alapozási sík fagyhatár miatt átlagosan -80 cm, de javasolt a 90 cm tartása és akkor nem kell külön vizsgálgatni a helyi viszonyokat, max szélsőséges esetben. pl. árnyékos északi oldal, mészkő szikla altalaj, szeles, magasabban fekvő terület, esetleg erdős részen biztosan 1,0 m is van egy passzív ház hőveszteségének plusszhőjével együtt
lemezalapnál - tekintettel a nagyobb hőtároló tömegre és nagy felületre - elfogadom, hogy a 70 cm elégséges lehet üzemszüneti tervezésre is.
statikailag is kb ez a minimális mélységet vehetjük általános esetnek. okokat már részleteztem.
ekkor a rétegrendünk:
szerelőbeton 5-10 cm, max repedésgátlásra vasalva. ez kiegyenlíti a talaj egyenetlenségeit és vízszintbe lehet hozni tükröt
üveghab szigetelés 30 cm
méretezett lemezalap 20 cm
erre vízszigetelés
ekkor vagyunk -10 cm-en
polisztirol 5-8 cm
aljzatbeton 6-10 cm + 2-3 cm burkolat
ekkor vagyunk +11 cm-en, ami akár már elfogadgató is. ha nem teljesen sík terep vagy kell valamiért egy kicsivel magasabb padlószint akkor a lemezalapot lehet növelni. azért ezt, mert ha ezt növeljük akkor vas kevesebb kell bele és így nem annyira drágul, mintha pl a kiegyenlítő réteget vastagítanánk.
ha mélyebbre kell mennük alapozási síkkal (futóhomok, xar feltöltött talaj, agyag+talajvíz stb) illetve lejtős terep akkor kell a feltöltéses alap:
szerelőbeton 5-10 cm
üveghab szigetelés 30 cm
méretezett lemezalap 20 cm
homokfeltöltés szükség szerint. ebben lehet gépészetet vezetni illetve hőpufferként is használható önmagában is de le lehet vezetni csőkígyóban vizet is.
vasalt aljzatlemez 5-10 cm, méretezve és vasalva közfalak terhére
erre vízszigetelés
aljzatbeton 6-10 cm + burkolat
ennél a második verziónál talavíz esetén a vízszigetelést érdemes vagy teknőszigetelésnek megcsinálni feltöltés alá-mellé vagy az üveghabra és a felmenő betonfal külső oldalára rakni. ekkor a teljes feltöltés száraz marad. a száraz homok k értéke 0,3-0,4 a vizesé 1,0-1,3 is lehet. a homok fajhője ~800 a betoné 880 J/kgK így a hőtároló képessége is igen jó így kiváltja a csak hőtároló tömegnek (statikailag nem indokolt vastagság) épített alaplemez részt is.
a felmenő "falak" vasalt aljzatlemezig beton, a külső hőszigetelését kell kicsit megnövelni itt.
egy magasabb feltöltésnél és a lemezalap felső oldali hőszigetelése esetén akár az üveghab is megspórolható. de ehhez számolni kéne, konkrétra most nem állítom milyen értéknél teljesűl ez.
a szoknyaszigetelést meg teljesen feleslegesnek tartom, ha az egy síkba esik az alsó hőszigetelő réteggel. így:

kb. ugyan annyi költséggel lehet mélyebbre vinni az alpsíkot és akkor tartószerkezetileg is jó az épület.