Keresés

Részletes keresés

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2019.10.25 0 0 2045

2019. október 5-én Miskolcon mutatták be Wolf Péter Hegedűversenyét, Baráti Kristóf szólójával. Közreműködött a Miskolci Szimfonikus Zenekar, Antal Mátyás vezényletével.

Sajnos nem lehettem ott, kíváncsian várom a darabot, hiszen ez nem az első, Kristófnak ajánlott mű a szerzőtől, és a korábbiak kiválóak voltak.

.

Az így kibővült - az alábbi tartalmú - repertoár a következő:

.

immár 80 vet tartalmazva, és ebben csak az általam ismertek szerepelnek...

.

Hegedűversenyek: 44 mű

.

Beethoven, Csajkovszkij, Brahms, Dvorzsák, Saint-Saëns, Dohnányi-I., Sibelius, Wieniawski d-moll, Barber, Berg, Korngold, Dubrovay-II., Bruch-I., Hacsaturján, Glazunov, Sztravinszkij, Sosztakovics -I.,Schumann op. posth., Wolf Péter: (1-1)

.

J. S. Bach (1041, 1042), J. Haydn (C-dúr és az A-dúr (Melk), Mendelssohn (d-moll, e-moll), Paganini (I. és II.), BartókProkofjev: (2-2)

 

W. A. Mozart (5)

 

 

Vivaldi (8): RV 269 (Tavasz), RV 315 (Nyár), RV 293 (Ősz), RV 297 (Tél);

RV 95 (A pásztor), RV 335a (A csalogány), RV 356, RV 277 (Il Favorito/A kedvenc)

.

Kettősverseny: 6 mű

 

J. S. Bach 1060 (2h és h+ob változatban is) és 1043 (2h); Vivaldi RV 524 (2h) és RV 548 (h+tr), Mendelssohnd-moll (h+z), Brahms (h+g)

.

Hármasverseny: 1 mű

 

Beethoven (z+h+g)

 

Versenymű 5 szólóhangszerre...: 1 

 

Vivaldi RV 580 (4h+g)

 

.

Versenymű közeli művek: 6 mű

.

J. Haydn Sinfonia concertante (Op. 84: h+g+ob+fg), W. A. Mozart Sinfonia concertante (h+br és h+g), Lalo - Spanyol szimfónia, Bruch - Skót fantázia,

Rózsa Miklós Sinfonia concertante op. 29 (h+g), Eunho Chang "Fantasia luminosité", azaz Ragyogó fantázia

 

.

Egyebek (hegedűre és zenekarra): 22 mű

.

J. S. Bach 1045 (Sinfonia D-dúr, egy hv-tétel), W. A. Mozart 2 rondó és 1 adagio, Beethoven 2 románc, Csajkovszkij op. 42/1. (Meditáció, Glazunov zenekari átiratában), Ravel Tzigane, Sarasate Carmen fantázia, Navarra (két hegedűre és zenekarra), Ysaÿe A tavalyi hó, Saint-Saëns Bevezetés és rondo capriccioso; Havanaise, Sibelius szvit, Wolf Péter Utazás (2 változatban is, egyébként hegedűversenynek is nevezik), Arvo Pärt Fivérek, Schubert A-dúr rondo (D 438), Bartók I. rapszódia, Wieniawski Scherzo tarantella (op. 1); Legenda (op. 17), Paganini Moto perpetuo (op. 11).

Előzmény: [fidelio] mindegy (2042)
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2019.09.24 0 0 2042

Már hivatkoztam arra a Youtube-oldalra (Kristóf Baráti téma), ahol számos kiváló felvétel hallgatható meg, köztük Paganini Moto perpetuója. Mivel ez az Örökmozgó eredetileg hegedűre és zenekarra készült, kiegészítem Baráti ilyen tartalmú repertoárját, mert bizonyára nem okoz neki gondot zenakarral is eljátszani.

A kiegészített lista tehát a következő, és ehhez nemsokára hozzájön a Wolf Péter-Hegedűverseny, amit Kristófnak ajánlott, és október 5-én ő is fogja bemutatni Miskolcon az Antal Mátyás dirigálta helyi szimfonikusokkal.

.

A kiegészített Baráti repertoár tehát az alábbi, immár 79 vet tartalmazva, és ebben csak az általam ismertek szerepelnek...

.

Hegedűversenyek: 43 mű

.

Beethoven, Csajkovszkij, Brahms, Dvorzsák, Saint-Saëns, Dohnányi-I., Sibelius, Wieniawski d-moll, Barber, Berg, Korngold, Dubrovay-II., Bruch-I., Hacsaturján, Glazunov, Sztravinszkij, Sosztakovics -I.,Schumann op. posth.: (1-1)

.

J. S. Bach (1041, 1042), J. Haydn (C-dúr és az A-dúr (Melk), Mendelssohn (d-moll, e-moll), Paganini (I. és II.), BartókProkofjev: (2-2)

 

W. A. Mozart (5)

 

 

Vivaldi (8): RV 269 (Tavasz), RV 315 (Nyár), RV 293 (Ősz), RV 297 (Tél);

RV 95 (A pásztor), RV 335a (A csalogány), RV 356, RV 277 (Il Favorito/A kedvenc)

.

Kettősverseny: 6 mű

 

J. S. Bach 1060 (2h és h+ob változatban is) és 1043 (2h); Vivaldi RV 524 (2h) és RV 548 (h+tr), Mendelssohnd-moll (h+z), Brahms (h+g)

.

Hármasverseny: 1 mű

 

Beethoven (z+h+g)

 

Versenymű 5 szólóhangszerre...: 1 

 

Vivaldi RV 580 (4h+g)

 

.

Versenymű közeli művek: 6 mű

.

J. Haydn Sinfonia concertante (Op. 84: h+g+ob+fg), W. A. Mozart Sinfonia concertante (h+br és h+g), Lalo - Spanyol szimfónia, Bruch - Skót fantázia,

Rózsa Miklós Sinfonia concertante op. 29 (h+g), Eunho Chang "Fantasia luminosité", azaz Ragyogó fantázia

 

.

Egyebek (hegedűre és zenekarra): 22 mű

.

J. S. Bach 1045 (Sinfonia D-dúr, egy hv-tétel), W. A. Mozart 2 rondó és 1 adagio, Beethoven 2 románc, Csajkovszkij op. 42/1. (Meditáció, Glazunov zenekari átiratában), Ravel Tzigane, Sarasate Carmen fantázia, Navarra (két hegedűre és zenekarra), Ysaÿe A tavalyi hó, Saint-Saëns Bevezetés és rondo capriccioso; Havanaise, Sibelius szvit, Wolf Péter Utazás (2 változatban is, egyébként hegedűversenynek is nevezik), Arvo Pärt Fivérek, Schubert A-dúr rondo (D 438), Bartók I. rapszódia, Wieniawski Scherzo tarantella (op. 1); Legenda (op. 17), Paganini Moto perpetuo (op. 11).

