Törölt nick Creative Commons License 2010.10.21 0 0 1190
Tőkés László figyelmeztette Angela Merkelt

csütörtök, 21. október 2010
Az EMNT elnöke - csütörtöki közleménye szerint - Merkel közelmúltbeli kolozsvári látogatását megelőzően levélben kereste meg a német kancellár külpolitikai főtanácsadóját, hogy figyelmeztessen a BBTE "hamis multikulturalitására", és emlékeztesse a kancellárt az egykori Bolyai Egyetem "erőszakos felszámolására". Tőkés azzal indokolta a levél megírását, hogy Merkel "nehogy áldozatul essen a hivatalos félrevezetésnek", és ne próbálják felhasználni "a diszkriminatív román oktatáspolitika legitimálására". Az EMNT elnöke szerint a levél tartalma a látogatás után bő egy hetes késéssel szivárgott ki a román sajtóba, ezért a korrekt tájékoztatás érdekében ő maga ismerteti most a Merkel főtanácsadójának írt levelét. A levélben a volt református püspök gratulált Angela Merkel díszdoktori címéhez, majd megállapította, hogy a XVI. századi gyökerekre visszanyúló kolozsvári egyetem eredetileg Bolyai János nevét viselte. "1959-ben azonban az egyre erőszakosabb román nacionál-kommunista diktatúra a magyar egyetemet önkényesen felszámolta, és az új keletű Victor Babes román egyetembe olvasztotta, majd teljesen elrománosította" - írta az erdélyi magyar politikus Merkel főtanácsadójának. Emlékeztetett arra, hogy 1989 óta eredménytelenül küzdenek a hajdani magyar egyetem helyreállításáért, "a magyar nyelvű felsőoktatás törvényes engedélyezéséért". Tőkés szerint nem felel meg a valóságnak, hogy a BBTE "multikulturális" egyetem, hiszen az 1959-es egyetemegyesítés óta ugyan valamelyest javult a helyzet a kolozsvári intézményben, a magyar és a német hallgatók anyanyelvű oktatása terén van némi előrelépés, de mindez mit sem változtat a lényegen: az egykori magyar intézmény brutális és jogszerűtlen megszüntetésén. Az EMNT elnöke szerint "a román kirakatpolitika a felszínes többnyelvűség javára tett engedményeivel csupán egy Európának tetsző látszatot táplál, miközben továbbra is a román nacionalizmus szellemében diszkriminálja a kisebbségi oktatást" - olvasható a közleményben.