Részlet Lévai Júlia cikkéből...
----------------
Köröznek egy linket: http://hu.metapedia.org/wiki/Zsidók_a_magyar_közéletben, amely mögött a „Metapédia, másféle lexikon” feliratú lap rejlik.
A lexikonokat komolyan kell venni, hiszen bármilyen fogalmat írunk is be a keresőbe, a rendszerben ezek az első helyeken ugranak be. Tehát vegyük komolyan ezt is.
Ami az önmeghatározásukat illeti, a lap készítői nem hazudnak: lexikonjuk valóban minden szempontból kimeríti a másféleség fogalmát.
Már abban eltérnek a megszokott lexikonoktól, ahogyan az egyes szócikkek címe és tartalma közötti összefüggést kezelik. Mondhatom, hogy ilyen merész megoldásokkal még egyetlen lexikonban sem találkoztam. Íme, néhány példa:
A szócikk címe: Sólyom László – jogász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, 1990 és 1998 között az Alkotmánybíróság első elnöke, 2005. augusztus 5. óta a Magyar Köztársaság elnöke.
Mellette a jól ismert kép:
Ezután kinyitom a cikket a részletekért, és ezt látom:
Sólyom László
„Sólyom László, zsidó, (1908-1950) Muraszombaton született. Édesapja, Schick Ferenc állami hivatalnok volt, korán elhunyt. Fiait az özvegyi nyugdíjból nevelő édesanya anyagi eszközök híján kisebbik gyermekét katonai pályára szánta; először a Bocskai István Katonai Középiskolába, majd a Ludovika Akadémiára került” – stb., stb.; az idegen lexikonból átvett szöveg szó szerinti idézetként folytatódik egészen odáig, hogy „A régi tisztekkel szemben elindított tisztogatások 1950. május 20-án őt is elérték, letartóztatása után koncepciós perben halálra ítélték, és augusztus 19-én kivégezték”. Még szerencse, hogy „1956-ban részben rehabilitálták” – nyilván ezért lehet még ma is ő a köztársasági elnök.
A szöveget a sulinetről vették át, de az, hogy a név után, legfontosabb meghatározóként és állítmányi funkcióban a „zsidó” szó álljon, már természetesen az ő „leleményük”.