Előzmény: [fidelio] mindegy (2024)
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2019.04.08 0 0 2024

Kétnaponta Baráti-koncert :), hiszen ma estére is beállított egy felvételt a Bartók Rádió, amikor 20:27-es kezdéssel a tavaly május 22-i hangversenyt adják le: Kristóf vezényel és Mendelssohn e-moll versenyét is játssza, ráadásul ráadás is volt/lesz...

 

És ne felejtsük: holnapután az M5 adja le a MüpArt koncertek keretében a nagyon emlékezetes triózásukat (Várjon és Várdai voltak a partnerei). A kezdés 22:50 (!?), de így lehetne akár 23:57 vagy 02:48 is, amikor az éjjeli műszakomban általában semmi rendkívüli nem történik, hacsak egy kamaraest meghallgatását nem tekintem annak. Utóbbi kezdéshez úgyis jól passzol a csodálatos Schubert-Notturno.

 

Az első kettőt az adástól 60 napig lehet meghallgatni, a mai, a zuglóiakkal felvett műsort április 20-án 13:37-kor még egyszer leadják, tehát onnan újra elindul a 60 nap. Az M5 anyagai közül pont ez a világklasszis előadás nem játszható vissza - sajnos!

 

A Farkas Gáborral 2015 februárjának közepén felvett márványtermi hangverseny tulajdonképpen az abban az évben kiadott Hungaroton-lemez (Imigyen szóul a Kristóf hölgye...) előzetes bemutatója volt, hiszen a CD 13 száma közül négyet előadtak, és egyedül Bartók Román népi táncai nem kerültek a lemezre. A lemez szép kritikákat kapott.

Az open spotify egyébként a teljes lemezt elérhetővé tette!

 

Az utóbbiról pedig megint eszembe jutott Kristóf repertoárja, amit újból kiegészítek: a Farkas Gáborral játszott két Wieniawski-kettősnek (Legenda és Scherzo tarantella) ugyanis van szólóhegedűre és zenekarra írt változata, emiatt bármikor műsorra tűzheti ezeket is).

.

.

A kiegészített Baráti repertoár-összeállítás tehát az alábbi, immár 78 vet tartalmazva, és ebben csak az általam ismertek szerepelnek...

.

Hegedűversenyek: 43 mű

.

Beethoven, Csajkovszkij, Brahms, Dvorzsák, Saint-Saëns, Dohnányi-I., Sibelius, Wieniawski d-moll, Barber, Berg, Korngold, Dubrovay-II., Bruch-I., Hacsaturján, Glazunov, Sztravinszkij, Sosztakovics -I., Schumann op. posth.: (1-1)

.

J. S. Bach (1041, 1042), J. Haydn (C-dúr és az A-dúr (Melk), Mendelssohn (d-moll, e-moll), Paganini (I. és II.), Bartók, Prokofjev: (2-2)

 

W. A. Mozart (5)

 

 

Vivaldi (8): RV 269 (Tavasz), RV 315 (Nyár), RV 293 (Ősz), RV 297 (Tél);

RV 95 (A pásztor), RV 335a (A csalogány), RV 356, RV 277 (Il Favorito/A kedvenc)

.

Kettősverseny: 6 mű

 

J. S. Bach 1060 (2h és h+ob változatban is) és 1043 (2h); Vivaldi RV 524 (2h) és RV 548 (h+tr), Mendelssohn d-moll (h+z), Brahms (h+g)

.

Hármasverseny: 1 mű

 

Beethoven (z+h+g)

 

Versenymű 5 szólóhangszerre...: 1

 

Vivaldi RV 580 (4h+g)

 

.

Versenymű közeli művek: 6 mű

.

J. Haydn Sinfonia concertante (Op. 84: h+g+ob+fg), W. A. Mozart Sinfonia concertante (h+br és h+g), Lalo - Spanyol szimfónia, Bruch - Skót fantázia,

Rózsa Miklós Sinfonia concertante op. 29 (h+g), Eunho Chang "Fantasia luminosité", azaz Ragyogó fantázia

 

.

Egyebek (hegedűre és zenekarra): 21 mű

.

J. S. Bach 1045 (Sinfonia D-dúr, egy hv-tétel), W. A. Mozart 2 rondó és 1 adagio, Beethoven 2 románc, Csajkovszkij op. 42/1. (Meditáció, Glazunov zenekari átiratában), Ravel Tzigane, Sarasate Carmen fantázia, Navarra (két hegedűre és zenekarra), Ysaÿe A tavalyi hó, Saint-Saëns Bevezetés és rondo capriccioso; Havanaise, Sibelius szvit, Wolf Péter Utazás (2 változatban is, egyébként hegedűversenynek is nevezik), Arvo Pärt Fivérek, Schubert A-dúr rondo (D 438), Bartók I. rapszódia, Wieniawski Scherzo tarantella (op. 1); Legenda (op. 17)

 

 

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2019.04.05 0 0 2022

Egy érdekes londoni triózás előzte meg Baráti Kristóf párizsi fellépését: Várdai Istvánnal és Jean-Efflam Bavouzet-vel a következőkkel várták a Wigmore Terem közönségét március 29-én:

Beethoven: 2.szimfónia (szerzői változat zongoratrióra)
Rahmanyinov: 1.(g-moll) elégikus trió
Ravel: Zongoratrió

.

xxxxx

.

Párizsban pedig most is varázslatos volt Kristóf játéka: a sűrű romantika jegyében nagyon hatásosan adta elő szólamát a Bruch-hegedűversenyben, és a zenekarral való társalgás is érzékeny volt, de sosem esett túlzásokba. Tudása legjavát adta, és könnyedén merült el a sokszor nehéz, de nagyon látványos részletekben. Teljes értékű és nagyon hatásos volt az előadás; érezhető volt, hogy a 316. évében lévő csodahangszer ihletett kezekben van a közel 40 éves zseninél, és a modern húrozás olyan éteri vagy mélységeiben is bámulatos hangokat produkált, amilyet csak egy ilyen minőségű hegedűs tud elérni.

Szinte az első pillanattól érezni lehetett a több ezer km-re lévő koncertterem feszültségének fokozódását, és a végén nem váratlanul tört ki tapsorkán és éljenzés, ami több mint két és fél percig tartott. Csak egy ráadás tudta lecsillapítani rövid időre a felajzott hallgatóságot: Kristóf az ilyenkor tőle legtöbbször hallott lidércnyomásos Obcessiont választotta a II. Ysaye-szólószonátából. Ezzel is óriási sikere volt! Kíváncsian várom a szakmai kritikát.

