james 36 Creative Commons License 2011.10.25 0 0 3719

A MOTORKOCSI  (részletek)
Néhány hét múlva a főváros közönsége is megláthatja majd, a mit hazánk egyik-másik vidékén már szinte megszoktak, hogy a pályaudvarra berobog egy-egy kocsi a nélkül, hogy gőzmozdony volna eléje fogva. A nyugati pályaudvarról Lajos-Mizse felé motorkocsik fogják az utasokat szállítani. A külsejük alig különbözik jól ismert villamos-kosijainktól, a szerkezetük azonban lényegesen más. A villamos-kocsik áramát központi telepen állítják elő és onnan vezetik végig a vasút pályáján; a motorkocsi azonban önmaga létesíti a hajtására szolgáló erőt. Megvan tehát benne a gőzmozdonynak az a tulajdonsága, hogy a hajtó erőt nem kívülről kapja, hanem saját maga állítja elő és megvan a villamoskocsi azon előnye is, hogy helyet ád magán a hajtó kocsin az utazó közönségnek.………………………………………


.................Hosszú időn keresztül azon törekszenek a gépszerkesztők, hogy a mozdonyok nagyságban, erőben és gyorsaságban gyarapodjanak, hogy mennél na­gyobb sebességgel legyenek képesek tovaszáguldani. Es mikor ez a fejlődés már úgyszólván elérte a tetőpontját, mikor ijesztő kolosszusok tüneményes gyorsasággal ragadják tova a leghosszabb vonatot is, akkor egyszerre előáll a kis, igénytelen külsejű motorkocsi és versenyre kél a mozdony-óriással. Vajjon mit jelent ez ? Tévedtek talán azok, a kik azon igyekeztek, hogy a mozdony ereje folyton fokozódjék;

vagy talán mi hibázunk, akik a kontinensen az elsők között vezetjük be a motorkocsi forgalmat?

Nem. Egyiknek is, másiknak is igaza van……………………….………………….


.................1846-ban nagyszerű eredménynek tartották és tényleg az is volt, hogy a Coequerill által szállított mozdony óránként majdnem 40 kilométer sebességgel továbbította az 50—60 tonna súlyú vonatot. Ma alig tartjuk elegendőnek, ha 180 tonna terheléssel bíró vonatunk 100 kilométer sebességgel robog végig a pályán…………………….…………………


..................így keletkezett a motorkocsi. Szerkezete hasonló a mozdonyéhoz, de minthogy kisebb terhelésre van tervezve, üzeme természetesen kevésbé költséges. Tulajdonképen nem más, mint kocsiban elhelyezett oly hajtópép, a mely az utazó közönségnek is elegendő helyet enged. Tévedés volna tehát azt hinni, hogy a motorkocsi a nagytökéletességű lokomotivnak továbbfejlesztéséből ered, vagy akár hogy ennek legújabb versenytársa. A motor-kocsi a patriarchális viczinális vasútnak alkonyát jelzi, és fel fogja lendíteni egyes vidékek elmaradt forgalmát.


A cikk teljes terjedelmében; Vasárnapi Újság 1905. 48. számában olvasható.