Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2022.01.30 0 1 75

Nekem egy öreg docens tanította (bölcsészmérnök szinten), hogy a forgácsológépek számára az utasításokat hosztprocesszálni kell. Felkapott egy szót, de szerintem fogalma sem volt róla. Az őskőkori gépek még nem tudták saját hatáskörben elvégezni a szükséges koordináta-transzformációkat. (Sőt, nekem sem tanították az egyetemen.)

 

Később egy CNC fúrógéphez kellett csinálnom előnézetet. Valamint a régi gép által nem ismert utasításokat felbontani a fúrógép által ismert utasítások sorozatára.

Előzmény: antinómia (71)
Okos Árnyék Creative Commons License 2022.01.29 0 0 74

Én régen próbálkoztam maróhoz sok mozgásos asztalt csinálni, de használhatatlanul vastag szerkezetre sikeredett .

Előzmény: antinómia (71)
antinómia Creative Commons License 2022.01.29 0 1 73

Mach3

50K Huf +Áfa

.......

A mohóság a probléma:

Eddig PLC volt a sláger....

Azért mert az ipari számítógépek nem elég gyorsak stabilak

Egyik érv a PLC mellett.

Másik a DNC vel bármilyen géphalmazt tudok irányítani

Ezt folyamatba tudom szervezni

Tehát a tengely szám, gépszám elvileg hálózatba kötött számítógépek

Ezek tudjanak egymással kommunikálni felhőből... azaz nem kell összehuzalozni őket, wifi kell.

Ami most játéknak tűnik, az jelenleg az ipar 4.1 problémáihoz

vezet. 

Minden gyár egy szuperszámítógép

Majd szuperszámítógépek hálózata a gazdaság

Így függnek össze a dolgok. 

Ha a szuperszámítógépek laptop árában lennének ....., de még nem...

 

 

Előzmény: antinómia (72)
antinómia Creative Commons License 2022.01.29 0 0 72

MAC 3 pl.

 

Előzmény: antinómia (71)
antinómia Creative Commons License 2022.01.29 0 1 71

Rendszerezett technohalandzsa. Mi lenne.

A rendszerezett az VERSENY

Most azon versengesz, hogy akarsz egy 3 tengelyes vezérlést

a) tervezni

b) venni

 

A gyakorlatban ma már lényegesen különválik.

Időben előírt mozgások három koordináta mentén

4 koordináta mentén ( a felület normálisa ) a szerszám tengelye

5 koordináta mentén P,Q,R közül 2 megadásával 3. Következik

 

Tehát G, X,Y,Z,P,Q,{R}

G egy utasítás például G0, G1,G2,G3

 

Ezekre van kapható filléres vezérlés

 

 

 

 

Előzmény: Okos Árnyék (70)
Okos Árnyék Creative Commons License 2022.01.29 0 0 70

Persze, hogy érdekel . 

Mi van a "adhoc technohalandzsán" túl ?

Előzmény: Törölt nick (69)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.29 0 1 69

Ne tanuld, ha nem érdekel.

 

Vannak emberek, akik úgy gondolják, hogy a fejlett technológia is csak adhoc technohalandzsa kérdése, mint a scifi regényekben.

Előzmény: Okos Árnyék (68)
Okos Árnyék Creative Commons License 2022.01.28 0 0 68

Mire akarsz vele kilyukadni, mert én csak azt látom benne, hogy még több valamit kellene megtanulnom ?

Előzmény: Törölt nick (62)
Cleaning Cloths Creative Commons License 2022.01.28 0 0 67

Persze, csak vannak komolyabb és komolytalanabb játékok.

 

Mi is játszadoztunk és kijátszadoztunk egy új gépet.

 

Ami addig még nem volt.

 

.. és megoldottunk vele egy problámát.

 

Addig a dugattyuk esztergálása jellemzően másolással ment.

Volt sok-sok játék mester dugattyú, amit rátettek egy letapogatra és az átvitte a geometriát az elkészült újra.

 

Ha más dugattyú kellett a mester darabokkal játszadozni kellett és cserélgetni.

