Keresés

Részletes keresés

F1 Hierro Creative Commons License 2021.11.07 0 1 16

2002-es archív cikk, már akkoriban is téma volt.

 

https://www.nemzetisport.hu/migralt_cikkek/20021120/helyettesitheto-e_a_lovaglas

F1 Hierro Creative Commons License 2021.11.07 0 0 15

*belemennének :)

Előzmény: F1 Hierro (13)
F1 Hierro Creative Commons License 2021.11.07 0 0 13

Az öttusa hivatalos nemzetközi neve napjainkban is modern pentathlon, a modern jelző az ókoritól különbözteti meg.

 

A triatlon jóval szélesebb tömegbázisú sportág (lásd Iron Man versenyek), nem hinném, hogy belemennék az összeolvadásba.

Előzmény: dave_dömper (5)
F1 Hierro Creative Commons License 2021.11.07 0 0 12

Igazából már most is 2 nap, mióta a vívást szédszedték rangsorolásra és bónuszra.

Előzmény: oroszlánszívű_Zrínyi (9)
dave_dömper Creative Commons License 2021.11.07 0 0 11

Kétségkívül létezik a lósport másik, hasonlatosan látványos szakágaiban (természetesen a lóversenyzés területén) a "handicap" - esély-kiegyenlítés fogalma, például az ügető, a galopp és valamint az akadály-versenyeken is egyaránt (hordott súly - kiegyenlítés, vagy a kimért pályaelőny formájában), de éppen

az ugratás - díjlovaglás - jellegű versenyeken ez ismeretlen. Épp emiatt volt (eddig) közel kiegyenlített

tudású - képességű lovak esetében a versenyző lóismerete, lovas szaktudása és persze a gyakorlata is

olyan fontos és emiatt, egyetlen öttusázó (aki jobb végeredmény elérésére törekedett) sem hagyhatta

ezt figyelmen kívül. Sajnos ez a "ló-mizéria" abban a szent pillanatban előkerült, mikor olyan országok

kapták az olimpiai rendezés jogát, amelyek képtelennek bizonyultak 50 - 60 képzett, gyakorlott és egy

adott nehézségű akadály-pálya által támasztott igényekhez.megfelelően "átlovagolt lovat biztosítani a versenyzők számára, a megfelelő esély - kiegyenlítéshez, illetve ahhoz, hogy (ugyanúgy, mint a többi

négy versenyszámban) csak - csakis a megfelelő szakmai tudás-képesség és az edzettség jelenthessen garanciát a jó verseny-eredmény elérésére. Ezzel az erővel, egész nyugodtan azt is ki lehetne jelenteni,

hogy lőni, vívni, úszni és futni sem kell megfelelő szinten, majd azokat is pótoljuk valami egész mással

(például lepény - evéssel és / vagy zsákban-futással. Miért is ne ?

 

Egyébként, ha már itt tartunk, és most ezt képesek meglépni, utána majd következhet valami egészen

más, hasonló indokkal az, hogy akkor töröljük például, előbb a lövészetet, mert az egy nagyon militáns

valami, aztán jöhet a vívás is, mert az az arisztokrácia sportja, ráadásul még az előzővel egyetemben

baleset-veszélyes is és káros lehet az egészségre, a többi ilyen, ehhez hasonló bombasztikus és idióta

érv mellé. Akkor, aztán valóban elő a kerékpárral, gördeszkával és a szörf - deszkával, no meg jöhet a falmászás. Majd -  még válogatni is lehet közülük, abban a tekintetben, hogy melyek közül álljon össze

egy korszerű "öttusa" - verseny programja. Hiszen az előbb felsoroltak mindegyike immár önmagában

is olimpiai sportággá vált éppen 2021(2020)-ban, Tokyo-ban. Nosza rajta.

Előzmény: oroszlánszívű_Zrínyi (9)
Qqberci Creative Commons License 2021.11.07 0 0 10

A triatlonhoz tricikli kell?...

Előzmény: MrMundr (0)
oroszlánszívű_Zrínyi Creative Commons License 2021.11.07 0 0 9

A lovaglás emeli az öttusát a sportok királynőjévé. Anélkül dróthúzó bajnokság lenne (élő szövet a fémvázon). Nem hiszem, hogy ne lenne mód paritásos, súlyozott stb alapon a ló "bizonytalansági tényezőjét" csökkenteni. Másrészről ezt a sorsolásos (díj)lovaglást nem lehet doppingolni, ez sem utolsó szempont. Egyébként meg szerintem úgy jó ahogy van. Egy komplex, gyönyörű sportág, intelligens küzdőszellemmel, magyar nagyságokkal. Szerintem nem tett jót a sportágnak hogy 1 napra sűrítették be. 2 nap lenne az ideális

