lépcs Creative Commons License 2011.08.29 0 0 65

Tisztelt Fórumozók!

Szeretnék megosztani most egy levelet, és rá adott válaszomat, mert úgy gondolom, hogy közérdekű lehet.


A levél:

Tisztelt FT!

Segítségét szeretném kérni.

Lakás felújításom közben, új lépcső építésébe fognék, mivel kicsi a helyem egy helytakarékos lépcsőre gondoltam, de már az elején elakadtam.

Az alábbi adatokból próbálok dolgozni: 

FH: 155 cm

FV:  38 cm

BM: 228 cm

AT:  200 cm (de lehet több is)

H:    200 cm

Az α:  kb 78 fok (a rövidítések magyarázatát lásd: http://www.lepcsok.eoldal.hu/cikkek/lepcso-szamitas.html )

 

Nem tudom, hogy jól gondolom-e, de a lépéshosszt, én két lépcsőfokonként értelmezem, a helytakarékos lépcső esetén.

Tudna nekem segíteni abban, hogy hogyan számoljam ki az F és a B értékét, hogy a lépcső használható legyen?

Egyáltalán ilyen magas α érték esetén is kivitelezhető a lépcső?

Üdvözlettel,

GJ


A válaszom:

Tisztelt GJ!

Először is, mint "avatott szakember" a helytakarékos lépcsőről le kell beszéljem. Természetesen sok baleset forrása lehet, ezen kívül a gyerekek számára fokozottan veszélyes, idősebbeknek nagyon nehézkes a járás az ilyen lépcsőn, tériszonyosok számára kellemetlen ez a típus .... és még sorolhatnám.

Kérem még egyszer jól gondolja át, hogy valóban nem talál még egy feláldozható négyzetméter helyet a lépcső számára?

Az egész felső szint értékét degradálja egy meredek lépcsővel.

Mindezek mellett nagyon indokolt esetek előfordulnak. Ezért el is küldök mellékletként egy alaprajzi és metszeti ábrát a megadott méretek alapján.

Illetve egy képet, hogy az oldalam lépcsőszámoló programja hogyan számolja ki a kérdéses lépcsőt. Ezen az oldalon http://www.lepcsok.eoldal.hu/cikkek/nyitooldal/a-lepcsok-helyigenye---03.html

További válaszaim:

1. "Nem tudom, hogy jól gondolom-e, de a lépéshosszt, én két lépcsőfokonként értelmezem, a helytakarékos lépcső esetén."

Ez bizony alapvető hiba. Itt is a Blondel képletet kell alkalmazni, mintha egy normális lépcsőről lenne szó, azzal a különbséggel, hogy a fokok mélysége felváltva kiszélesedik. A lépéshossz ezáltal nem változik.

2. "Egyáltalán ilyen magas α érték esetén is kivitelezhető a lépcső?"

Az Ön esetében az alfa 58 fok. (78 fokos emelkedés esetén nem kivitelezhető lépcső.)

Még egy fontos észrevétel a tapasztalatból. Okvetlenül mindkét oldalra kerüljön stabil karfa

Hollandiában láttam lelógatott csomózott nagy átmérőjű kötelet is. Nem rossz, de nem helyettesíti a karfákat.Sok sikert a kivitelezéshez.

Üdvözlettel

FT

www.lepcsok.eoldal.hu