 

 

A mi fejlettebb játékunk után meg már csak a CNC programot kellett újat feltölteni és futtatni.

Előzmény: Törölt nick (66)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.28 0 1 66

A játék lényege a barkácsolás, önálló alkotás.

 

"Egy férfit egy gyerektől a játékainak az ára különbözteti meg." (ismeretlen szerző)

Előzmény: Cleaning Cloths (64)
jogértelmező Creative Commons License 2022.01.28 0 0 65

végálláskapcsolók mifélék vannak?

Cleaning Cloths Creative Commons License 2022.01.28 0 0 64

Az NCT Technika a mai napig árul CNC gépvezérlő egységeket és alkatrészeket is.

Felújításokat is végeznek, tehát régi darabokat lehet odaadják kedvező áron.

 

Semmi értelme amatőrködni.

Előzmény: Törölt nick (53)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.28 0 1 63

Valamikor létezett bitszelet processzor. Személyesen már nem találkoztam vele.

 

Ez az összelegózás kissé naiv elképzelésnek hangzik. És a jelenlegi trendekkel megy szembe.

Vagy analóg áramkörökből csinálsz hagyományos vezérlést. Az sajnos nem fog ráférni egy kisebb lapkára. Valamikor szekrény méretű vezérlések voltak ezzel a technikával.

Vagy pedig megpróbálod TTL kapukból felépíteni a processzor lényegesebb részeit. Nem lehetetlen, de évekig tarthat. Esetleg mikroprogram futtatásához. De akkor a vezérlő kódot egy számítógéppel kell előállítanod, és betölteni, mint egy lyukszalag. (Ezt nevezhették hoszt processzálásnak?)

 

Többnyire a műveleti sebesség miatt szoktam aggódni.

Előfordult már olyan is, hogy a kódsűrűség volt kevés. Vagyis a tárban elhelyezhető utasítások száma. Ez attól függ, hogy mennyire elemiek az utasítások. Tehát egy adott műveletet hány utasításból lehet kihozni. Például két változó felcserélése. Az meg egy más kérdés, hogy ennek mennyi az időszükséglete.

Többnyire olyan problémával találkoztam, hogy túl sok műveletet kellett volna végrehajtani egységnyi idő alatt.

Aztán itt is vannak időpazarló programozási módszerek, amit a kezdők még nem értenek igazán. Például egy tömb indexet növelni minden alkalommal, vagy ugyanazt a tömbelemet megcímezni. Az nagyjából olyan, mintha egy zsák krumplit egyesével hoznál el a boltból.

Előzmény: Okos Árnyék (58)
Törölt nick Creative Commons License 2022.01.28 0 1 62

A világ nem fekete-fehér.

PGA=programozható kapumátrix.

Vannak egyszerűbbek és bonyolultabbak is.

Nagytudású kollégám szerint akkra is létezik, amibe egy processzort bele lehet programozni.

XILINX?

Előzmény: Okos Árnyék (54)
Okos Árnyék Creative Commons License 2022.01.28 0 1 61

"Megnyugtattál", de azért kell hozzá gyakorlati tapasztalat, a sült galamb nem repül a számba .

Előzmény: mmormota (59)
Okos Árnyék Creative Commons License 2022.01.28 0 0 60

"72MHz"

Nekem már 5 kHz-en is gerjedt az egész . Érdekes hangokat adott ki a hangszórón, de meg tudtam volna harapni .

Előzmény: mmormota (57)
mmormota Creative Commons License 2022.01.28 0 1 59

12 bites ADC a képen levő uC-ben is van. DAC csak PWM, de ha normál DAC kell, olyan lábkompatibilis uC változat is van. Ezek miatt nem érdemes panelt tervezni.

Előzmény: Okos Árnyék (58)
Okos Árnyék Creative Commons License 2022.01.28 0 0 58

Elsősorban nem . Úgy, hogy kisebb elemekből össze legózom, majd egy áramköri lapra nyomtatom: ADC, DAC, számító processzor, ...stb. .