.

xxxxx

.

Habár Bruch leginkább erről a sokat játszott g-moll hegedűversenyről ismert, de azért termékeny szerző volt. A közel kétszáz műve között további két hegedűverseny és a szintén gyakran játszott Skót fantázia is megtalálható, és ezeket a műveit lemezre is vették, nem akárkik előadásában.

A 3., d-moll hegedűversenyt innen meg is lehet hallgatni!

.

.

A világjáró hegedűs legközelebb április 12-én a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében a (Liszt :) Ferihegyi repülőtér 1. termináljának utascsarnokában lép fel a Debreceni Kodály Filharmonikusokkal az örökzöld Vivaldi hegedűversenyekkel, A Négy Évszakkal (km.: Somogyi-Tóth Dániel).

Előzmény: [fidelio] mindegy (2021)
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2019.04.04 0 0 2021

Nemsokára kezdődik az a párizsi koncert, amelyen Baráti Kristóf Max Bruch g-moll hegedűversenyét játssza. Az alábbi linken 20 órakor indítható az élő adás!

.

Korábban azt írtam, hogy még nem hallottam vele, de tévedtem, mert a 2015. április 19-i berlini játékát felvételről közvetítették. Kiemeltem e témából Kristóf Bruch-hal kapcsolatos "találatait":

https://forum.index.hu/Article/showResultList?o=&aq_text=Bruch&aq_cre=0&user_id=&topic_id=9224323&forum_id=9222872&aq_ext=0&t=9224323 

.

és eközben jöttem rá feledékenységemre, de rátaláltam egy "újabb"  repertoárdarabjára is, amit kihagytam a többször beírt összeállításból. A hegedűre és zenekarra írt darabok tehát kiegészülnek Sarasate két hegedűre és zenekarra írt rövid művével, a Navarrával, és ezzel már 76 mű van a listán.

.

.

 

Hegedűversenyek: 43

.

Beethoven, Csajkovszkij, Brahms, Dvorzsák, Saint-Saëns, Dohnányi-I., Sibelius, Wieniawski d-moll, Barber, Berg, Korngold, Dubrovay-II., Bruch-I., Hacsaturján, Glazunov, Sztravinszkij, Sosztakovics -I., Schumann op. posth.: (1-1)

.

J. S. Bach (1041, 1042), J. Haydn (C-dúr és az A-dúr (Melk), Mendelssohn (d-moll, e-moll), Paganini (I. és II.), Bartók, Prokofjev: (2-2)

 

W. A. Mozart (5)

 

 

Vivaldi (8): RV 269 (Tavasz), RV 315 (Nyár), RV 293 (Ősz), RV 297 (Tél);

RV 95 (A pásztor), RV 335a (A csalogány), RV 356, RV 277 (Il Favorito/A kedvenc)

.

Kettősverseny: 6

 

J. S. Bach 1060 (2h és h+ob változatban is) és 1043 (2h); Vivaldi RV 524 (2h) és RV 548 (h+tr), Mendelssohn d-moll (h+z), Brahms (h+g)

.

Hármasverseny: 1

 

Beethoven (z+h+g)

 

Versenymű 5 szólóhangszerre...: 1

 

Vivaldi RV 580 (4h+g)

 

.

Versenymű közeli művek: 6

.

J. Haydn Sinfonia concertante (Op. 84: h+g+ob+fg), W. A. Mozart Sinfonia concertante (h+br és h+g), Lalo - Spanyol szimfónia, Bruch - Skót fantázia,

Rózsa Miklós Sinfonia concertante op. 29 (h+g), Eunho Chang "Fantasia luminosité", azaz Ragyogó fantázia

 

.

Egyebek (hegedűre és zenekarra): 19

.

J. S. Bach 1045 (Sinfonia D-dúr, egy hv-tétel), W. A. Mozart 2 rondó és 1 adagio, Beethoven 2 románc, Csajkovszkij op. 42/1. (Meditáció, Glazunov zenekari átiratában), Ravel Tzigane, Sarasate Carmen fantázia, Navarra (két hegedűre és zenekarra), Ysaÿe A tavalyi hó, Saint-Saëns Bevezetés és rondo capriccioso; Havanaise, Sibelius szvit, Wolf Péter Utazás (2 változatban is, egyébként hegedűversenynek is nevezik), Arvo Pärt Fivérek, Schubert A-dúr rondo (D 438), Bartók I. rapszódia

 

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2019.03.31 0 0 2020

A múlt hónap 15-én, nagy nemzeti ünnepünk tiszteletére rendezett koncerten, lemaradtam a Baráti Kristóf szólójával előadott Bruch g-moll hegedűversenyről, amit Szófiában játszott az ottani rádiózenekarral (km.: Mark Kadin), és a Világméretű koncert Terembe is közvetítették.

Most időben tudtam meg egy hasonlót - Párizsból közvetítik:

https://www.worldconcerthall.com/en/schedule/a_robins_world_premiere_bruch_with_barati_and_shostakovichs_leningrad_from_paris/47375/

 

Mivel most tértünk rá a nyári időszámításra, a koncert április 4-én nálunk este 8-kor kezdődik!

.

Talán még nem is hallottam Kristóffal ezt a remekművet, amelyet már többször játszott külföldön, pl.: https://forum.index.hu/Article/showArticle?na_order=&na_start=120&na_step=30&t=9224323

.

A Robin-darab mögött Jean-Baptiste Robin Órarúgó című műve értendő. Még nem hallottam erről a muzsikusról, így a Sosztakovics-szimfónia előtt arra is kíváncsi leszek.

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2019.03.05 0 0 2018

Wolf Péter Utazásait hallgattam vissza, miközben találtam egy újabb régi repertoár-darabot Kristóftól. Kiemelve soroltam be a többi közé, hogy meghallgatható legyen. A havanaise egyébként habanera alakban is ismert kubai (tánc)zene.

Ezzel együtt már 75-t ismerek Mik lehetnek még Kristóf tarsolyában, illetve hegedűtokjában?

.

.

Hegedűversenyek: 43

.

Beethoven, Csajkovszkij, Brahms, Dvorzsák, Saint-Saëns, Dohnányi-I., Sibelius, Wieniawski d-moll, Barber, Berg, Korngold, Dubrovay-II., Bruch-I., Hacsaturján, Glazunov, Sztravinszkij, Sosztakovics -I., Schumann op. posth.: (1-1)

.

J. S. Bach (1041, 1042), J. Haydn (C-dúr és az A-dúr (Melk), Mendelssohn (d-moll, e-moll), Paganini (I. és II.), Bartók, Prokofjev: (2-2)

 

W. A. Mozart (5)

 

 

Vivaldi (8): RV 269 (Tavasz), RV 315 (Nyár), RV 293 (Ősz), RV 297 (Tél);

RV 95 (A pásztor), RV 335a (A csalogány), RV 356, RV 277 (Il Favorito/A kedvenc)

.

