ghepard Creative Commons License 2011.03.01 0 0 31

Először, lehet észrevetted a bakit. Az első megfogalmazásban csapot mondtam (ezt majd mindig keverem) fényérzékelőnek. Tehát a látögödörben csak csap van (színérzékelő).....

 

Először is akkor jó volna tudni, hogy hány éves vagy és mióta vagy rövidlátó, még fontosabb, hogy tulajdonképpen miért lettél az. A tippjeim, hogy fiatalkorodban többet alhattál hason, sokat olvashattál és kevesebbet nézhettél távolabbra. Az iskola után is tanultál, olvastál, irogattál stb - tehát nagyjából felborult a 2 méteres szabály és így erősebb lett a sugárizmod. Ez azt eredményezte(hette), hogy gyengébbek lettek a húzórostok. A sugárizom mintegy gyűrű körbefonja a szemlencsét és mikor közelre nézünk (2 m belülre) akkor összehúzódik és így összenyomja a szemlencsét, ezért az gömbölyűbb lesz, jobban töri a fényt - tehát közelre megy a fókusz. Ha távolba nézünk (2 m felett), akkor már a sugárizom teljesen elernyed és csak a húzórostok húzzák szét a lencsét és így laposabb lesz a lencse, tehát nem töri annyira a fényt és így messzebbre is élesen látunk. Na nálad ez az egyensúly felborult.

 

Na most hogyan messzebbre vinni a fókuszt, hogyan erősíteni a húzórostokat (és egyben gyengíteni a sugárizmot, mert az igen erős). Ez talán csak egy módon lehetséges, ha minél hátrébb igyekezünk nézni, persze nem szemcsiben. Itt az a probléma, hogy pontosan a tárgy mögé nem tudunk fókuszálni, nézni - mert nem láthatunk át rajta - nincsenek röntgen szemeink. Hogy ez könnyebben menjen, úgy lehet rajta segíteni, hogy megnézünk valamit közelről és egyre távolabbra megyünk. Iyenkor az agy is nagyon besegít, hisz tudjuk, hogy mi van ott, mert özelről láttuk. Na én ezt a kezdetekkor tök véletlenül csináltam azzal a hátrafelé járkálással, amit a nyakam miatt vezettem be (mint ahogy irom abban a belinkelt irományomban a szem résznél). Nem győztem csodálkozni, de nem tudtam mi a franc hatott. De aztán mindenhol ezt igyekeztem nyomni, ahol tudtam. A vonatban hátramentem és az utolsó ablakból néztem hátrafelé. Megnéztem egy szavat és lassan mentem hátrafelé. Ez odáig jutott, hogy az elején csak kb 12cm-ről kivehető betűket ki tudtam venni egészen kb 80cm-ről is. És itt koppant a fejemben, hogy nekem nem a távolabbra látást kell erőltetnem (vagyis gyakorolnom) - hanem a közelebbre, az egyre közelebbre - és így jutottam aztán el egészen 1cm belülre is. Persze egészen más trükkökkel............

Előzmény: ChrisZs (30)