A 14 év arra kellett, hogy "ki viszi el a balhét".
Mert nagy a balhé! És - nézzünk körül - az egész világban nagy!
Ha megértjük a balhé lényegét, akkor tudjuk: ezt senki sem akarja elvinni. De az fogja majd nyakába venni, aki nem érti meg. Nagyot koppan, de kell egy bűnbak.
A balhét egyébként már vagy 100 éve ápolgatják, toldozzák, foltozzák. Egy világkormány - úgy tűnik - csak diktatórikus lehet. Ilyen az ember. Voltak már demokráciák! Miért buktak meg? Mi az, hogy nem maradt fönn egy sem, hanem a helyette jött diktatúrákat követően vívták ki, újra meg újra? Ahelyett, hogy szépen fejlődött volna az emberiség alattuk, évszázadokon át, egészen máig?
A demokrácia egy szép álom, mely időnként feltámad, majd balhét szül, és háborúkat, összeomlásokat, civilizációs hanyatlást, és kezdődik minden elölről. Persze mindig egy parányit magasabb szinten, nem az abszolút 0-ról.
Az ember az állatvilágból származó, ám értelemmel rendelkező lény. Azt hiszi, az értelemmel mindent megold. Ez a gőgje. Az állatvilágból származó, értelem nélküli funkciói azonban minduntalan felülkerekednek az értelmen, anélkül, hogy ezt észrevenné. Pont ez történik napjainkban. És mindig kimagyarázza, mintha lenne értelme. Pedig ezek a magyarázatok csak narratívák a megmagyarázhatatlanra.
"Minden narratíva!" - van aki ezt már rég megmondta nekünk.