Kettősverseny: 6

 

J. S. Bach 1060 (2h és h+ob változatban is) és 1043 (2h); Vivaldi RV 524 (2h) és RV 548 (h+tr), Mendelssohn d-moll (h+z), Brahms (h+g)

.

Hármasverseny: 1

 

Beethoven (z+h+g)

 

Versenymű 5 szólóhangszerre...: 1

 

Vivaldi RV 580 (4h+g)

 

.

Versenymű közeli művek: 6

.

J. Haydn Sinfonia concertante (Op. 84: h+g+ob+fg), W. A. Mozart Sinfonia concertante (h+br és h+g), Lalo - Spanyol szimfónia, Bruch - Skót fantázia,

Rózsa Miklós Sinfonia concertante op. 29 (h+g), Eunho Chang "Fantasia luminosité", azaz Ragyogó fantázia

 

.

Egyebek (hegedűre és zenekarra): 18

.

J. S. Bach 1045 (Sinfonia D-dúr, egy hv-tétel), W. A. Mozart 2 rondó és 1 adagio, Beethoven 2 románc, Csajkovszkij op. 42/1. (Meditáció, Glazunov zenekari átiratában), Ravel Tzigane, Sarasate Carmen fantázia, Ysaÿe A tavalyi hó, Saint-Saëns Bevezetés és rondo capriccioso; Havanaise, Sibelius szvit, Wolf Péter Utazás (2 változatban is, egyébként hegedűversenynek is nevezik), Arvo Pärt Fivérek, Schubert A-dúr rondo (D 438), Bartók I. rapszódia

Előzmény: [fidelio] mindegy (2003)
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2019.01.07 0 0 2003

Egy újabb hegedűversennyel, egy rondóval és egy rapszódiával bővült Baráti Kristóf alábbi összetételű repertoárja, legalábbis az általam eddig hiányosan ismert összesítés, mert ő már játszotta ezeket is :-)

.

Hegedűversenyek: 43

.

Beethoven, Csajkovszkij, Brahms, Dvorzsák, Saint-Saëns, Dohnányi-I., Sibelius, Wieniawski d-moll, Barber, Berg, Korngold, Dubrovay-II., Bruch-I., Hacsaturján, Glazunov, Sztravinszkij, Sosztakovics -I., Schumann op. posth.: (1-1)

.

J. S. Bach (1041, 1042), J. Haydn (C-dúr és az A-dúr (Melk), Mendelssohn (d-moll, e-moll), Paganini (I. és II.), Bartók, Prokofjev: (2-2)

 

W. A. Mozart (5)

 

 

Vivaldi (8): RV 269 (Tavasz), RV 315 (Nyár), RV 293 (Ősz), RV 297 (Tél);

RV 95 (A pásztor), RV 335a (A csalogány), RV 356, RV 277 (Il Favorito/A kedvenc)

.

Kettősverseny: 6

 

J. S. Bach 1060 (2h és h+ob változatban is) és 1043 (2h); Vivaldi RV 524 (2h) és RV 548 (h+tr), Mendelssohn d-moll (h+z), Brahms (h+g)

.

Hármasverseny: 1

 

Beethoven (z+h+g)

 

Versenymű 5 szólóhangszerre...: 1

 

Vivaldi RV 580 (4h+g)

 

.

Versenymű közeli művek: 6

.

J. Haydn Sinfonia concertante (Op. 84: h+g+ob+fg), W. A. Mozart Sinfonia concertante (h+br és h+g), Lalo - Spanyol szimfónia, Bruch - Skót fantázia,

Rózsa Miklós Sinfonia concertante op. 29 (h+g), Eunho Chang "Fantasia luminosité", azaz Ragyogó fantázia

 

.

Egyebek (hegedűre és zenekarra): 17

.

J. S. Bach 1045 (Sinfonia D-dúr, egy hv-tétel), W. A. Mozart 2 rondó és 1 adagio, Beethoven 2 románc, Csajkovszkij op. 42/1. (Meditáció, Glazunov zenekari átiratában), Ravel Tzigane, Sarasate Carmen fantázia, Ysaÿe A tavalyi hó, Saint-Saëns Bevezetés és rondo capriccioso, Sibelius szvit, Wolf Péter Utazás (2 változatban is, egyébként hegedűversenynek is nevezik), Arvo Pärt Fivérek, Schubert A-dúr rondo (D 438), Bartók I. rapszódia

.

xxxxx

.

A Schumann d-moll hegedűversenyről...

Kristóf 2012. december 14-én már játszotta a Duna Palotában a Duna Szimfonikusokkal, és ott is keresztben léptek fel Várdai Istvánnal, vagyis Pisti vezényelt neki, míg ő a Schumann-csellóversenyt.

.

Mi van még a tarsolyában?

.

Schumann d-moll hegedűversenye Szerynggel és a Doráti dirigálta LSO-val, Kristóf születése előtt 15 évvel.

A Schubert-rondó egy felvétele az idén lesz 25 éves Dmitrij Szmirnov orosz hegedűssel.

Előzmény: [fidelio] mindegy (1913)
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2017.12.13 0 0 1913

Ahogy már tervezem Baráti Kristóf jövő évi koncertjeinek meghallgatását, felidézem a lejjebb összesített (általam ismert) repertoárját, a kifejezetten kamarazenei és szólódarabok nélkül, és kiegészítem az újabb művekkel. Mi lehet még?

 

Hegedűversenyek: 42

.

Beethoven, Csajkovszkij, Brahms, Dvorzsák, Saint-Saëns, Dohnányi-I., Sibelius, Wieniawski d-moll, Barber, Berg, Korngold, Dubrovay-II., Bruch-I., Hacsaturján, Glazunov, Sztravinszkij, Sosztakovics -I.: (1-1)

.

J. S. Bach (1041, 1042), J. Haydn (C-dúr és az A-dúr (Melk), Mendelssohn (d-moll, e-moll), Paganini (I. és II.), Bartók, Prokofjev: (2-2)

W. A. Mozart (5)

Vivaldi (8): RV 269 (Tavasz), RV 315 (Nyár), RV 293 (Ősz), RV 297 (Tél);

RV 95 (A pásztor), RV 335a (A csalogány), RV 356, RV 277 (Il Favorito/A kedvenc)

.

Kettősverseny: 6

J. S. Bach 1060 (2h és h+ob változatban is) és 1043 (2h); Vivaldi RV 524 (2h) és RV 548 (h+tr), Mendelssohn d-moll (h+z), Brahms (h+g)

.

