Régebbi, külső scsi eszközökről hogyan lehetne manapság adatot menteni? Mivel lehet ma még kompatibilis egy régebbi scsi pci kártya, vagy vinyó?
Valós tapasztalatokkal rendelkezők válaszára számítunk!!!!!
maskent mondva, a belso scsi eszkoz nem tud az ott levo ide diszkrol, a ketto kozott az os teremti meg a kapcsolatot.
tehat meg ha elvileg a belso scsi csatolod tamogatna is a dual-end csatlakozast, akkor is csak a belso scsi tarolot erned el kivulrol inditott keresekkel (nagy szerencsevel, ha ugy van a belso scsi csatolo fizikailag es sw-ben is beallitva).
gondolom mar reg megoldodott, csak raakadtam a forumra. csak ugy mukodhet, ha a kulso eszkoz egy scsi feluletel rendelkezo TAROLO. magat a masolast az eredeti eszkozon tudod kezdemenyezni, a kulso eszkozon futtatott oprendszer ilyen modon nem fer hozza az eszkozod belso taroloihoz. foleg, ha az egy ide diszk. egszerubb kivenni a diszket, vagy ha van mas felulete (pl. usb), akkor azon keresztul lementeni.
"belül a cucc IDE, 2,5"-os laptop vinyót tartalmaz, csak pont a ki-be szerelést akarjuk elkerülni..."
Biztosan IDE??? Létezhet ilyen, de kell egy drága és bonyolult elektronika (gyakorlatilag egy mini számítógép) abba a dobozba, hogy megvalósítsa az IDE-SCSI konverziót.
Léteztek 2.5" SCSI vinyók is, kinézetre nagyon hasonlóak az IDE-sekhez, csak pár tűvel hosszabb a csatlakozó. (Főleg Apple környezetben voltak elterjedtek.)
Ha tényleg IDE, akkor pont a kiszerelés lenne a gyors és egyszerű megoldás.
Létezhet a jelölt adatfolyam, csak kell hozzá egy olyan operációs rendszer amire sikeresen telepítettél egy SCSI kártyát. Onnantól kezdve pont ugyan úgy másolhatsz az SCSI merevlemezről mint bármely másikról.
" a scsi nem lát csak scsi-t, az miként tekint a pc többi részére,"
NEM tekint a gép többi részére.
Ő CSAK egy bővítőkártya, hogy a SCSI cuccokat legyen hova dugni. Aztán az oprendszer majd RAJTA KERESZTÜL eléri, olvassa-írja a SCSI eszközöket. Amiket rádugtál az illesztőkártyára. Amiket nem dugtál rá, azokat nem fogja kezelni.
Jól írod, hogy amikor nem volt alaplapi USB, ahhor PCI-be dugott illesztőkártyával oldották meg az USB-s eszközök kezelését.
Sőt, amikor nem volt alaplapi SATA-vezérlő, akkor PCI-os illesztőkártyával oldották meg a SATA eszközök kezelését.
A SCSI kábé abból az időből származik, amikor semmi nem volt az alaplapra integrálva, mindenhez illesztőkártya kellett. Azért vannak az alaplapon az illesztőkártyák fogadására alkalmas slotok.
"mi köze a nem(teljesen) SCSI perifériáknak a SCSI vezérlőhöz?"
Nem gondolnám hogy egy scsi kártya kommunikál közvetlen pl. egy sata vinyóval, hanem...
"a gép többi része sem dísznek van."
...nyilván az alaplap a cpu-val karöltve, közvetett úton. De van aki azt állítja, nem! a scsi kártya csak akkor ér a gépben vmit, ha egy scsi vinyó is van mellette benne. (A kártyán is direkt ezért van a belső scsi perifériás csatlakozó.)
Viszont hasonló a dolog ahhoz, mikor az usb sem volt elterjedve még, de már pci kártyaként fel lehetett bővíteni a gépet és kész. Azért is nem értettem, aki a fenti tézist vallja, hogy a scsi nem lát csak scsi-t, az miként tekint a pc többi részére, de szerintem ezt már túlbeszéljük innen...
