Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2021.12.05 0 0 78

Egyelőre önmagammal sincs telepátia. :D

De már beláttam, hogy tévedés. Összekevertem a két ötletemet. Káosz volt a fejemben.

Aztán elkezdtem egészen mást csinálni, és közben tisztult a kép.

 

Persze közben beugrottak villanások, hogy sin(x) helyett cos(x) kellene, és cos(60 fok)...

... ami ugyanúgy rossz. Ekkor értettem meg, hogy elszúrtam. Nem részben, teljes egészben.

Előzmény: NevemTeve (77)
NevemTeve Creative Commons License 2021.12.05 0 1 77

Valahogy úgy kellene itt alkotni, mintha nem lenne telepátia, hanem csak a leírt szavakból értenénk meg egymást.

Törölt nick Creative Commons License 2021.12.05 0 0 76

És frászt PI/6, amikor 60 fok csak PI/3, azaz 2PI/6.

Ezennel önellenőrzést nyújtok be.

Előzmény: Törölt nick (74)
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.05 0 0 75

:(

 

Tudnám, hogy miért 30 fokot írok, amikor hatvan fokra gondolok. :((

Előzmény: Törölt nick (74)
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.05 0 0 74

Mi lenne, ha egyenlő szárú háromszöggel próbálkoznánk?

60 fok, a teljes körív hatoda.

sin(30)=√3/2

 

A √3 pedig a kocka térátlója. De a szerkesztés beforgatható síkba.

 

sin(x)/x = (√3/2) / (PI/6) = 3√3/π

Ajaj, a nevezőben van a keresett mennyiség.

Párhuzamos szelőkkel mintha lehetne reciprokot szerkeszteni...

Előzmény: Törölt nick (73)
Törölt nick Creative Commons License 2021.12.04 0 0 73

Arra gondoltam, hogy a sin(x)/x valahol 108.6 fok környékén 1/2. Ez nagyjából a tetraéder szögeinek felel meg, amit könnyen lehetne szerkeszteni. De sajnos az nem pont ennyi.

Előzmény: SuperMan007 (72)
SuperMan007 Creative Commons License 2021.12.01 0 0 72

Ajjaj, itt valóban van egy hiba. Szóval mégis rossz, a csodára várni kell még:D

 

 

Előzmény: NevemTeve (71)
NevemTeve Creative Commons License 2021.12.01 0 1 71

r2x/2 = r2(x-sin(x))/2 = T1
Esetleg még egy kis korrekciót kérhetnék ehhez a részhez? Mármint, hogy ez hogy lenne helyesen, mert ebben a formájában csak az sin(x)=0 esetre lehet igaz

Cserébe elárulom, hogy a T2 helyesen ennyi:
T2 = r2*sin(x)*cos(x) = r2sin(2x)/2

 

Előzmény: SuperMan007 (65)
Törölt nick Creative Commons License 2021.11.30 0 1 70

Talán esetleg kalapáccsal?

 

Próbálok csalni...

(Még nem jött össze.)

 

m = sin(2α) = sin( 2α) / √[ 2 + 2 cos(2α) ]

 

[ 1 + cos(2α) ]2 + [sin(2α)]2 = 12 + 2 cos(2α) + [ cos2(2α) + sin2(2α) ] = 1 + 2 cos(2α) + 1

Előzmény: Creativus (69)
Creativus Creative Commons License 2021.11.29 0 2 69

Amennyiben csak ennyit jelentene a PI megszerkesztése (kerület, terület), akkor mégis csak felesleges lenne ez a topik. Rajzolunk egy kört, kész, nincs hiba. Ennyi! Vagy mégsem?

 

(Természetesen mindenki úgy gondolja valójában, hogy a PI-vel azonos hosszúságú egyenes szakaszt kellene szerkeszteni. Az a kiegyenesítés körzővel és vonalzóval nem megy. Talán esetleg kalapáccsal?)

 

Előzmény: Törölt nick (68)
Törölt nick Creative Commons License 2021.11.29 0 1 68

Körzővel rajzolj egységnyi átmérőjű kört. Ennek a kerülete éppen PI.

Tehát szerkeszthető. Csak ki kellene teríteni egyenesre. ;)

 

Ja és körzővel rajzolj egységnyi sugarú kört. Ennek pedig a területe éppen PI.