Előzmény: dave_dömper (8)
dave_dömper Creative Commons License 2021.11.06 0 3 8

Lám, milyen fura madár ez az élet. Apám 89 évesen halt meg a múlt század legvégén és annak idején a

két világháború közötti időszakban öttusázott és bár egyáltalán nem volt világsztár, azért még 1945-öt követően is (már 40-en túl is kiválóan lovagolt, vívott, lőtt, úszott és futott is, mert az akkori sportolása

erre nevelte. És milyen érdekes is a sors ! Amikor a 70-es évek elején pályakezdő-ként elhelyezkedtem

egy mérnöki tervező vállalatnál, tudtam arról, hogy akkoriban ott is dolgozott egy élvonal-beli öttusázó,

aki ma már sokkalta idősebb és mostanság (tudomásom szerint, igen korosan) a cég tulajdonos-vezér-igazgatója, a nemzeti sport szakszövetség egyik vezetője, és a nemzetközi szak-szövetségnek illusztris

tagja. És habbár nem volt az aktív korában Olimpiai,- Világ,- és / vagy Európa-bajnok, ám mégis, itthon

és nemzetközileg is jól ismert és nagyra becsült öttusázó volt és ez így maradt mindmáig. Talán éppen

emiatt van, hogy magam - 73 évesen - az általad leírtaknál (akiknek ismerete becsületedre válik) talán

számosabb akkori ismert magyar öttusázó hírét-nevét ismertem, ismerem mindmáig is. És talán éppen

azért tiltakozik minden érzésem és idegszálam ez ellen a mostani folyamat ellen, mert a magyar öttusa

éppen a háborút követő évtizedek egyik méltán legendás olimpiai sikersportja lett, többek között a kenu

és kajak, a vívás, az úszás és vízilabda mellett (természetesen a teljesség igénye nélkül).

Előzmény: Petyka30 (6)
Petyka30 Creative Commons License 2021.11.06 0 0 6

Sziasztok!Tudod nekem egy nagyon közeli rokonom szerepelt az öttusa olimpián.Csak akkor még 5 napos volt az öttusa.Az egy jó ötlet volt,hogy ne 5 nap alatt csordogáljanak az események,bár izgalmas volt számolgatni,de felgyorsult a világ,és csináltak egynaposat.Ami szerintem jó ötlet volt.Igaz eltörölték a csapatot,de lássuk be volt benne logika,mert egy teljesítménnyel,ne lehessen 2 Olimpiai bajnokságot nyerni,lásd Martinek János.És tudtam,hogy számolják.Bár akkor a kis versenyeket is követtem természetesen,de az új egynapos öttusában is ismertem a szabályokat,például 1100 pontot lehetett azzal a nagyon értelmes állattal elérni,talán Szelesnek hívták a lovat,való igaz,én sosem ültem lovon,kis túlzással én is 1100 pontot lovagoltam volna vele,mert a szerencsétlen Petyka30-on,is segített volna az a csodálatos  ló,és hibátlant lovagoltam volna vele.Igaz nem volt minden ló egyforma,de az élethez szerencse is kell.De ezt a következő hülyeséget,hogy négy tusa lett,mert futnak meg lőnek,ráadásul,ha jól értettem a szabályokat 3 tusa lett,mert az úszást úgy számolták,hogy a legjobb úszó sem hozott semmit a leggyengébben,és  már nem értettem,hogy számolják,Tehát aki addig 4 évente egyszer leült öttusát nézni,mert lássuk be,mi magyarok is 4 évente egyszer ülünk le nézni,már fingom nem volt,hogy számoljak.Amit meg most kitaláltak az mára zárt osztály.De az a vicc,ha kimennék az utcára ,és az 50 feletti embereket megkérdezném,mondjanak magyar öttusázókat,lássuk,talán 5 nevet tudnak,vagy négyet,Balczó,Dr Török,Martinek,Mizsér,Fábián.A fiatalabbak meg néznének,mint borjú az új kapura.Mert lássuk,még aki most szenzációs eredményt ért el,Kovács Sarolta,Őt sem nagyon ismeri az átlag ember.

Előzmény: dave_dömper (5)
dave_dömper Creative Commons License 2021.11.06 0 1 5

Vagy megszűnne a triatlon sportág a jelen formájában (azt, hogy ehhez mégis mit szólnának az ebben a sportágban jelenleg küzdők, nem tudnám megmondani) és az így - most létrejövő újat, ezt követően (a kerékpározással együtt) "pentatlon" - nak kellene hívni (régen egyébként is ez volt az öttusa hivatalos nemzetközi neve), hogy megkülönböztessük valami módon a hagyományostól, a megszokott - tól.

 

Vagy mindkettő megmarad, csak éppen szinte biztos volnék abban, hogy egyikük, előbb - utóbb, a most

a játékok programjába nemrég bekerült triatlon, vagy ez az új, "megnyomorított-kiherélt" pentatlon így,

ebben a formában végképp lekerülne a játékok programjáról. Ami meg Martinek János ezzel kapcsolatos nyilatkozatát illeti, azt egyfelől tökéletesen megértem, csak éppen van egy kis (rossz kifejezéssel élve) "megélhetési illata", és nem feltétlenül rokonszenves.

