Schenouda Creative Commons License 2010.11.20 0 0 7544

Ó, persze, én megértelek. Nyugodtan írd be, ha van ilyen ötleted, majd megnézem, mit lehet vele kezdeni. Amúgy is írtál már több jó felvetést, pld. mikor  Kirké szigetéről volt szó, és hoztad a fotókat, hol lehetne keresni Kirké házát, szóval azon én is elmolyoltam...

A Világítótorony az i.e. 3. században épült, mikor már a görögök uralkodtak Egyiprom felett, úgyhogy elég valószínűtlen, hogy még ebben az időben is képesek lettek vvolna használni azokat a kütyüket, és ekkora hatásfokkal.

Számomra is érdekes ez a megvilágítás, bár én inkább a tükör (v. tükrök) méretére és anyagára lennék kiváncsi (egyesek fémlapról, mások üvegtábláról beszélnek), vagy hogyan készítették azokat (egyébként a beszámolók beszélnek arról, hogyan vitték fel a tüzelőanyagot is a felső szintre).Az is elég problémás, hogy erről a hatalmas homorú tükörről nem ókori források, hanem már csak az arab írók számolnak be (nyilván legendák alapján). Másik érdekesség, hogy az ugyancsak kései hagyomány beszél a torony tetején valamiféle teleszkópféléről, amivel a távoli, ellenséges hajókat tudták észlelni.

Hogy ötven km-re ellátszódott volna a fénye?... nem tudom, ez akár lehet dicsekvés is, mindenesetre nem olyan adat, ami készpénznek vehető, mivel egy ókori urtazó csak odakörmölte útleírásába...

 

 

[IMG]http://i51.tinypic.com/mb4l82.jpg[/IMG]

 

De összehasonlítás végett pld. itt van a piscói Kandaláber  a perui part hegyoldalában (lásd a fenti link képén). Eugenio Alarco régész 128 méter magasnak és 74 m szélesnek mérte a jelet (a hegy 40°-os lejtésű). Nos, erről azt mondják, hogy tiszta időben, nappal(!) 19-21 kmről látható a tenger felől...