egy mutáns Creative Commons License 2011.03.11 0 0 60439

Ez a téma itt kicsit OFF-nak tűnik itt, de azért ideírom, mi erről a véleményem. 

Az energia egy olyan mennyiség, amit a fizikába azért vezetnek be, hogy legyen valami, ami állandó. 

 

Kerdetben vala a tömegpont mozgása. Ekkor energiája 1/2 m v2 a mozgási energia, ami egy külső erő munkájával egyenlő, ha nyugalomból v sebességre gyorsítja. Az energiaváltozás tehát a munkavégzéssel kapcsolatos. 

A mozgási energia a tömegpontokkal előfordulható folyamatokban (pl. ütközések) nem változik. 

Ez még akkor is így van, ha a tömegpontok merev testet képeznek, ekkor az összenergiájukat mozgási és forgási energiák összegére bontják. 

 

Ha most a tömegpontok között van kölcsönhatás, akkor már a mozgási energiájuk nem lesz állandó, hanem a kölcsönhatás munkája ezt megváltoztatja. Ezért bevezetjük a helyzeti energiát, ami ennek a munkának a -1-szerese, és a mozgási + helyzeti energiát mechanikai energiának nevezzük. Ez már ilyen kölcsönható esetekben is állandó marad. 

 

Aztán, ha a test összenyomható (pl. légnemű), akkor pl. kitágulhat, miközben munkát végez a környezetén, mégse nem változik a mechanikai energiája. Bevezetjük (és a mechanikaihoz hozzáadjuk) a belső energiát, csakhogy mondhassuk, hogy a gáz energiája rovására végez munkát. 

(Hasonló képpen vezetünk be további energiákat pl. rugalmas testek esetében.)

Kiderül, hogy a belső energia a hőmérséklettel kapcsolatos, és bevezetjük a hőenergiát, ami pl. az áramló belső energia. 

 

Ha egy meleg testet egy hideg mellé teszünk, egyforma lesz a hőmérsékletük: hő (energia) áramlik a melegebből a hidegebbe, de a két test együttes energiája nem változik. 

 

Az információra azonban nem mondható el semmilyen megmaradási törvény.

Attól, hogy ezt elmondtam, aki ezt eddig nem tudta, okosabb lett, én azonban nem lettem butább. 

 

Ezért én a magam részéről nem látok összefüggést az energia és az információ között. 

De arról már hallottam, hogy vannak, akik összefüggést látnak az információ és az entrópia között. 

 

1m

Előzmény: Törölt nick (60434)