Hármasverseny: 1

Beethoven (z+h+g)

Versenymű 5 szólóhangszerre...: 1

Vivaldi RV 580 (4h+g)

.

Versenymű közeli művek: 6

.

J. Haydn Sinfonia concertante (Op. 84: h+g+ob+fg), W. A. Mozart Sinfonia concertante (h+br), Lalo - Spanyol szimfónia, Bruch - Skót fantázia,

Rózsa Miklós Sinfonia concertante op. 29 (h+g), Eunho Chang "Fantasia luminosité", azaz Ragyogó fantázia

.

Egyebek (hegedűre és zenekarra): 15

.

J. S. Bach 1045 (Sinfonia D-dúr, egy hv-tétel), W. A. Mozart 2 rondó és 1 adagio, Beethoven 2 románc, Csajkovszkij op. 42/1. (Meditáció, Glazunov zenekari átiratában), Ravel Tzigane, Sarasate Carmen fantázia, Ysaÿe A tavalyi hó, Saint-Saëns Bevezetés és rondo capriccioso, Sibelius szvit, Wolf Péter Utazás (2 változatban), Arvo Pärt Fivérek

Előzmény: [fidelio] mindegy (1828)
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2017.10.14 0 0 1899

Már készülünk Kristóf október 20-i szereplésére, amikor is az 1. Sosztakovics-csellóversenyben Várdai István szólójával kiegészítve a Zuglói Filharmonikusokat vezényli a Budapesti Kongresszusi Központban.

 

A múlt héten Kristóf Londonból Glasgow-ba repült, és az ottani játékáról az alábbi, az ő fényképével kiegészített beszámolót jelentette meg A SCOTSMAN:

http://www.scotsman.com/lifestyle/culture/music/music-review-bbc-sso-kristof-barati-1-4586207

 

A BBC Skót Szimfonikus Zenekar (SSO) és Baráti Kristóf 2017. 10. 12-i koncertje.

 

Nyugodtan elhíresztelhető, hogy a hegedűrajongóknak csodálatos hetük a mostani. Először Nicola Benedettit, ezen a hétvégén James Ehnest az RSNO (Royal Scottish National Orchestra)-val, de a csütörtöki nap örömteli meglepetése a magyar Baráti Kristóf volt, aki a BBC SSO-val Bruch hegedűversenyét adta elő teljesen lebilincselően a Glasgowi City Hallban. Baráti Stradivarijának ragyogó hangja ösztönösen átütő volt.

 

Baráti valamennyi hangja szinte lebegett a zenekar fölött, a lágy passzázsok még a legsűrűbb zeneszöveten is áthatoltak, könnyeddé, átláthatóvá és lelkesítően meggyőzővé téve a művet a hallgatóságnak. Ezen túl pedig ott volt még az előadó abszolút uralma és megjelenése. Baráti alkatában és fizikálisan egy sportember, aki aztán egy teljesen fegyelmezett és borotvaéles ritmikájú és tökéletesen precíz előadóvá alakul át. Ez volt érezhető a zárótétel lüktető tüzijátékaiban, hasonlóan a nyitótétel témafelvetésének arányos és gazdag költőiségű megformálásában, valamint a varázslatos lassú tételben.

A továbbiakban a zenekarról ír a kritikus (Ken Walton), nem éppen hízelgően..., megjegyezve korábban, hogy október 13-án Kristóf és az SSO a Mendelssohn e-moll hegedűversennyel lép(ett) fel a szintén skóciai Invernessben.

 

xxxxx

 

Két és fél éve Berlinben játszotta Kristóf ezt a hegedűversenyt, amiről szintén lefordítottam itt a kritikát, de itthon még nem hallottam tőle. Miközben meghallgattam felvételeket Bruch legismertebb hegedűversenyével, felidéztem újból az 1838 és 1920 között élt sokadik B-betűs nagy német zeneszerző munkásságát, benne a jelentősebb vonóshangszerre írt műveit:

- a három moll-hegedűverseny közül az első kettő közel egyforma hosszú (25 percesek), a harmadik több mint fél órás, és a varázslatos első mellett talán azért is hanyagolják a többit, mivel pl. a második szokatlan felépítésével szinte unalmasan indul (egy nem nagyon adagióval), majd jön a lassú tétel helyén egy recitatívós mérsékelt allegro, és a tétel végén egy visszafogott andante, majd csak a fináléban élénkebb jelentősen az iram.

A hegedűre és zenekarra írt nem tipikus versenyművek, illetve a rövidebb ilyen darabok közül kiemelkedik a Skót fantázia (kb. 30 perces) a maga öt tételével, majd 1-1 románc, szerenád  és koncertdarab, valamint 2 adagio tartozik ide.

A csellóra és zenekarra írt művei közül sokszor játsszák a hangulatos Kol Nidreit, itthon is hallottam többször, Várdaitól stb. Cselló-zongora változatban (itt éppen a most Várdai által használt hangszerrel) is előadják.

 

A glasgowi koncerthez még: a karmester és a szólista is király volt...

Kíváncsian várom az invernessi kirtikát Kristóf Mendelssohn-hegedűversenyével.

 

 

 

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2017.01.17 0 0 1828

Január 18-án este a Müpa lesz Baráti Kristóf legközelebbi fellépésének helyszíne, ahol a tavaly óta a Tfirst Péter művészeti vezetésével dolgozó Liszt Ferenc Kamarazenekarral koncertezik, parádés műsorral:

.

  • Haydn: C-dúr hegedűverseny, Hob. VIIa:1
  • Vivaldi: A-dúr („Il rosignuolo” - „A csalogány”) hegedűverseny, RV 335a
  • Vivaldi: D-dúr hegedűverseny, op.3 No.7, RV230
  • Vivaldi: a-moll hegedűverseny, op.3 ('L'estro armonico - A harmóniai találékonyság'), No. 6, RV 356
  •  
  • Ysaÿe: Les Neiges d'antan (A tavalyi hó), op. 23
  • Sibelius: Szvit hegedűre és vonósokra, op. 117
  • Arvo Pärt: Fratres (Fivérek)
  • Saint-Saëns: Bevezetés és rondo capriccioso

 

Az első és a zárószámot már hallottam Kristóffal, így a közbensők kapcsán - minden kötöttség nélkül felidéztem a Kristóf repertoárjából ismert hegedűversenyeket, kettős- vagy hármasversenyeket, a más nevű, de ide sorolható szólóhegedűs zenekari műveket, a hasonló, de rövidebb darabokat, szviteket stb. Kevés kivétellel meg is hallgathattam ezeket, némelyiket sokszor, nagy örömömre.

A régi hegedűversenyek stb. természetesen rövidebbek, de így is impozáns!

 

Az alábbi listán 64 mű szerepel...

.

Hegedűversenyek:43 mű

.