Előzmény: mmormota (56)
mmormota Creative Commons License 2022.01.28 0 1 57

Ha csak arra gondoltál, hogy egy nyomtatott áramköri lemezt, saját kapcsolási rajzzal, amelyen uC is van, az elég könnyen megy. Persze alapvető ismeretek (áramkör tervezés, nyomtatott áramköri tervezés) kell hozzá.

 

Több kínai cég vállal akár 5db-os nyomtatott áramkör készítést smd beültetéssel együtt. Én is rendeltem már ilyet, többször is. Nem is drága, amit én rendeltem, az egy uC-t meg még kb 20 egyéb alkatrészt tartalmazott, 5 db készült, és kb. 1600Ft/db volt (még a chiphiány előtt, most minden drágább).

 

A dolog úgy működik, hogy még a tervező rendszert is adják online. Ezzel a legegyszerűbb rendelni, persze nem csak így lehet. Van egy nagyon nagy alkatrész bázisuk. Ha ebből választok és teszem fel a kapcsolási rajzra, biztos lehetek abban, hogy van nekik raktáron, tudom az árát, és automatikusan a megfelelő nyomtatási képet teszi fel a nyomtatási képre. Mikor kész a nyomtatási terv, feltöltöm. Ellenőrzi azonnal automatikusan. Megmutatja, hogy nézne ki beültetve a panel, fényképszerűen. Megmondja az árat és a határidőt (be is tartja).

 

Viszont legtöbbször nincs erre szükség. Van egy csomó kész uC panel, pl. a képen levő a chiphiány előtt 700Ft volt. 32 bites, 72MHz órajelű kontroller, USB meg egy csomó periféria, timerek, uart-ok, gpio portok. Általános célú dolog, akármit lehet belőle készíteni. Minden a penelen van, ami a működéshez szükséges. Csak azt kell hozzákötni, ami az adott feladathoz kell, mondjuk léptető vezérlő, lcd kijelző, nyomógombok. 

Előzmény: Okos Árnyék (54)
mmormota Creative Commons License 2022.01.27 0 0 56

Úgy érted, hogy chipet akarsz gyártani? :-O

Előzmény: Okos Árnyék (54)
construct Creative Commons License 2022.01.27 0 1 55

Nem, ahhoz sokkal több ismeretre, időre, kitartásra volna szükséged. És végül sokkal többe is kerülne.

Előzmény: Okos Árnyék (54)
Okos Árnyék Creative Commons License 2022.01.27 0 0 54

Lehet, hogy most nagy butaságot fogok mondani, de célgéphez elkészíthetek saját mikrokontrollert{hardvert} ?

Törölt nick Creative Commons License 2022.01.27 0 1 53

Nekem úgy tűnik, hogy a mikrokontroller tulajdonképen egy kisebb számítógépes alaplap, amivel ágyúval lövünk verébre.

 

Viszont ez egy olcsó ágyú, verebek sőt szúnyogok lelövéséhez nagy tömegben gyártják.

Lényegében minden benne van, ami szükséges.

Csak feszültség stabilizátort és esetleg rezonátort kell tenni mellé. (Egyszerűbb esetekben azonban a belső és nem túl pontos RC oszcillátora is megfelel.)

 

A központi egységen kívül (ami számolni tud és logikai műveleteket végezni)

van benne valamennyi memória, ezen kívül a külvilággal is tud kommunikálni.

Bizonyos típusoknál pedig kvadratúra bemenet, LCD vezérlő kimenet, motorvezérlő kimenet is van.

Továbbá nem túl nagy pontosságú analóg méréseket is képes végezni (persze a mérendő jelet a megfelelő tartományba kell transzformálni). Nagyon sok fajta változat létezik.

Viszont mindig bejön Murphy törvénye, hogy amilyen nekünk kellene, pont olyan soha nincs. És akkor egy számmal nagyobb cipőt kell hordani. Egy olyan változatot kiválasztani, amiben meg szinte mindenből jóval több van mint kellene.

