r1 Creative Commons License 2012.01.14 0 0 750

Ez igy van, de a tortenelem orajan nehany ev vagy akar egy evtized meg nem egy folyamat.

Ha megnezed, hogy Kina, India hol tartott 20 evvel ezelott es milyen gazdasagi ill. katonai potenciallal rendelkezik most, akkor elore vetitheto, hogy 20-30 ev mulva hol fog tartani. Hisz amit most kepzesre, fejlesztesre forditanak az csak kesobb fog megmutatkozni az eredmenyekben. Ezzel pedig az USA nem fog tudni versenyezni.

Az USA terveiben a 90-es evek vegen meg olyan katonai potencial szerepelt amivel 3 hadszinteren lehetett volna sikeres haborut megvivni (a korabbi kettovel szemben). Ez most (10-13 evvel kesobb) ott tart, hogy "masfel" a kijelolt cel (tehat felere esett vissza).

Azt, hogy az F-35-bol az USA mennyit fog gyartani, ill ebbol mennyit fog rendszeresiteni, meg korai megbecsulni.  F-22-bol is asszem 750 db volt a terv, aztan ennek negyede lett legyartva.

Meg ket dologrol nem szabad megfeledkezni:

1. Az F-35 valoszinuleg sebessegben, hatotavban, manoverezesi kepessegben, fegyverterhelesben alulmarad a PAK-FA-val es a J-20-al szemben (nem kell egyeterteni). A fegyverrendszere viszont feltehetoen jobb lesz mindkettonel, de a 15-20 ev mulva esedekes korszerusiteseknel mar nem biztos, hogy a fegyverrendszerben lesz meg annyi elonye mint amennyi hatranya a tobbi parameterben. Amellett Kina es India nem fog ott megallni, hogy legyart ezekbol egy csomot, hisz azert vasaroltak eddig a technologiat, hogy eljojjon az az ido amikor a fejlesztes es gyartas minden teruleten onallosodnak (es szinte minden fegyvernemben).

2. A foleny lehetoseget hosszabb tavon (50 ev) a gazdasag es elsosorban a kulgazdasag hatarozza meg (ez donti el, hogy mennyit lehet kolteni kepzesre, fejlesztesre, hadiipari beszerzesre es haborukra). Az USA az elmult tiz ev ket "gyoztes" haborujat hitelbol finanszirozta (a media szerint) es napjainkban a haboruknak csak a katonai resze zarul le (talan), a gazdasagi resze majd csak akkor ha sikerul a kolcsonoket es a kamatokat is visszafizetni. Tehat ennek a ket haborunak a neheze (bar kevesbe latvanyos formaban) meg hatra van (es idoben is legalabb annyi van meg hatra mint amennyi eltelt belole). Nem beszelve a testileg es mentalisan serult katonak ezreinek tobb evtizedes ellatasi terherol.

A nyomaszto katonai, technologiai, stb foleny pedig latjuk, hogy mire is volt eleg afganisztanban akar a szovjetunio, akar USA reszerol. Ha a gazdasag kimerul akkor hiaba az oriasi technologiai foleny, mert egyre kevesebb a penz annak szeleskoru alkalmazasara. Sok esetben a kisebb de olcsobb foleny a hasznosabb. Itt egy cikk ennek alatamasztasara:http://htka.hu/2012/01/02/hivatalos-a-super-tucano-nyerte-az-amerikai-legiero-tenderet/

Előzmény: rudai gyerek (748)