Előzmény: Creativus (67)
Creativus Creative Commons License 2021.11.29 0 3 67

"van-e benne hiba?"

A kérdés - ilyen formában - hibás!

Mivel a PI nem szerkeszthető, ezért vagy a szerkesztésben, vagy a bizonyításban mindenképp van hiba!

 

A kérdés helyesen ez lehetne: "Hol a hiba?"

Ilyen formában az egész nem szócséplés, hanem egy érdekes feladat. S ez esetben elismerem: Erről vitatkozni nem felesleges.

 

Az eredeti kérdésre (van-e benne hiba?) - mivel eldöntendő kérdés, amire csak két válasz adható (azaz : Igen és Nem) - a helyes válasz egyértelmű: Igen! Erről azonban értelmetlen vitázni (azaz feltételezni, hogy a válasz: Nem). Mivel ugyanis egyértelmű tény, hogy - körzővel és vonalzóval - a PI nem szerkeszthető, és ez a tény a világegyetem fennmaradásának idejéig fennmarad. Persze aztán utána ... bármi megtörténhet.

 

 

Előzmény: SuperMan007 (65)
jogértelmező Creative Commons License 2021.11.29 0 1 66

A topik legelején a topiknyitó írta:

" PI transzcendens, nem szerkeszthető. "

SuperMan007 Creative Commons License 2021.11.29 0 0 65

Javítottam a szerkesztésen, itt lenne a javított változat. Ezen nem kell T1=T2 egyenlőséget feltételezni és egyszerűbb is.

 

Várom a hozzászólásokat, van-e benne hiba?:D

Törölt nick Creative Commons License 2021.11.28 0 0 64

Szerintem ez rólad szól:

"Gavroche, aki csak ugy sugárzott a boldogságtól, állandóan sürgött-forgott. Jött, ment, fel, le, ujra fel, zajongott, csillogott. Mintha mindnyájuk felbátoritására lett volna ott. Mi sarkallta? bizonyára nyomora; voltak-e szárnyai? igen, bizonyára öröme. Gavroche valóságos forgószél volt. Szüntelen látható volt, mindig hallható. Tele volt vele a levegő, egyszerre volt mindenütt. Szinte bosszantó volt mindenütt jelenlévősége; nem volt egy nyugodt pillanata. Hátán érezte az óriási barrikád. Feszélyezte a naplopókat, ösztökélte a lustákat, felélénkitette a fáradtakat, türelmetlenekké tette a töprengőket, némelyeket felviditott, másokat kihozott sodrukból, feldühösitette őket, mindnyájukat megmozgatta, megcsipkedett egy diákot, kikezdett egy munkással, megállt, majd tovább ment, felülemelkedett a lármán és erőfeszitésen, hol ide, hol oda ugrott, dünnyögött, zümmögött, az egész fogatot izgatta az óriási forradalmi szekér dongója gyanánt. Örökös mozgás volt kis karjaiban, örökös hang kis tüdejében."

 

- Üveges ajtó! Mit csináljunk egy üveges ajtóval, te vakarcs?

- Egy barrikádban kitünő egy üveges ajtó. Nem akadályoz meg a támadásban, de feszélyez az elfoglalásban.

Előzmény: jogértelmező (61)
SuperMan007 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 63

Ok Túl egyszerű volt nekem.:D

Előzmény: Törölt nick (62)
Törölt nick Creative Commons License 2021.11.28 0 1 62

(A megfelezendő szög csúcspontjában legyen a kör középpontja. Ekkor ez egy középponti szög.)

Előzmény: SuperMan007 (54)
jogértelmező Creative Commons License 2021.11.28 0 0 61

Az egységsugarú félkör pí hosszú. Kár, hogy görbe szakasz. kiegyenesíthető-e körzővel és vonalzóval? Ez itt a kérdés.

NevemTeve Creative Commons License 2021.11.28 0 1 60

Legújabb korrekció: az egyetlen valós megoldás a nulla.

Előzmény: NevemTeve (59)
NevemTeve Creative Commons License 2021.11.28 0 1 59

Újabb korrekció: a három valós megoldás egyike a nulla.

Előzmény: SuperMan007 (58)
SuperMan007 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 58

Addig érjük be szerintem az x=sin(x) egyenlettel, az racionális megoldású bizonyosan.

