madarbarat Creative Commons License 2010.06.13 0 0 2143
bernhardi foltos galamb (Bernhardiner Schecken) (Bernhardiner Schecken): a frank színesgalamb-alcsoport egyik kevéssé ismert tagja

A szász homlokfoltosokkal együtt alapját képezte a szász fonákszárnyú galambnak.

 

Bernier-réce (Anas bernieri): →madagaszkári réce (Madagascar Teal).

 

berni fehérfarkú galamb (Berner Weissschwanz):

berni kékfarkú galamb

a thurgaui házigalamb fehérfarkú változatával megegyező fajta, de itt a farok támasztótollai mindig színesek.   

Mások szerint a →svájci színes galambok egyik fajtaváltozata.

A színváltozatai:

lakk-fekete zöldes csillogással;

fekete fehér szárnyszalagokkal;

kékek feketén szegett fehér szárnyszalagokkal, esetleg fehér pikkelyezettséggel;

kovácsolt kék és

szárnyszalagok nélküli barna.

 

berni felemáscsőrű galamb (Berner Halbschnäbler): szinte valamennyi svájci őshonos fajta és a török galamb keresztezésével előállított házigalambfajta

A csőralakulása a legszembeötlőbb, ez alapján akár a bagdetták, akár a dudoros galambok közé be lehetne sorolni, s leginkább ezért lett felemás csőrű galamb, noha a két csőrkáva színe is különbözik, eltérően pigmentált.

Erős test, de elegáns megjelenés jellemzi. A fejtető fölé érő kontyát és a jól fejlett, vöröses szemgyűrűjét vm. a sajátos rajzolatosságot a svájci ősöktől örökölte.

A keskeny fej enyhén ívelt, magasan tűzött tarkóval. A szivárványhártya narancsvörös. A viasz színű csőr erőteljes, hosszú, az alsó káva pigmentáltsága nem hiba.

A csőrdudor berni fehérfarkú galambpúderozott, sima. A közepesen hosszú nyak eléggé vastag.

A mell jó húsformákat mutat. A hát széles, de hátrafelé elkeskenyedik és enyhén lejt.

A szárnyvégek a hát vonalát követő farkon nyugszanak, nem keresztezhetik egymást. A láb erős, tollatlan.

A színváltozatai: fekete és vörös tarkázott, nagyjából szabályos rajzolattal.

 

berni gugger-kék farkú galamb (Berner Gugger): →svájci színes galambok fajtája.   

 

berni kanári (Berner): a valódi alakkanárik Svájcban kitenyésztett egyik fajtája

  16-17,5 cm között elfogadott. Rövid, széles fej, határozottan domborodó homlok erős és hosszú nyak jellemzi.

 A test tengelyvonala párhuzamos az egyenes vonalú farokkal, és közelít a függőlegeshez.

A mell golyószerűen kidomborodik, ezt a hatást erősíti az ideális berninél a gömbölyded hát és a vállak széles alakulása.

A combok erőteljesek, tollal jól fedettek.

A tollazat sűrű, finom és selymes. A borzas, fodrosodó tollazat hibának számít, viszont a fajta elfogadott tarka változatban is.

berni kanári bírálati lapberni kiállításberni kanári

A BERNI KANÁRINÁL BÍRÁLANDÓ:

                                    Adható max.

TESTTARTÁS                 20 pont

FEJ és NYAK                  15 pont

MELL, VÁLL és HÁT       15 pont

SZÁRNY és FAROK         15 pont

COMB és LÁB                15 pont

TOLLAZAT és SZÍN       10 pont

ÖSSZHATÁS                  10 pont

Fotó: Peter Knoll

 

berni kékfarkú: parlagi galamb nagyságú, vadgalambkék svájci házigalambfajta, hegyes, a fejtető fölé érő konttyal. Itt a kormánytollak fehérek.   

Széles mell, vízszintes testtartás, finom fej, ívelt homlok, függőleges tartású, közepes hosszúságú nyak, közepesen hosszú, élénkvörös, tollatlan láb és vékony, szaruszínű csőrberni felemáscsőrű galamb jellemzi.

A színváltozatai:

kék szalagok nélkül;

kék feketével szegett fehér- v. fekete szárnyszalagos változatban;

fehér szárnyszalagos, fehérpikkelyes szárnypajzzsal és

kovácsoltak.

 

berni őszfejű galamb (Berner rieselkopf): →svájci színes galambok egyik fajtája.   

 

berni pacsirtagalamb (Berner Lerche) (Berner Lerche): a svájci színesgalamb-fajtacsoport tagja

berni pacsirtagalambParlagi nagyságú, a kóburgihoz hasonló, hegyeskontyos mezei galamb kicsi fejjel, meredek ívben emelkedő, fokozatosan szélesedő homlokkal.

A szivárványhártya narancsvörös, a szemgyűrű keskeny, sárgásszürke. A vékony csőr világos szaruszínű. A felső káva hegye enyhén lefelé hajlik.

A nyak függőleges tartású, a mell felé szélesedik, a toroknál ívben kimetszett.

A széles és jól izmolt mell tollai fedik a szárnybúbokat. A hát közepesen hosszú, vállban szélesebb.

Csak a sárgásbarna színváltozata ismeretes. De a nyak, az evezők és a farok valamivel sötétebb árnyalatos.

A mellen a tollazat aranysárga. A szárnypajzsok és a hát pacsirtázott.

A háromszögletű világos csúcsokon kívül minden fedőtoll zászlóin szépiabarna folt helyezkedik el.

 

berni tükrösfarkú galamb (Berner Spiegelschwanz): a berni fajtákkal egyező nagyságú és felépítésű, hegyeskontyos fajta sötétzölddel csillogó mellel, világoskék tollazattal.

berni tükrösfarkú galambA farokpánt fekete. Minden kormánytollon fehér folt látható. Ezek nagysága a szélső tollak felé növekszik. Egyébként a →svájci színesgalamb egyik fajtaváltozataként bírálják.  

bernois: →berni kanári   

 

Bernstein fekete lórija: a →fekete v. →gyászlóri egyik alfaja