Előzmény: Okos Árnyék (49)
mmormota Creative Commons License 2022.01.27 0 2 52

A kép:

mmormota Creative Commons License 2022.01.27 0 3 51

Beteszem illusztrációnak a robotkar vezérlő képét. Kész gyári paneleket tettem fel egy csupalyuk próbapanelre. A 3 aranyszínű felül a stepper vezérlő, a nagyobb egy STM32F103 uC panel, jobbra a Bluetooth modul (ezzel kapcsolódik a mobilhoz, ami irányítja), a kicsi egy táp. Mivel gyári kész panelekből van, viszonylag kevés a huzal a panelen, nem volt túl sok idő összeforrasztani.

 

Az első ismerkedéshez uC-rel pl. az Arduino rendszer ajánlható, akár ugyanezzel az STM uC-vel. Ennél rengeteg feladatra van kész megírt kód, és a felhasználó úgy tud programot írni, hogy egyáltalán nem kell ismerni a hardvert, a perifériákat. Vagyis már az eslő órában lehet sikerélmény.

 

Mióta van tisztességes IDE (VSC&PlatformIO), egész használható lett az Arduino rendszer. Én nem ebben írtam a kódot, mert volt néhány idő kritikus feladat, közelebb kellett menni a hw-hez. De egyszerűbb fealadatokra tökéletes.

Előzmény: Okos Árnyék (49)
mmormota Creative Commons License 2022.01.27 0 1 50

Messze a legolcsóbb és legegyszerűbb az ilyesmit mikrokontrollerrel intézni. Persze csak egyetlen feladat miatt belatanulni nem feltétlenül érdemes, de ha a feladat gyakori, akkor lehet kész megoldást találni, és nem kell programozni. Vagy megkérni valakit a programírásra. 

 

Előzmény: Okos Árnyék (49)
Okos Árnyék Creative Commons License 2022.01.27 0 0 49

Mikrokontroller hogyan tovább.

https://www.youtube.com/watch?v=UED1JrNwbMw

 

Nekem úgy tűnik, hogy a mikrokontroller tulajdonképen egy kisebb számítógépes alaplap, amivel ágyúval lövünk verébre

 

Nekem ettől valami egyszerűbb kellene, mert minek programozni C prog. ny. -ben, ha csak egyszerűbb ide-oda mozgatás-beállítás kellene ?

Előzmény: Okos Árnyék (42)
Cleaning Cloths Creative Commons License 2022.01.27 0 1 48

Fiatal koromban a Szerszámgépipari Művek esztergomi CNC marógép, majd a Bp-i CNC esztergagép gyárában dolgoztam, előbb programozóként, majd fejlesztő mérnökként.  Maga a vezérlési elv tudtommal magyar találmányféle és a feltalálók utódaival még dolgoztam együtt. NCT Technika volt a nevük akkoriban és Póka István volt a vezetőjük ....

 

Akkoriban egy ováldugattyú CNC esztergagépen dolgoztam velük együtt.

 

 

A mai napig működnek és sokat fejlődtek.

Előzmény: Okos Árnyék (-)
jogértelmező Creative Commons License 2022.01.26 0 1 47

Ifjúkoromban a TÁKI-ban voltam elektronikai műszerész ipari tanulóként.

A vasmunkás műhelybe kellett mennem egyszer valamit kifúrni. Hosszú hajú rocker kölyök voltam.

A vasmunkás szakik közölték, hogy kendővel be kell kötni a fejem. Igazuk volt.

 

Előzmény: Okos Árnyék (46)
Okos Árnyék Creative Commons License 2022.01.26 0 0 46

Én 30 éve csináltam egy egyszerű fa esztergát 2.5 méteres deszkákból, meg avval az újabb vékony acélos facsavarral . Már a rengeteg e csavart is időbe tellett becsavarozni, ill. összecsavarozni . No ehhez volt egy régi mosógép elektromotorom 220 V . A sebesség csökkentés fa szíjtárcsákkal és használt sima ékszíjakkal oldottam meg, elképzelhetitek, hogy mekkora tákolmány volt . 

 

Azért volt szerencsém is vele: egyszer bekapta az akkori hosszú hajamat a forgó munkadarab, és ha az ékszíjak nem kezdenek el csúszni, akkor letépi a fejbőrömet, a lobogó hajzat ördögi . {most már rövid a hajam}

 

Előzmény: mmormota (43)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!