egy mutáns Creative Commons License 2011.03.16 0 0 60628

Kedves Bnum, tekintsük a következő példát, és kérlek, írd róla meg a véleményedet.

A sínen megy egy vonat, üvegből van belelátunk. A vonat két vége tükrös, a fényt visszaveri. 

A vonat közepén van egy utas, nála egy lámpa, de nincs benne elem. 

A sín mellett áll egy bakter, nála van egy elem. 

Amikor a középeső utas odaér a bakter mellé, a bakter benyújtja az elemet, és felvillan a lámpa. 

Tehát igazak a következők:

A lámpa felvillanásakor a fény pontosan a vonat közepéről indul a vonat eleje és vége felé, mégpedig mind a sín, mind a vonat rendszerében, egy időpillanatban, legyen ez a nulla időpillanat mindkét rendszerben, t=0, t'=0, ahol t a vonat rendszerében múló idő, t' pedig a sín rendszerében múló idő, mindegy is most, hogy milyen viszonyban vannak egymással. Jelölje továbbá x a vonaton az utastól mért távolságot (előre pozitív), x' pedig a sínen a bakterttől mért távolságot (előre pozitív), mindegy is most, hogy milyen viszonyban vannak egymáshoz képest.  

 

Mikor ér a 2 fénysugár a vonat elején és végén levő tükrökhöz?

 

1. A vonat rendszerében

t=L/(2c) idő múlva, egy időben, ahol L a vonat hossza a vonat rendszerében. 

 

2. A sín rendszerében

legyen a vonat hossza L', mindegy is most, hogy mennyi L-hez képest. 

A vonat eleje a t'=0 pillanatban L'/2 helyen, a vége pedig -L'/2 helyen van a bakterhez képest. 

Egy valamely későbbi t' pillanatban pedig x'e=L'/2+v*t' helyen van az eleje, a vége pedig x'v=-L'/2+v*t' 

Mikor ér az előrefele tartó fény a vonat elejéhez? A t'e pillanatban?

t'e*c=L'/2+v*t'e, t'e=L'/2/(c-v)

Mikor ér a hátrafele tartó fény a vonat végéhez? A t'v pillanatban?

-t'v*c=-L'/2+v*t'v, t'v=L'/2/(c+v)

 

Látható, hogy t'e=/=t'v

 

Vagyis az a két esemény, hogy a (mind a sín, mind a bakter rendszerében a vonat közepéről induló) 2 fényjel a megérkezik a tükrökhöz, egyidejű a vonat rendszerében, és nem egyidejű a sín rendszerében. 

 

A példa folytatható azzal, hogy mikor és hol találkozik a két visszavert fény. 

A vonat rendszerében pont a kjözépső utasnál, a sín rendszerében valahol a baktertől a vonat menetirányába nézve valahol elől. 

 

A példát legjobb tudásom szerínt írtam le. Van-e benne valami, amit eltévesztettem, vagy érthetetlenül írtam meg?

Beszéljünk róla. 

1m

Előzmény: BBnum (60623)