 

De az bizonyos, hogy ettől a konfliktustól eltekintve, ez semmit se oldana meg például abban az egyéb  tekintetben, hogy a hagyományos öttusában - eltekintve attól, hogy négy-évente ez szerepelt eddig a

nyári olimpiai játékok műsorán (és ráadásul a modern kori olimpiai játékok egyik leg-hagyományosabb sportágaként), ettől még ott lebeg a kérdés, hogy évente rendeznek Világ-, és kontinens-bajnokságokat és ezekkel például egy ilyen "tragi - komédikus eredményű kasztrálással" mégis mi lesz a jövőben ?

 

 

Mert vagy elvárható joggal egy rendezésre pályázó országtól, hogy a versenyzéshez méltó lő-állományt

tudjon felmutatni - mobilizálni, vagy ne pályázhasson, ha képtelen ennek a feltételnek a teljesítésére.

Én például Japán esetében már amiatt sem értettem ezt a hihetetlenül "outsider" hozzáállást, mivel ott sem most láttak először lovat, A történelmük folyamán náluk is fontos szerepet töltöttek be az ottaniak életében. Igazán tisztában lehettek azzal is, hogy mégis miféle követelményeknek kell megfeleljen egy

ilyen szintű verseny megrendezéséhez egy sport-ló - állomány. vagy, ha nem, úgy súlyos felelőtlenség

volt a részükről ilyen kondíciókkal vállalkozni egyáltalában erre.

F1 Hierro Creative Commons License 2021.11.06 0 0 4

Ha pont kerékpárra cserélnék a lovakat, akkor az öttusa már valóban nem lenne több, mint egy túlbonyolított triatlon.

Előzmény: MrMundr (0)
dave_dömper Creative Commons License 2021.11.06 0 0 3

Itt az első (szerintem szinte természetes) következménye a (2020. ) / 2021. Tokyo-i olimpián látott rossz tapasztalatoknak, amik éppen az öttusa versenyek lovasszámában jelentkeztek a rendező ország által a versenyzők rendelkezésre bocsátott, jórészt alkalmatlan lovak, illetve az éppen emiatt született irreális eredmények következtében.

 

A javaslattevő nyilván abban a hiszemben tette a javaslatát, hogy ló lehet alkalmatlan, de a kerékpárját

minden induló maga hozhatja. Ezzel együtt - szerintem - ez tipikus esete a rössz következtetésnek. Nem

a lovakat kell kitörölni. száműzni az öttusából, hanem azt a rendezőt, aki képtelen megfelelő képességű

lovakat a versenyzők részére biztosítani, ha egyszer már vállalkozott az öttusa versenyek rendezésére.

 

Arról már nem beszélve, hogy a sportág "apja" Sven Thofelt, aki maga is magasrangú katonatiszt volt, egyáltalában nem véletlenül "alkotta" ilyen rendszerűvé (lovaglás - vívás - úszás - lövészet és futás) ezt

a sportágat. Annak idején még az is ismeretes volt, hogy az egyes számok sorrendje sem véletlenül állt

ily módon össze. Így az alapító nyilván "foroghatna a sírjában", ha ez a javaslat keresztül menne egy Nemzetközi Öttusa Sportszövetségi, illetve NOB elbíráláson - rostán.

F1 Hierro Creative Commons License 2021.11.06 0 0 2

A cikkben ez is benne van:

 

(Azok a hírek, melyek szerint ez a kerékpározás lenne, egyelőre elhamarkodottak, hiszen erről még nincs döntés, legkorábban december elején várható.)

 

Amúgy meg eddig nem azon ment a problémázás, hogy a lovaglás milyen igazságtalan, hogy sorsolják őket, hogy rámehet a verseny, ha a ló épp rossz napot fog ki?

F1 Hierro Creative Commons License 2021.11.06 0 0 1

A topikcím megérne egy pszichológiai elemezést, hogyan sikerült a téma kapcsán a transzszexualitás csizmáját az asztalra tenni.

MrMundr Creative Commons License 2021.11.06 0 1 0

lassan feltalálják a triatlont

Előzmény: oroszlánszívű_Zrínyi (-)
oroszlánszívű_Zrínyi Creative Commons License 2021.11.06 0 0 topiknyitó

https://index.hu/sport/2021/11/06/fellazadt-az-ottusavilag-mozgalom-a-lovaglas-megorzeseert/

Már az öttusa sem maradhat a régi. Mindenféle homályos érdekek és kicsavart állatjogok alapján a konzervatív lovaglást transszexualizálták a politikailag korrekt, kiszámíthatóbb, semlegesebb biciklizésbe. Joël Bouzou (ejtsd: Buzu) ötlete alapján.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!