Dzsibzon Creative Commons License 2010.05.22 0 0 780

Köszönöm az ajánlásokat ! Sok-sok évvel ezelőtt amatőr érdeklődőként "kutattam" Tokaj-hegyalján régi borász dinasztiák után s 2001-ben Tállyán bukkantam a lengyel származású Lippóczy családra.. akik az 1600-as évektől ott éltek.  A család Lengyelországban "maradt" ága Tarnowban élt s az ottani nagykereskedésükkel közösen .. a teljes Lengyelországba irányulú tokaji bor exportot ők vitték. A teljes lengyel misebor készletet pl. ők szállították évszázadokon ketesztül - akkor is, amikor hosszú évekig ezért nem tudott fizetni a lengyel katolikus egyház.. Lengyel gyökereiket soha sem feledték, de nagyon erős magyar nemzeti érzelműek voltak - ezt volt szerencsém megismerni, átélni amikor Lippóczy Miklós bácsival Tállyán találkoztam - egyébként Amerikában élt.. már 1946-ban elüldözték őket itthonról.

A tállyai több száz méteres borospince rendszerüket sikerült visszaszereznie de akkor legalábbis még a tállyai házukat nem. A háború előtt de utána is értékes, értékteremtő és értékmentő élete éltek, komoly gyüjteményeik voltak, melyeket nem egyszer elajándékoztak közgyüjteményeknek.