Keresés

Részletes keresés

B. Hernát Creative Commons License 21 órája 0 1 1692

Igaz.

Előzmény: vörösvári (1691)
vörösvári Creative Commons License 22 órája 0 1 1691

Gondolom majd Corvin János mintája is felkerül majd idővel az MTA-ra - MyTrueAncestry cég oldala- nála egyértelműbb lesz mi a Hunyadi örökség. 

Előzmény: vörösvári (1690)
vörösvári Creative Commons License 22 órája 0 1 1690

de az is

Elég színes családfája volt Kristófnak. Apai nagyapja Hunyadi Mátyás volt, az ő anyja magyar. Az apai nagyanyja osztrák. Az anyai nagyapja horvát. Az anyai nagyanyja félig olasz, félig spanyol. A spanyol ágon különben V.Alfonz király volt az ükapja. 

Előzmény: B. Hernát (1689)
B. Hernát Creative Commons License 22 órája 0 1 1689

A (déd/ük)papa eredendően balkáni vlach vonala nem segíthetett be?

Sztyeppei kunt, stb. nem látni.

Előzmény: vörösvári (1686)
vörösvári Creative Commons License 1 napja 0 0 1686

A Balkán erős nála, ami nem csoda, az anyja is horvát volt. 

Előzmény: vörösvári (1685)
vörösvári Creative Commons License 1 napja 0 0 1685

Felkerült az MTA-ra Corvin Kristóf mintája, ezek a ASB értékei. 

vörösvári Creative Commons License 2 napja 0 0 1684

Nem tudom, csak a törzsszöveget szoktam elolvasni, a mellékelt anyagokat nem. 

Előzmény: Wanblí Iyeska (1683)
Wanblí Iyeska Creative Commons License 3 napja 0 0 1683

Érdeklődnék, hogy a sziú, az algankin, az iroki, a maszkagi, az atabaszka és a juto-azték nyelvcsaládokra is le lett futtatva ez az elemzés?

Előzmény: vörösvári (1656)
vörösvári Creative Commons License 4 napja 0 0 1682

Én mindenesetre örülök hogy ilyen lehetőségeket ad a genetika történelmi kérdések megoldására és még sokat fog fejlődni a történelmi genetika, nagyon új tudományág még. 

vörösvári Creative Commons License 4 napja 0 0 1681

Tényleg nem ártott volna átnézetni egy jó angolossal a szöveget. 

Viszont mostantól saját életet élnek a közölt genetikai eredmények, indulhat a Hunyadi rokonok keresése és egy genetikai családfa felállítása. 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (1680)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 4 napja 0 0 1680

"a közölt genetikai eredmények fontosak a magyar történelem szempontjából."

Ez eddig OK. 

De: "Egy ilyen cikknél nincs pénz anyanyelvi szaklektorra???"

És minden külföldi olvasó, aki elolvassa, felröhög a Nobel family miatt???

Előzmény: vörösvári (1677)
vörösvári Creative Commons License 4 napja 0 0 1679

Én örülök hogy elvégezték ezt a kutatást, az eredmények a fontosak, nem a felvezető szöveg. 

Előzmény: vörösvári (1677)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 4 napja 0 0 1678

Az egészben az a vicces, hogy Keywords részben tényleg ott a Hungarian Nobel family.

És ha már family, genomes, akkor noble lenne a helyes változat :-)))

Egy ilyen cikknél nincs pénz anyanyelvi szaklektorra???

Előzmény: B. Hernát (1676)
vörösvári Creative Commons License 4 napja 0 0 1677

Ahogy én olvastam a cikk történetét egy facebook csoportban. Az MKI először komoly tudományos folyóiratban akarta lehozni a cikket, de elég sokáig tartott az elbírálás és igazából nem is nagyon akarták lehozni a tanulmányt a speciális témája miatt, ami csak a magyarok számára érdekes téma és az ilyen folyóiratokba rengetegen akarnak írni, ezért csak a legjobbakat közlik le. Persze mivel Kásler volt az egész projekt támogatója ezért a szöveg neki akar megfelelni, de a közölt genetikai eredmények fontosak a magyar történelem szempontjából. 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (1675)
B. Hernát Creative Commons License 4 napja 0 0 1676

Hát ahol jogász társszerző is van, ott mi várható ??

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (1675)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 4 napja 0 0 1675
Előzmény: vörösvári (1607)
vörösvári Creative Commons License 5 napja 0 0 1674

már megvolt angolul, azt linkelte be séró ide, arra írtam ezt 

Előzmény: Völgyvidéki (1673)
Völgyvidéki Creative Commons License 5 napja 0 0 1673

Ez így ebben a formában sajnos egy borzasztóan semmitmondó cikk...:-(

Majd ha meglesznek a részletes kutatási eredmények, abból talán össze lehet majd rakni egy részletesebb és érdekesebb ismeretterjesztő cikket is.

vörösvári Creative Commons License 5 napja 0 0 1672

Érdemes lesz feltölteni majd az eredményt a MyTrueAncestry oldalára, jól lehet szórakozni az ottani eredményeken. 

Előzmény: tamolnar3 (1669)
tamolnar3 Creative Commons License 6 napja 0 0 1669

Autoszomális. 

