de ennek viszont nem mindig orvosi alapja van (tobbnyire jogi es biztositok altal teremtett gátak). Amugy tobb amerikai allamban azert tiltottak be a bábákat, mert ahogy szambelileg elterjedtek, a perek szama annak megfeleloen elkezdett emelkedni. Erdekes modon, azoknak a statisztikait soha, sehol nem lattam :).