Uff Creative Commons License 2010.08.15 0 0 1182

5 FT-ot romlott a Ft. a CHF-hez képest! Mitől? No mondja meg valaki mitől, de valami észérvet, ha lehet.

 

A forintot ugyanúgy a kereslet/kínálat olaláról közeltsd meg, mint pl. az építőanyagok árát, vagy a búza árát.  A kérdés az, hogy

 

- kinek van szüksége forintra külföldön, illetve ki akar tőle megszabadulni pl. euróért cserébe.  

 

Pl. ott vannak a magyar államkötvények, amik adhatók - vehetők a lejáratukig. Ha valaki meg akar szabadulni tőle, mert fél, hogy a magyar kormány balfogásai miatt kockázatossá válik a magyar állami kötelezettségvállalás, akkkor inkább eladja a magyar papírt. Ha sokan értékelik azonosan a helyzetet, akkor sokan akarnak eladni forintot, aminek az a következménye, hogy olcsóbbá válik, azaz leértékelődik.   Tekintettel arra, hogy a magyar államadósságot tekintélyes részben külföldiek megtakarításából finanszírozzák, ezért az állampapírok iránti bizalom önmagában is rendkívül erősen meghatározza a forint árfolyamát.

 

Vagy pl. a magyar részvények esetében ugyanez a helyzet. Ha rosszul teljesítenek a magyar tőzsdei cégek, akkor a részvénytulajdonosok eladják nagy tömegben a tulajdoni hányadukat, így megint nagy tömegű forint ömlik egyszerre a piacra és csak olcsóbban lesznek hajlnadók megvenni a a forintot a külföldi devizatulajdonosok.

 

És vannak forintban kimutatott egyéb eszközök, amik ugyanígy adhatók-vehetők. Minden amiben megjelenik a forint iránti keresletet támasztók és attól szabadulni akarók döntése az egy összesített egyenlegben megjelenik a piacon sok száz, vagy ezer egyedi fenti jellegű döntés eredője lesz az, hogy épp erősödik, vagy veszít árából a forint.  

 

 

- a magyar fogyasztók és vállalkozások mekkora mértékű igényt támasztanak külföldi árukra, szolgáltatásokra és ezzel szemben mennyi a külföldiek által magyar cuccokra támasztott igény.  Azaz tudunk-e mi jobban dolgozni, vagy ugyanazt a jót olcsóbban kínálni, mint más országok termelői, szolgáltatói.   Ha nem tudunk jobbak lenni, akkor a forintunk nem kell, de mi magunk német és kínai termelők cuccaira tartunk fokozottan igényt, és foozottan kínáljuk a forintunkat cserébe az euroért. Ez leviszi a forint árát.  

 

Ez persze csak kivonatos kép, de ha azt hiszed ez is arcpirító válasz, akkor a hibát otthon keresd.

 

 

Előzmény: GESTÓ (1173)