Gergo73 Creative Commons License 2010.10.14 0 0 59470

Vonuljon nyílegyenesen terjedő - nem cikk-cakkos - fénysugár át átlátszó falú kasznin.

 

Arra is ugyanaz jön ki, csak némileg bonyolultabb számolással: ez a fénysugár is rövidebb utat tesz meg a kaszniban, mint kívül, éspedig ugyanannyiszor kevesebbet, mint a cikkcakkos társa. Einstein az 1905-ös cikkében ezt a szituációt írja le, olvasd csak el. A két válasz egyezése persze nem meglepő, mert mindkét számolás ugyanazt számolja ki: nevezetesen hogy a kasznibeli órák hányszor járnak lassabban az állóknál (az álló rendszerből nézve).

 

És mi alapon állítható, hogy az időnek van ám "sebessége" ?

 

Amikor azt mondjuk, hogy a kaszniban lassabban telik az idő, az nem azt jelenti, hogy a kinti és a kasznibeli időnek van egy saját bejáratú "múlási sebessége", amit összehasonlítunk. Nem. Csak azt jelenti, hogy ha egy mozgó óra elhalad egy álló órától egy vele szinkronizált másik álló óráig, akkor a mozgó órán a két találkozás között kevesebb idő telik el (értsd: a számlálója kevesebbet halad előre a két találkozás között), mint az álló órákon. A kétféle időadat hányadosáról beszélünk ebben a speciális szituációban, semmi másról. Ez egy nagyon konkrét és tiszta dolog, mentes minden filozófiától. A newtoni fizikában a kétféle időadat mindig ugyanaz, amit úgy mondunk, hogy ott az idő abszolút. Az einsteini fizikában a kétféle időadat sosem ugyanaz (az első mindig kisebb a másodiknál, lásd alább), amit úgy mondunk, hogy ott az idő relatív.

 

Kicsit elvontabban, lecsupaszítva a következőről van szó. Veszünk két eseményt, amik helykoordinátái azonosak az egyik rendszerben, de nem azonosak a másik rendszerben. Kiderül (a SR-ben), hogy az időkoordinátáik különbsége is szükségképpen más lesz az egyik rendszerben, mint a másik rendszerben (lásd alább). A két esemény a példában a mozgó óra találkozása a két álló órával, míg a két rendszer a mozgó órához illetve az álló órákhoz csatolt rendszer.

 

Ennél több igaz. Ha veszel két tetszőleges eseményt, aminek térbeli távolsága az egyik rendszerben d1, másik rendszerben d2, időbeli távolsága az egyik rendszerben t1, másik rendszerben t2, akkor fennáll az alábbi nagyon szép összefüggés:

 

d12-c2.t12=d22-c2.t22.

 

Ez az összefüggés általánosítása annak az axiómának, hogy "minden fénysugár minden rendszerben c-vel terjed", hiszen az axióma éppen a fenti összefüggés kimondása arra a speciális esetre, amikor valamelyik oldal nulla (ergo mindkét oldal nulla). Ami érdekes, hogy ez a speciális eset maga után vonja az általános esetet. Na most ha d1<d2, akkor a fenti összefüggés miatt szükségképpen t1<t2. A kasznis szituáció ilyen: d1=0, mert a mozgó óra a hozzá csatolt rendszerben nem mozdul sehova, ellenben d2>0, mert a mozgó óra az álló rendszerben nagyon is mozog. Tehát t1<t2, vagyis a mozgó óra kevesebbet öregszik a hozzá csatolt rendszerben, mint az állóban, röviden lelassul a járása az álló rendszerből nézve.

 

Ki is lehet számolni a fenti egyenletből, hogy mennyivel kisebb a t1 a t2-nél. Ha az óra v sebességgel mozog az álló rendszerben, akkor d2=v.t2, vagyis d1=0 miatt a fenti egyenlet erre egyszerűsödik:

 

-c2.t12=v2.t22-c2.t22.

 

Innen t1/t2=(1-v2/c2)1/2, ahogyan az minden SR tankönyben, de már Lorentz-nél is szerepel. Minél közelebb kerül a v a c-hez, annál kisebb ez a hányados, tehát annál drámaibb a mozgó óra lelassulása.