Beethoven, Csajkovszkij, Brahms, Dvorzsák, Saint-Saëns, Dohnányi-I., Sibelius, Wieniawski d-moll, Barber, Berg, Korngold, Dubrovay, Bruch, Hacsaturján, Glazunov, Sztravinszkij, Sosztakovics -I., Eunho Chang "Fantasia luminosité", azaz Ragyogó fantázia: (1-1)

.

J. S. Bach (2), Mozart (5), Mendelssohn (2), Bartók (2), J. Haydn (2), Paganini (I. és II.), Vivaldi (8), Prokofjev (2)

.

Kettősverseny: 7 mű

.

Bach 1060 és 1043, Vivaldi RV 524 és RV 548, Mendelssohn d-moll, Brahms, Mozart Sinfonia concertante

.

Hármasverseny: 1 darab (Beethoven)

.

Versenymű közeli művek: 2 darab

.

Lalo - Spanyol szimfónia, Bruch - Skót fantázia

.

Egyebek: 11 mű

.

Mozart 2 rondó és 1 adagio, Beethoven 2 románc, Ravel Tzigane, Sarasate Carmen fantázia, Wolf Péter Utazás, Ysaÿe A tavalyi hó, Saint-Saëns Bevezetés és rondo capriccioso, Arvo Pärt Fivérek

.

.

 

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2015.05.27 0 0 1592

Baráti Kristóf hohenemsi koncertjéről május 25-én írt kritikát Fritz Jurmann a térség lapjába, a Voralberger Nachrichtenbe. Természetesen a fiatal hegedűművésznőre összpontosított, ahogy korábban is ő számolt be a beszámolóban említett másik fellépéséről.

 

 

Das Kammerorchester Arpeggione mit Kristóf Baráti und Elisso Gogibedaschwili im Rittersaal Hohenems.  Foto: JU

 

 

Szemben a profival

A hegedűstehetség Elisso Gogibedaschwili ragyogóan mutatkozott be az Arpeggione Kamarazenekarral.

A Várkastély lovagtermének szombat esti közönsége ünnepléssel fogadta a két tehetséges művészt, a magyar hegedűst és dirigenst, Baráti Kristófot és a mindössze 15 éves hegedűsszólistát, Elisso Gogibedaschwilit, aki bravúrosan debütált az édesapja által alapított nemzetközi Arpeggione Kamarazenekarral, amelynek a kurátora is.
Ez az a felkérés, amelynél még akkor sem érezhető az apai protekció, ha az egyértelműnek tűnik, hiszen Elisso se nem "csodagyerek", se nem akar az lenni, de már egy érett fiatal művész, ami ebben a korban még nehezen képzelhető el. Legutóbbi nemzetközi fellépései során (pl. Jeruzsálemben és Torontóban) a kritikusok és a közönség ünneplése ezt csak megerősítette. Mindeközben Elisso, a grúz Irakli és a japán Cecilia muzsikusházaspár gyermeke, egy igazi "lustenaui születésű" maradt, aki már hat éves kora óta minden szombaton fáradhatatlanul utazott édesapjával a karlsruhei Josef Rissin hegedűóráira. Semmiből sosem lesz valami.
Még igen emlékezetes a 2013 novemberében, a németországi Lustenauban való fellépése a Müncheni Szimfonikusokkal a Sibelius-hegedűversennyel. A mostani szereplése könnyebbnek tűnhetett, mivel a hegedűs és dirigens Baráti Kristóf mellett mindig a második hegedűszólamot játszotta. A látszat viszont csal.
Már a híres d-moll Bach-hegedűversenyben is érezhető volt a különben ölelkezően ellentpontozó egyenértékű szólószólamok kitűnő összhangja, és Elisso mindvégig megállta a helyét edzett profi partnerével szemben.

Áradó muzikalitás

Már a megjelenése, elegáns vonóvezetése is nyilvánvalóvá teszi, hogy nagy jövő vár erre a kiemelkedő tehetségre: áradó a muzikalitása, ami érezteti, hogy a fiatalság gondtalanságát már jó irányba terelték, bármely fekvésben csiszolt a hangja, és hihetetlen biztonsággal és tisztasággal mélyed el Bach hangzásvilágában. A hab volt a tortán a virtuóz szalonzene kedves darabja, Pablo de Sarasate "Navarrája", kissé olvatagon és mindkét szólista részéről az összes elképzelhető technikai követelményt teljesítve.
Elisso ebben a műben is ragyogó társ volt, tökéletesen és kitartóan játszotta az egy terccel lejjebbi párhuzamos szólamát. Magától érthetődő nyugalommal fogadta a közönség ovációját. Később az Arpeggione Kamarazenekar is kitett magáért, a sok próba és a megelőző számos koncert hatása jól érezhető volt a lendületes, ezüstösen csillogó, játékos és kiegyensúlyozott előadásukon. Ehhez járult az igen pontos játékuk, holott a teljes első részben "egyedül", az elfoglalt hegedűs-karmester irányítása nélkül játszottak.
Utóbbi a két versenymű között a kevéssé ismert korai Mendelssohn-hegedűverseny (d-moll) szólóját játszotta elképesztő művészi interpretációval.
Hasonlóan magas szinten dirigált Baráti. Például a sokat játszott 40., g-moll Mozart-szimfóniában - amelyet a közelmúltban Voralbergben is többször hallottam - mutatta be azt a kifejező képességét, amellyel érthető és befogadható lesz ez a muzsika. Minden nagyon világos lett a szükség szerint dinamikus, temperamentumos és bájos megoldásokkal, máshol pedig a kellően határozott megközelítéssel, amelyeket megfelelő akcentusokkal és disszonanciákkal hangsúlyozott ki. A zenekar maximálisan összpontosított a darabban, és áttetsző Mozart-hangzásával az est újabb csúcspontjává tette a szimfóniát. Hasonló színvonalon adhatják majd elő a nyári, hosszabb amerikai turnén.


xxxxx


kiegészítésül:


- a fiatal hegedűs honlapja: http://www.elisso.eu/

- a kritikában említett egyik koncertről, de éppen a Budapesti Olasz Intézetből a vasutasokkal:

https://www.youtube.com/watch?v=VhKJclg2aBI

- és egy további, közel másfél évvel korábbi, vagyis 11 évesen játszott, itteni koncertből, a Nemzeti Galériából:

https://www.youtube.com/watch?v=yomeTFmlRyU#t=12

 

- négy hónappal később a Bruch-hegedűversenyt Szombathelyen is előadta: http://vaskarika.hu/hirek/reszletek/4279/folyamatos_mozgas_a_lelek-elisso_gogibedasvili_hegedumuvesszel_b/

 


[fidelio] mindegy Creative Commons License 2015.04.24 0 0 1571

A második kritika is megjelent Kristóf berlini fellépéséről, de ez nekem szólt, mert elfordítottam/elferdítettem valamit az alábbi beszámolórészlet végéről. Javítom, de előtte örömmel jegyzem meg, hogy úgy látszik, rajtam kívül más is olvassa e blogszerű témát :), még akkor is, ha az illető nem regisztrált a fórumra. Valahogy elérte a postafiókomat (tokmindegy@index.hu), mert ha hegedű, akkor hegedűtok vagy az eszem tokja is lehet, nekem tokmindegy.