 

Elnézést a bakikért, nem figyeltem:D

Előzmény: SuperMan007 (57)
SuperMan007 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 57

Belekavarodtam megint bocsánat:D

 

Ez egy ilyen nap ma:D

 

x*PI-1 sem 1 hanem 1/PI megoldás. Akkor lehet itt lesz a hiba, mert találni kell előbb olyan egyenletet valóban amely PI együtthatóval maximum másodfokú egyenletként racionális megoldású.

:D

Előzmény: SuperMan007 (56)
SuperMan007 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 56

Bocs az x*PI-1 re gondoltam ennak az egyenletnek a megoldása 1:D

 

Csak elírás volt, bocsánat:D

Előzmény: SuperMan007 (55)
SuperMan007 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 55

Az Euklédeszi geometriában a PI/6 szög radiánban azért ennyi, mert az egységnyi sugár köré 2PI kerület húzható maximálisan, amelynek a 30fok a 12-ed része. Tehát ha a radiánt elosztjuk az egységnyi sugárral, csak egy arányszámot kapunk, hogy hányad része a teljes körnek a vizsgált kör. De a gyakorlatban az egységnyi kör sugarát használjuk ugye a radián számosításakor, így kerül bele a radiánban kifejezett szögekbe a PI elem is.

 

Visszatérve a PI szerkesztési próbálkozásra, a transzcendencia nem tiltja olyan PI alapú egyenlet megoldását, amely legfeljebb másodfokú, és valós szám a megoldása, vagy akár racionális is lehet.

 

Pl.: A PI*(x-1)=PI*x-PI=0 az x-re 1 megoldású, ami ugye egész és racionális szám, pedig az egyenlet PI-t tartalmaz. A transzcendencia csak akkor érvényes, ha pl.: x^2=PI-t akarunk megoldani, mert itt nem tudunk olyan megoldást találni bizonyítottan, hogy ne szerepeljen a megoldásban PI valamely hatványa.

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (53)
SuperMan007 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 54

Esetleg lefelezed a szöget negyedeléssel, majd lemásolod tetszőleges helyre. Ötlet csak ez is, de ezt meg lehet csinálni egy körzővel és egy vonalzóval.  Sőt, másolás esetén elég felezni és másolni.

Előzmény: Törölt nick (52)
Törölt nick Creative Commons License 2021.11.28 0 0 53

Tulajdonképpen az egy léptékválasztás, ha PI = teljes kör. De ettől függetlenül választható a hosszlépték.

(Sőt, az affin geometriában hosszlépték nincs is. Minden hasonló háromszög egybevágó is.)

Előzmény: SuperMan007 (50)
Törölt nick Creative Commons License 2021.11.28 0 0 52

Tologatni nem szabad. Körző + 1 vonalzó.

Felveszel egy szöget és egy tetszőleges pontot.

(Egyelőre nem látom át végig a saját elgondolásomat, de ide hátha jó lesz.)

Előzmény: SuperMan007 (51)
SuperMan007 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 51

Azt el lehet tolni a középső szögfelezőn igény szerint, csak kell mindkét kiválasztott szárra egy egy referenciapont. Így nem lesz közös a szögcsúcs. De ez is csak ötlet persze.

Előzmény: Törölt nick (45)
SuperMan007 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 50

Idézem önmagam, talán segít:

 

..."r*x*e szakasz egy olyan ívhosszt kell megadjon, amely az x, tetszőlegesen felvett szög r sugárhoz tartozó köríve, azaz itt a k körív hossza. Ha pedig k=rx=4w,és k/r=x, akkor x egyenesként is megszerkeszthető"...

 

Szóval valóban rosszak a jelölések, lehetne rendezettebb is, de ha x hosszként van jelen az egy kiterített körív kell legyen. Alapvetően x a szög dimenziója, x hosszként pedig az egységnyi sugárhoz tartozó kerület, amelyhez az egység sugarat a végén szerkesztjük meg.

 

 

Előzmény: Törölt nick (48)
SuperMan007 Creative Commons License 2021.11.28 0 0 49

Nevezhetjük a végén a kérdéses e szakaszt mértékegységnek, nem csak egységszakasznak esetleg?

 

Mindegy, hogy nevezzük, de x/e azaz rx*e/r = PI, ennek kell kijönnie. azaz a létrejövő PI szakasz úgy kell arányuljon az e szakaszhoz, mint PI az 1-hez. Így jó?

Előzmény: u.kovacs (47)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!