ZorróAszter Creative Commons License 2012.02.27 0 0 164

Szerintem Ptolemaiosznak volt egy ötlete arra, hogy a nyilvánvaló hibát valamelyest korrigálja, de további finomításra a rendszeren belül nincs lehetőség.

 

Tehát azt szerettem volna mondani, hogy nem csak az volt a gond vele, hogy a Földhöz rögzítette a koordinátarendszert, és emiatt elvben a bolygók pályái, az égen bejárt útjuk függvényei nagyon bonyolultak lettek. Hanem maguk a - mai szóval - függvények sem voltak jók.

 

A Földhöz rögzített koordinatarendszerben leírni a bolygók mozgását ma is szinte lehetetlen feladat.

 

Numerikus módszerekkel kell elemezni a pályát, aztán erre illeszteni egy rémesen bonyolult folytonos függvényt.

 

<OFF> Például láttam egyszer Batman jelvényének függvényét. Valami hasonló bonyolultságú dolog lehet. Vagy még olyanabb.

Inkább még olyanabb.

</OFF>

 

 

Perihélium pont vándorlása: Newton a bolygókat pontszerűnek tekintette. De Newton már adott megoldást arra, ha a gravitáció forrása nem tekinthető pontszerűnek, mert például egy közeli test nem egyenletes sűrűségű, hanem valamilyen aszimmetrikus eloszlású, és forog.

 

De ennek a jelenségnek relatívisztikus magyarázata a helyes.

 

A forgó Nap "forgó gravitáció"-ja lágyan simogatja a bolygót, mint egy ecset szálai. :o)

 

 

 

Azt hiszem, nem. Ptolemaiosz adottnak fogadta el a Föld középpontú rendszert mint az egyetlen lehetséges helyes rendszert. Azonban azt tapasztalta, hogy az nem felel meg a bolygók égen látható pályájának. Ezért csak arra koncentrált, hogyan lehet a látható hibát csökkenteni.

 

Tök érdekes lenne tudni, hogy közben mi járt a fejében? De sajnos a források eléggé szűkszavúak.

 

De azt azért szerintem látnia kellett, hogy ez az epiciklusos megoldás ez rémes.

 

Kizárt, hogy azt gondolta volna, hogy ez valami titokzatos isteni szépség.

Előzmény: baradlayrichard (162)