Fáradt lehettem a fordítás vége felé, és figyelmetlen, holott a kritikus éppen akkor is Kristóf elevenségét, figyelmességét dícsérte, amikor a zenekar fékezőerejét hangsúlyozta... Helyesen tehát, az előzőek értelmében is:

 

"Auch im Finale zügelt die Strenge des Orchesters die hörbaren Mühen des Solisten, etwa beim ersten Thema, so dass er schnell wieder zu seinem kraftvollen Gesang findet."

 

A zenekar súlyossága a fináléban is olyannyira fékezte a szólista érezhető igyekezetét, például az első témában,  hogy megint hamar visszatalált erőteljes hangjára.


Köszönettel, és most ajánlok az illetőnek is egy másik Bruch-darabot 1880-ból, a szintén hegedűversenynek tartott, és Sarasatének ajánlott Skót fantáziát, amit érdemes meghallgatni! A hárfa is kiemelkedő szerepet kapott e szép romantikus, népi ihletésű műben. Kristófnak való darab, vezényelhet is benne :-) A szólista kb. 70 éves lehet e felvételen. 

https://www.youtube.com/watch?v=CMU-gz876Sk   (A koncert a párizsi Champs Elysees Színházban volt)


xxxxx


Baráti Kristóf és a Bánfalvi Béla vezette Új Magyar Kamarazenekar ma és holnap Veszprémben és Székesfehérvárott lép fel ugyanazzal a szép műsorral:

http://filharmonia.hu/program/uj-magyar-kamarazenekar/

 

 

A mai a volt Séd moziból átalakított Hangvillában (Diapason :) lesz

 

Ez pedig a székesfehérvári Vörösmarty Színház

 

 

 

 

Előzmény: [fidelio] mindegy (1570)
[fidelio] mindegy Creative Commons License 2015.04.23 0 0 1570

Megjelent az első kritika a lejjebb többször említett berlini koncertekről, ahol Baráti Kristóf Max Bruch (1838-1920) I. hegedűversenyét játszotta a Marek Janowski dirigálta Rádió-Szimfonikusokkal (RSB).
https://stagescreen.wordpress.com/2015/04/22/musikalische-vulkanologie/

Sascha Krieger a karmester fényképe fölött számol be a hegedűversenyről, majd a szünet utáni Bruckner-VI. kerül szóba, és a beszámoló címe is erre vonatkozik (Egy vulkán belsejében).

Az első rész lényegét lefordítom: "Max Bruch minden bizonnyal csak egy lábjegyzet lenne a zenetörténetben, ha nem írta volna meg az I. (g-moll) hegedűversenyét, hiszen manapság szinte csak ez jut az eszünkbe vele kapcsolatban. Ez a műve csupán egy mellékterméke az oratórium- és szimfóniaszerzőnek, habár főműveit éppen úgy elfelejtették, mint a másik két hegedűversenyét. Ami tehát megmaradt: az I. hegedűverseny, a maga táncos energiával és dallamossággal ötvözött romantikus felütésével, a kissé keleties hangulatú témáival, amelynek varázsa alól kevés rangos hegedűs tud szabadulni. Baráti Kristóf is bensőségesen merül el a Bruch-melodikában, amely soha, még egyetlen pillanatra sem jelez mást, mint egy romantikus mű lényegét. Baráti játéka erőteljes, de éneklő is, vonókezelése energikus és feszes, hangja kerek, telt, néha túlságosan is izmos. Túlzás nélkül keresi a romantikus pátoszt. Játéka nem válik partalanná, sőt: minden ütemben kifejező. A Marek Janowski vezényelte RSB pedig egy egységes, telt és erőteljes zenekari hangzással járul hozzá, messzemenően a kiséretre szorítkozva, miáltal a műnek egy váratlan drámaiságot kölcsönöztek, amire aztán a szólista szívesen reagált. A hegedűszóló kiemelkedő volt, különösen az adagióban, néha majdnem édeskéssé és érzelgőssé váló, de Janowskiék dús hangzása ezt minden esetben visszafogta. A fináléban is a zenekar ereje ellensúlyozta a szólista érezhető fáradását, például az első témánál, és ezzel hamar visszatalált az erőteljes hagjára. Janowski még megpróbált valamilyen újdonságot a műbe csempészni, de sikertelenül. Azt sem tudta teljesen érvényesíteni, hogy drámai kézmozdulataival ellensúlyozza Baráti romantikus lágyságát.

 

xxxxx

 

Bruch több mint száz művet írt, amelyeknek csak kis része kamara vagy zenekari alkotás, és valóban a kórusok, dalok, oratóriumok dominálnak, a több dalt és kórust is tartalmazó opuszok miatt közel 150 ilyen szerzeménye van. Az egyműves szerzőséghez azért hozzáteszem: az 5-tételes, népzenei gyökerű Skót fantázia kiváló és nem is ritkán hallható hegedűs darab, míg a Kol Nidrei című adagiója pl. május 3-án is felhangzik a Debreceni Kodály Filharmonikusok és Várdai István MÜPA-beli koncertjén. A további műsor is szenzációs!

https://www.youtube.com/watch?v=u7cNznH0GhI

https://www.mupa.hu/program/vardai-istvan-es-a-kodaly-filharmonikusok-debrecen-2015-05-03_19-30-bbnh

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2015.04.21 0 0 1568

Ma este ismétlik meg az RSB vasárnapi koncertjét a berlini Konzerthaus nagytermében. Az előadás ma is teltházas lesz, mert már csak 45 szabad hely van az 1500 személyes nagyteremben. A jegyek 20 és 59 Euró közöttiek :-) Emlékeztetőül: Bruch hegedűversenyének szólóját játssza a Kristóf. Figyelem valamelyikről a kritikát.

 

Egy korábbi előadás: https://www.youtube.com/watch?v=sCNHM7TCcPs (Menuhin 45, Fricsay 47 éves) 

 

Éppen holnap lesz Menuhin születésének évfordulója. 

 

 

 

 

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2015.04.20 0 0 1567

Tegnap este telt házzal zajlott az RSB hangversenye, amelyen Baráti Kristóf Max Bruch 1. hegedűversenyét játszotta. A karmester Marek Janowski volt. A koncertet holnap megismétlik ugyanott, a berlini Konzerthaus nagytermében. A rádióközvetítés: április 26-án lesz, a Deutschlandradio Kultur 20:03-tól kezdődően.