Én csak azért kérdeztem rá, mert a kollégám se foglalkozott még scsi-val és ha tényleg olyan speciális, kötött dolog lenne, aminek ilyen heppje van, arról előtte jó tudni, merre tovább.
A célt értem, de mi köze a nem(teljesen) SCSI perifériáknak a SCSI vezérlőhöz?
Ha fel tudod éleszteni a gépben a controllert és a gépben van IDE/SATA/USB is, akkor miért ne lehetne?
A SCSI kártya valószínűleg nem kezel mást, de a gép többi része sem dísznek van.
Valamikor a (h)őskorban láttam olyat, hogy mindenféle interruptokat kellett beállítgatni és azok miatt összeakadhattak a kártyák, de mióta van ez a plug and pray...
A gépeden futó program beolvas valamennyi adatot az egyik vezérlőn lógó perifériáról a memóriába, majd kiküldi egy másikra. A két perifériának és a vezérlőknek semmi közük egymáshoz.
Igazad van! Nem vagyok informatikus, ezért valóban a veretes fogalmazás nem megy. Az biztos, hogy a redmondiak nem szakítják meg magukat a régebbi HW-ek támogatásában.
Bocs, de ezt nem értem: SCSI kártyákon többnyire van egy vagy több SCSI csatlakozó.
Miért kellene bármi mással szóbaállnia, mint SCSI eszközökkel?
Szerintem a legegyszerűbb, ha van gép, amibe bele tudod tenni a kártyát, akkor akár pendrive-ról egy live linux (ubuntu, esetleg ha létezik még, grml). Ezekben elég sokféle driver benne van, legrosszabb esetben kernelmodult.kell.gyàrtani, de jó eséllyel menni fog.
Akitől vennénk a scsi kártyát, állítja, hogy azok csakis scsi vinyóval állnak szóba szerinte (mert azt is eladná). Nyilván felmerül, hogy csak többet akar ezzel kaszálni, megszabadulni a régi zajos hdd-től is vagy nem tudom. Nem ismeretes hogy van ez a scsi-nál, mert elég kacifántos dolog volt ez akkoriban pl. az id beállítással stb., meg drága is...
Ez így ebben a formában marhaság, a SCSI kezelés továbbra is alapvető része a Windowsoknak.
Amiben van igazság: az egyre újabb Windows kiadásokba egyre kevesebb régi hardver driverét teszik be, és neten se található újabb windowshoz való driver, így lehetséges, hogy sok régi SCSI kártyát nem lehet beüzemelni modernebb, főleg 64 bites Windows alatt.
Ellenpéldaként pl ez a alig 25 éves Adaptec 2940-es amit még 64 bites Win10-el sikerült beüzemelni:
(Egy ilyen kártya van is a Vaterán.)
De ez még csak a vezérlő kártya kérdése, a következő az, hogy mi az a bizonyos külső eszköz? Ha simán merevlemezes meghajtónak látszik a gép felé, akkor nincs gond, de ha valami extrább, akkor ott is jön a driver kérdés. Lehet, hogy Emiatt kell visszamenni abba a korba, amilyen driver fel lelhető az eszközhöz: XP, Win98, Win3.1, DOS...
Amennyire tudom, az SCSI kezelés csak a régebbi windows-okban van, ahogy tudom már a 7-esben sincs. Ha mégis van a gépben, azt csak virtuális gépen keresztül lehet elérni, vagy egy 7-es előtti, vagy linux telepítéssel lehet megoldani. Még lehet kapni, az mindenkinek a saját döntése, hogy mennyit áldoz rá.
A Google "scsi kártya" keresés közel sem eredménytelen.
Külső, 50 pines scsi csatolóval rendelkező eszköz került hozzánk, amiről adatot kellene menteni. Gondoltuk, szerzünk hozzá egy pci scsi kártyát, kábelt vhogy és egy régebbi PC-vel megoldjuk, de semmilyen tapasztalat nincs ezen a téren, mi mivel működhet. Egyáltalán egy scsi kártya, alaplapon keresztül kommunikálhat más adathordozóval (pendrive, IDE vinyó) vagy csak scsi hdd-vel?