ulrika Creative Commons License 2011.12.26 0 0 5362

Bocsánat, szóval Finnországba költöztem haza. =) Azt hiszem ketten vagyunk itt finnek, én és Jyrki, akik szoktak irogatni ide. Mondjunk akkor is "otthonról" beszélek, amikor Magyarországra utalok. =D

Én inkább el sem kezdek leírni azt, amin augusztus óta keresztül mentem a Kela-val (jelenleg munkanélküli vagyok). Azt senkinek sem kívánom, de sajnos nem vagyok egyetlen, akinek ilyenek a tapasztalatai. Pedig én tényleg türelmes vagyok, minden lehetséges papírt szerzek mindig nekik szó nélkül... Sok minden volt, most éppen elfelejtették(!) fizetni a munkanélkülisegélyemet. Így telt a karácsony... =(

Elvárasokkal csak úgy általában gondoltam, de azért itt sem fenékig tejfől az élet és már ha csak az időjárást nézzük, kemény tud lenni (falusi vagyok közép-finnország északi részéből származom, de Lappföldön is laktam). De ezekkel tényleg csak úgy általánosan értettem, inkább "hangosan gondolkodtam", nem pont rád gondoltam feltétlenül.

"Hivatalosan" kulturális sokk nem lehetséges néhány napos turistaúton vagy néhány nap a költözés után, pedig sokan szokták azt használni. Amikor egy új országba költözöl, vagy akár évek után a vissza haza, akkor elején, átlagosan 3 hónapig tártanak a "mézeshetek". Minden jó és szép, tetszik, sőt, az ember csak azzal dicsekedik a barátoknak/otthoniaknak stb, hogy milyen csodálatos az élet az új otthonában, minden nagyszerű és tökéletes. Néhány hónap után jön a neheze: semmi nem tetszik, nincsenek barátok, munka nem tetszik, boltban semmi ennivaló... Sőt, ilyeneket is érezhet az ember, hogy minden koszos, 5 percenként kell kezet mosni... Biztos van erről magyarul is interneten bővebben. Ha már felismeri ezeket a "tüneteket" már jobban alakulhat minden és jobban érzi magát az ember. Természetesen nem mindenkire igaz ez a kulturális sokk, nem mindenki éli át ilyet (pl.én nem) de ismert jelenség. De lehet, hogy ilyenen mész keresztül most. Nem ismerlek személyesen, azért nem tudhatom, csak eszembe jutott.

Előzmény: Törölt nick (5361)