Az említett radió részletes ismertetője a tárgybani hangversenyekről: http://www.deutschlandradiokultur.de/abendprogramm-rsb-28-04.media.63bd93c18143ae46f7026d11f394402b.pdf

 

És természetesen nem csupán Kristóf a magyar, hiszen a zenekar tagjai közt olvasható az idén 33 éves szólókürtös Ember Dániel és a kevéssel fiatalabb 2.-harsonás Vörös József neve.

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2015.04.14 0 0 1564

credit: Sebastian Runge

A Konzerthaus Berlinben, előtte Schiller emlékműve

 

Néhány nappal Kristóf berlini koncertjei előtt körbejártam a helyszínt és a programot.

2015. április 19-én és 21-én két óriási művel, a viharos szépség jegyében (Bruch op. 26-os, g-moll hegedűversenye és Bruckner VI., A-dúr szimfóniája) rendezi a Berlini Konzerthaus a Berlini Rádió Szimfónikus Zenekarának (RSB) koncertjeit (a karmester: Marek Janowski). Baráti még nem játszotta ezt a művet, viszont a zenekarral és Janowskival már fellépett.

Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin

 

A programot már javában hírdetik és szépen fogynak a 20 és 59 Euró közti jegyek:

http://www.freundederkuenste.de/empfehlung/konzert-jazz-und-klassik/auffuehrungen/konzert-werke-von-bruch-und-bruckner-mit-dem-rsb-und-geiger-kristof-barati-goldstuecke-der-romantik-in-berlin.html

 

Janowski részletes ismertetője: http://www.rsb-online.de/content/orchestra/kuenstlerischer-leiter/index_eng.html

Kristófé itt is hiányos: http://www.rsb-online.de/content/concerts/soloists-1415/violin/kristf-barti/index_eng.html 

 

A Konzerthaus 1500 személyes nagyterme csodálatos!

Großer Saal

 

Az épület jövőre lesz 240 éves, és a korábbi - főleg - színházi funkciót mára már a zene vette át. A nagyterem mellett két kisebb és egy zeneklub is van benne. 

Története és további képek innen: http://www.konzerthaus.de/konzerthaus-berlin/haus

 

                                  2006 májusában a hangok jegyében rendeztek szoborkiállítást a téren...

 

 

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2015.01.29 0 0 1495

Van egy idősebb igényes angol úr, aki rendszeresen hallgatja lemezeit, különösen a hegedűsöket, és időnként blogozik zenei élményeiről. Nem veti meg a jó ételeket és italokat sem. Harry Colliers a neve, aki 2002 óta műveli magát ezzel, és érdemes belenézni naplójába, a Musicke & Food-ba: http://musicke.blogspot.hu/ 

A blog-nyitó kép óta ő is öregedett, de szelleme friss, érdeklődése töretlen; pl. a tavaly óktóber 26 és az idei január 27. között 17 bejegyzését posztolta, ami 5-6 naponkéntit jelent. Lemezgyűjteménye óriási, érdeklődése változatos, sok magyar vonatkozással, hiszen mint kezdtem: igényes zeneszerető az illető.

Már idéztem tőle, hiszen Baráti Kristóf és Würtz Klára Beethoven-szonátáit is értékelte, hasonló pozitívumokkal, mint eddig utolsó bejegyzésében a talán legfrissebb szerzeményét, a mostanában több helyen is dicsért Korngold-lemezt Baráti Kristóffal és a közreműködő zenekarral, illetve Farkas Gáborral.

 

xxxxx

 

Közben pedig BK koncertprogjamja már több mint egy évre előre olvasható, benne a tengeren túli, az európai és a hazai fellépésekkel, ld. a www.classicalconcerts.hu eseményeit. Ahogy az itthoni játékaira is időben kell készülni hallgatóként, a szervezők is jó előre beharangozzák szerepléseit. Az április 8-i koncertjére (MÜPA) pl. már megvettük a jegyeket, de már olvastam az április 19-i berlini fellépését felvezető anyagot, amelyben a nap csúcspontjaként hirdetik a Marek Janowski dirigálta Berlini Rádió Szimfónkiusaival tervezett Bruch-hegedűversenyt is magába foglaló koncertet: http://www.visitberlin.de/en/event/04-19-2015/rundfunk-sinfonieorchester-berlin

 

Ami viszont a legaktuálisabb: január 31-én Kristóf megint Farkas Gáborral lép fel, a BMC-ben: 

 

 

Miként február 17-én a Magyar Rádió Márványtermében is ugyanők szerepelnek. Mindkét alkalommal parádés műsorral, nem szabad kihagyni!

[fidelio] mindegy Creative Commons License 2009.11.24 0 0 527
Aki/ke/t érdekel: . MÁV Szimfonikusok [color=#993300][b]2009. november 30. /András-napon/ 19:00 [/b][/color] Km.:[b] [color=#ff0000]Baráti Kristóf[/color] [/b](hegedű) Vez.: Carlos Miguel Prieto Weber: Euryanthe - nyitány [color=#ff0000][b]Bruch: Skót fantázia [/b]Rimszkij-Korszakov: Spanyol capriccio[/color] Ginastera: Estancia Arturo Marquez: Danzon, No. 2 . Bár a [i]Spanyol capriccio[/i] eredetileg szólóhegedűre és zenekarra íródott, és a címe sem ez volt,  így valószínűleg a nagyzenekari változatot fogják előadni /op. 34/ :-( . Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara [color=#993300][b]2009. december 14. és 15-én 19.30-kor [/b][/color] [url=../../helyszin/magyar_allami_operahaz.aspx]Magyar Állami Operaház[/url] Km.: [color=#ff0000][b]Baráti Kristóf (hegedű)[/b][/color], Várdai István (cselló) Vez.: Lukács Ervin Weber: A bűvös vadász - nyitány Brahms: a-moll kettősverseny, op. 102 Schumann: IV., d-moll szimfónia, op. 120 . [i]Várdai neve is lehetne kiemelt, de ez most a Kristóf fóruma[/i] :-) Előbbi diplomakoncertjén óriási sikert arattak a kettősversennyel, no meg ráadásként a Halvorsen /Händel/ Passacaglia előadásával. . Farkas Gábor (zongora), [color=#ff0000]Baráti Kristóf (hegedű),[/color] Fenyő László (gordonka) [b]2009. december 21. 18:00 [/b] [color=#0000ff]A Magyar Rádió Márványtermében[/color] Asz-dúr trió, Hob XV:14; F-dúr trió, Hob XV:37; E-dúr trió, Hob XV:34; G-dúr trió, Hob XV:25

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!