Keresés

Részletes keresés

naki vagyok kerdojel Creative Commons License 2023.01.28 0 0 35

Köszi neked és _nyunyukának is az infót, utánakérdezek a boltban.

Előzmény: Mr. Pepe00 (34)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2023.01.26 0 0 34

Mindegyik fi reléhez lehet kapni segédérintkezőt. Külön tétel.

Mindegyik típushoz a sajátja megy rá.

1z+1ny érintkező, ezzel bármilyen jelzést meg lehet oldani

 

Előzmény: naki vagyok kerdojel (33)
naki vagyok kerdojel Creative Commons License 2023.01.23 0 0 33

Köszi, ennek utána kell néz(et)nem, mert a leírás nekem nem mond eleget arról, hogyan tudnám használni.

 

Mindenkit megnyugtatok még egyszer, hogy nem célom az ÉV relé kicselezése/kiiktatása...nekem csak egy riasztás kell arról, hogy leoldott, ennyi, nem több.

 

Előzmény: _nyunyuka (32)
_nyunyuka Creative Commons License 2023.01.23 -1 0 32

A Legrand kínálatában van ilyen, fél modulos segédérintkező, vagy inkább állapotjelző. Kismegszakító, motorvédő, ÉV relé stb. mellé szerelhető, mechanikusan összekapcsolódik a gombjával. C-sínre kell pattintani. 

Előzmény: naki vagyok kerdojel (27)
XANTIi Creative Commons License 2023.01.23 0 0 31

OK. Akkor az iskolacsengő helyett 12 V-os piezo visító, egy kis tirisztor és 8 db ceruzaelem. Így garantáltan el van szigetelve a riasztó kör az erősáramtól.

Előzmény: DMA (29)
XANTIi Creative Commons License 2023.01.23 0 0 30
DMA Creative Commons License 2023.01.23 0 0 29

Feltétel volt, hogy áramszünet esetén is megmaradjon a riasztás.

Előzmény: XANTIi (28)
XANTIi Creative Commons License 2023.01.23 0 0 28

2 db kis 230V-os relével elég egyszerű a megoldás. Egyik a bejövő, másik az ÉV utáni feszültségre kötve. Az elsőnek egy munka, az utáni relének egy nyugalmi érintkezőjén át akár egy 230V-os nagy iskolacsengőt is megtáplálhatsz.

Előzmény: naki vagyok kerdojel (27)
naki vagyok kerdojel Creative Commons License 2023.01.23 0 0 27

Lehet, hogy valamit nem jól csinálok, de semmit sem találok ebben a témában (segédérintkezős FI relé). Tudsz segíteni?

 

Kösz.

Előzmény: _nyunyuka (24)
naki vagyok kerdojel Creative Commons License 2023.01.23 0 0 26

Ennek utánajárok, köszi!

Előzmény: _nyunyuka (24)
naki vagyok kerdojel Creative Commons License 2023.01.23 0 1 25

Kedves Veterán Kezdő!

 

A terv nem az volt, hogy átverjem magam az ÉV relé visszakapcsolásával. Ez egyébként a hiba fennállása esetén nem is lehetséges, nem lehet a relét visszakapcsolni, mert azonnal leold. A terv annyi volt, amit leírtam: hogy értesüljek erről az eseményről, aminek két célja van: szóljak valakinek, aki ért hozzá, hogy oldja meg a szivárgó áram problémáját, illetve hogy be tudjam kapcsolni a már most is rendelkezésemre álló alternatív melegvíz-előállító berendezésemet, ami egy kombi gázkazán.

Ennyi a projekt értelme. Lehet, hogy ez valakinek feleslegesnek tűnhet, számomra nem az, főleg ha értelmes költségszint mellett és biztonságosan megvalósítható.

Előzmény: Veterán kezdő (20)
_nyunyuka Creative Commons License 2023.01.21 -1 0 24

A legegyszerűbb megoldás a segédérintkezős/hibaállapot-visszajelzős ÉV relé. A jellel már azt csinál az ember, amit akar. 

Előzmény: Qqberci (14)
Laci-bátyó Creative Commons License 2023.01.21 -1 1 23

Építgetni lehet :-) - Sőt, a mikrokontrollerhez WiFi modul is dukálna, hogy küldjön a telóra üzenetet ...
(De az érem másik oldala, hogy ha agyoncsap valakit a fürdőszobában a villany, akkor abból gond lehet, hogy a HIBAOK JAVÍTÁSA helyett WiFi-s mikrokontroller fedezte az ÉV relét ... ;-) ).

Előzmény: Qqberci (22)
Qqberci Creative Commons License 2023.01.21 0 0 22

Ez így korrekt, de attól még lehet építgetni :-)))...

Előzmény: Veterán kezdő (20)
enpesta Creative Commons License 2023.01.20 0 0 21

Nagy igazság van abban amit leírtál!

Egyébként 2 db alacsOny áramú relével (1-1 morzeérintkezővel) össze lehet logikázni egy áramkört, ami riasztást ad ki, ha az ÉV-relé a kertvégi "fürdőházban" leoldott...

Előzmény: Veterán kezdő (20)
Veterán kezdő Creative Commons License 2023.01.20 0 3 20

Khmm...

Marhaság az egész project.

Ha leoldott az ÉV relé, NEM az a gond hogy nem fűt a bojler HANEM hogy VESZÉLYES szivárgás volt nála és emiatt

lekapcsolta róla a feszültséget! Vagyis ellátta a funkcióját.

Feladat ez esetben: Megkeresni a szivárgás okát és megszüntetni az életveszélyes állapotot!

