norbi.sz_80 Creative Commons License 2011.06.11 0 0 4590

Sziasztok!

 

Van egy kis problémám, aminek megoldásában szeretnék tőletek segítséget kérni... A kazános topikban ajánlották, hogy talán egy puffer tartály segíthet nekem. Mivel a pici fiam épp itt lóg rajtam, nem nagyon tudok írni, inkább bemásolom a problémám leírását a kazános topikból:

 

4 éve vásároltunk egy 2 szintes családi házat, ahol kicsinek találtuk első télen a kazánt (nem volt elég meleg mindenhol, főleg az alsó szinten nem - a ház kb. 20 éves, nincs külön szigetelve, a fűtésrendszer hagyományos, nem zárt rendszer, vas csövekkel, régi fajta radiátorokkal). Következő télre épített rokonom egy kazánt + keringető szivattyú is került a rendszerbe. Ezzel most már az a gond, hogy nagyon le van fojtva, és így is baromi meleg van...

 

Két megoldáson gondolkodom:

1. csak nagyon kevés fát rakok rá egyszerre (jó nagy a tűztér, még örültem is, hogy nem kell gyakran rakosgatni rá fát)

2. veszek másik kazánt, ami kisebb teljesítményű, így nem kell annyira lefojtani (így baromi kormol is)

 

Mekkora teljesítményű kazán kell kb. akkor, ha az össz hasznos légtér kb. 130-140m2?

Ha jól számoltam, kb. 24-27kW-os elég is lenne, hogy ne kelljen nagyon lefojtani, és a hidegebb napokon is kb. 23-24 fok legyen... Nekem bőven elég lenne a 20-21 fok, de van egy 1 éves pici fiunk + decemberben jön a második baba :) Nekik azért még kevés a 20-21 fok, főleg este fürdetésnél, viszont a jelenlegi kazán néha felnyomja lefojtva is 26-28 fokra (az meg már baromi meleg, nem lehet aludni)...

 

A kéményem csupa kátrány, néha már folyik vissza a kátrány, de azt hittük, hogy azért, mert 2 éve olyan cserrel fűtöttünk, ami nem volt teljesen kiszáradva - valaki azt mondta, hogy a csertől...

 

 

Ez a kérdésem már azután született, hogy ezt a pufferes topikot olvasgattam:

 

Olvasgattam egy picit (néhány órácskát, ennyit engedett az időm sajna)... De minnél többet olvasok, annál bonyolultabbnak tűnik az egész :)

 

Az lenne a kérdésem, hogy ha nem akarok bonyolult rendszert (egyenlőre az lenne a lényeg, hogy minnél olcsóbban kijöjjön a megoldás - akár pufferrel, akár anélkül), az megfelelne, hogy a rendszerbe simán berakunk egy puffert, aztán mehet? A gázkazánt szinte sosem használom, így annak rákötése egyenlőre felesleges lenne... HMV-t is lehet, csak jövőre oldanám meg, de az megoldható utólag úgy, hogy beteszek egy kisebb - mondjuk 300L-es HMV tartályt a puffer után, de a fűtésrendszer elé (ha azt úgy lehet). Vagy akkor már megéri olyan pufit venni, amiben benne van a HMV hőcserélő része, aztán nem lesz bekötve, csak jövőre? Lehet így gazdaságosabb?

 

Nekem egyenlőre mindenképp az kell, hogy a kéményem ne kátrányosodjon tovább... Már így sem nagyon tudok mit kezdeni vele. Mivel 2 szintes a ház, nem nagyon szeretném visszabontani a kéményt, mert akkor a falaknál is kell bontani, ugyanis a ház közepén húzódik végig a kémény :(

 

Aztán még olyasmi gondom is van, hogy nagyon pici a kazánházam... Így egy nagy puffer már alapból kiesett. Nem nagyon fére el. Mellette van a garázs, de az kb. 1 méterrel van szinte magasabban. Oda meg tudnám oldani a puffer elhelyezését, elfére az autó mellett bőven, de ugye ott már van egy szintkülönbség. A pufferes topikban láttam, hogy a tartályt kb. 50-60cm-t kell megemelni a kazánhoz képest. Az nem gond, ha jobban meg van emelve?

 

Esetleg van valakinek használt, de jó állapotban lévő 800-1000L körüli puffere?

 

THX