Mi volt a terv? Ha jön a jelzés, odamész az elosztódobozhoz és visszakapcsolod az ÉV-relét, hadd szóljon tovább?

A megszövegezett kérdésedből ez "jön le".

NAGYON gyorsan felejtsd el!

A hibás, szivárgó bojlert illetve a hozzá vezető vezetékezést sürgősen javíttasd meg!

Ez a feladat ahogy elnézem, meghaladja az ezen területen szükséges ismereteidet, ezért bízd szakemberre!

naki vagyok kerdojel Creative Commons License 2023.01.20 0 0 19

Nem állítom, hogy értem ezeket. Ha megmutatom valaki hozzáértőnek, meg tudja építeni nekem?

DMA Creative Commons License 2023.01.19 0 0 18

Az feltétlenül. Manapság egy autó féklámpában is van :-)

Előzmény: Qqberci (17)
Qqberci Creative Commons License 2023.01.19 0 0 17

Azért egy mikrokontroller még kéne bele...

Előzmény: DMA (16)
DMA Creative Commons License 2023.01.19 0 0 16

De glimm nélkül is megoldható, egy optocsatoló ledjével antiparalell kötött dióda+egy megfelelő előtét ellenállással mehet a glimm helyére, az optocsatoló tranzisztora meg gyújtja a tirisztort.

Még az sem lehetetlen, hogy létezik erre céleszköz is. pl. olyan optocsatoló amiben a tranzisztor helyett tirisztor van.

Előzmény: DMA (15)
DMA Creative Commons License 2023.01.19 0 0 15

Qqberci glimmjét összetokozni egy fotoellenállással, az ellenállás változással begyújtani egy DC-re kötött tirisztort aminek az anódkörében ott a riasztó lámpa. Ez addig világít a glimm kialvása esetén is amíg ki nem kapcsolod.

Előzmény: naki vagyok kerdojel (10)
Qqberci Creative Commons License 2023.01.19 0 1 14

Akkor már csak velem született lustaságom az akadály :-)))...

Előzmény: naki vagyok kerdojel (13)
naki vagyok kerdojel Creative Commons License 2023.01.19 0 0 13

Szerelés nem gond, csak én nem értek hozzá. De ha megvan az ötlet, akkor kerítek embert is...

Köszi!

Előzmény: Qqberci (12)
Qqberci Creative Commons License 2023.01.19 0 0 12

Akkor ezen még agyalni kell egy kicsit, de szerelés nélkül nem úszod meg :-)))

Előzmény: naki vagyok kerdojel (10)
naki vagyok kerdojel Creative Commons License 2023.01.19 0 0 11

Helyesen GLIMM lámpa, elnézést...

Előzmény: naki vagyok kerdojel (10)
naki vagyok kerdojel Creative Commons License 2023.01.19 0 0 10

Oké, köszi.

 

Viszont lehet, hogy nem voltam elég precíz az eredeti kiírásban.

Ha csak egy lámpát kapcsolok be, az világítani fog akkor, amikor  a relé leold. Viszont kialszik akkor, ha közben az ÉV relé bemenetéről eltűnik a feszültség. Utána már hiába jön vissza egy későbbi időpontban, a relé attól nyilván nem kapcsol vissza, tehát meleg vizem nem lesz (noha a lámpa világítani fog).

 

Olyan riasztás kellene, ami mindaddig fennáll, amíg kézzel le nem állítom. Teszem azt, reggel elmegyek otthonról, utána az EV relé leold, s amikor hazajövök, szeretném látni azt a riasztást, ami akkor keletkezett, amikor a relé leoldott. Mert ha közben lekapcsolják a vezérelt áramot, akkor a lámpa is kialszik.

 

Olyan ötletet kaptam máshol, hogy valahogyan tegyek erre az eseményre egy bistabil relét, ami bekapcsolja a riasztást (legyen ez egy lámpa vagy egy zümmer vagy bármi), ami mindaddig tartja a riasztást, amíg kézzel ki nem kapcsolom. De erre még kevésbé van ötletem.

 

Másik kitétel, hogy maga a riasztás ne a relé közelében történjen (mint pl. a grim lámpa esetében), mert akkor megint csak akkor értesülök a riasztásról, ha odamegyek és megnézem, hogy világít-e. Akkor meg már majdnem felesleges is a lámpa (nem teljesen, mert megspórolom a villanyóraszekrény kinyitását). De ha a grim lámpa vezetéke meghosszabbítható mondjuk 10 méterrel, hogy a lakásban világítson, akkor akár ez is működhet, de mint említettem, ez kevés lesz.

 

Szóval így. Elnézést, ha nem voltam elég pontos eredetileg.

 

Előzmény: Qqberci (8)
naki vagyok kerdojel Creative Commons License 2023.01.19 0 0 9

OK, jogos. Régen volt már, amikor ezeket tanultam.

Előzmény: pk1 (1)
Qqberci Creative Commons License 2023.01.19 0 0 8
Előzmény: naki vagyok kerdojel (7)
naki vagyok kerdojel Creative Commons License 2023.01.19 0 0 7

Sziasztok!

 

Azt elfelejtettem mondani, hogy nem vagyok villanyszerelő, maximum egy hobbista "műszerész", aki tud forrasztani, illetve képes arra, hogy ne csapassa magát agyon a 220-szal.

Szóval ez a relé, amit ajánlottál nekem, így önmagában mélyvíz. Egy villanyszerelőnek gondolom rutin, igaz?

 

Kösz! 

Előzmény: Qqberci (2)
Qqberci Creative Commons License 2023.01.19 0 0 6

Nem jó. A 65 mA sok!!!

Előzmény: _HA4003_SWL_ (4)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!