Előzmény: vörösvári (1668)
vörösvári Creative Commons License 6 napja 0 0 1668

Milyen tesztet rendeltél ? Autoszomális, anyai vagy apai ? 

Előzmény: tamolnar3 (1666)
vörösvári Creative Commons License 6 napja 0 0 1667

Akkor sok sikert a teszthez :)

Előzmény: tamolnar3 (1666)
tamolnar3 Creative Commons License 2022.11.27 0 0 1666

Ez csak germagyar, ne is szólj hozzá, csak jelentsd, ha megjelenik, mert meg fog. 

Black Friday alkalmából megrendeltem én is a DNS tesztemet, úgyhogy hamarosan sok kérdesem lesz az itteni szakértőknek :) 

Előzmény: vörösvári (1663)
vörösvári Creative Commons License 2022.11.26 0 0 1663

Te elmebeteg, miért pont ide írsz ? Takarodj egy másik topikba.

Előzmény: syvdsgdsgdfsg (1662)
vörösvári Creative Commons License 2022.11.25 0 0 1658

A professzor elmondása szerint a fehérvári osszáriumban csaknem 900 csontot, köztük koponyákat is őriznek. Ezeknek a DNS-eit és örökítőanyagait vizsgálták a szakemberek, úgy, hogy minden koponyából és csontvázból mintát vettek. Jelenleg körülbelül 350 csont esetében készült el a teljes genetikai állomány feltérképezése. A maradék 550 feltérképezetlen csont közül várják majd a kutatók, hogy megtalálják Hunyadi Mátyás földi maradványait. 

mondta a Fejér Megyei Hírportál kérdésére Kásler Miklós, aki hangsúlyozta, Nápolyban is szeretnének majd kutatni, az ott eltemetett Anjou-leszármazottak földi maradványaiból DNS-mintát venni, hogy az Anjoukhoz tartozó Károly Róbert és Nagy Lajos földi maradványait is sikerülhessen azonosítani.

Előzmény: vörösvári (1655)
vörösvári Creative Commons License 2022.11.25 0 1 1657

Kutatók globális nyelvi adatbázist alkottak, hogy a nyelvek kialakulását vizsgálják.

A Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet, a Zürichi Egyetem és a Harvard Egyetem kutatóinak interdiszciplináris kutatócsoportja megalkotta a GeLaTót, a nyelvi és genetikai adatokat összekapcsoló globális adatbázist. Új tanulmányukban a kutatók megvizsgálták és számszerűsítették, hogy a populációk nyelvi és genetikai története milyen mértékben esik egybe.

A világon több mint 7000 nyelvet beszélnek, elsajátításuknak evolúciós háttere lehet. A nyelveket a szülőktől, csoportoktól, kortárs közösségektől, barátoktól is lehet tanulni, de vajon összefüggenek-e a nyelvek és a gének?

Először azt vizsgálták, amikor a biológiai és nyelvi minták eltérnek egymástól: milyen gyakran és hol fordulnak elő, milyen típusok azonosíthatóak.

Chiara Barbieri, a Zürichi Egyetem genetikusa azt mondta:

Egyértelmű, hogy a rokon nyelveket beszélők általában genetikai rokonságban állnak, vagyis közös a biológiai és kulturális történelmük is. De az adatbázisban világszerte körülbelül minden ötödik gén-nyelv reláció eltér.

A differenciák a legtöbb esetben abból erednek, hogy a népcsoport egy szomszédos, genetikailag eltérő populáció nyelvére vált át. Ritkábban, de az is előfordul, hogy valaki a szomszédokkal való genetikai asszimiláció ellenére is fenntartja eredeti nyelvi identitását.

A tanulmány minket említ példának: a magyarok genetikailag hasonlóak szomszédaikhoz, nyelvük viszont szibériai nyelvekkel rokon. Russell Gray, a Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet Nyelvi és Kulturális Evolúció Tanszékének igazgatója és a projekt kezdeményezője szerint

miután tudjuk, hol történtek ilyen nyelvi eltolódások, az okok is felgöngyölíthetők. A múlt kutatásával megérthetjük a nyelv szerepét az emberi sokszínűség, az eltérő populációk kialakulásában.

A GeLaTo több mint 4000, csaknem 300 nyelvet beszélő egyed genetikai információit tartalmazza, ez elég adat a demográfiai és nyelvi történetek kibogozásához. A GeLaTo világszerte a kontinensek közötti gén-nyelv kapcsolatokat kutatja.

A leggyakrabban tanulmányozott nyelvcsalád az indoeurópai volt, ami Európában és Ázsia egyes részein a legelterjedtebb. Idetartozik a francia, a német, a spanyol, a perzsa és a görög.

AZ ADATKÉSZLETÜNKBEN SZEREPLŐ TÖBBI RÉGIÓHOZ ÉS NYELVCSALÁDHOZ KÉPEST ITT A LEGNAGYOBB AZ EGYEZÉSEK ARÁNYA, VAGYIS A GÉN-NYELV ÖSSZHANG IS

– mondja Damián Blasi, a Harvard Egyetem Humán Evolúciós Biológiai Tanszékének kutatója, a tanulmány társszerzője.

vörösvári Creative Commons License 2022.11.25 0 1 1656
Előzmény: séró (1630)
vörösvári Creative Commons License 2022.11.25 0 0 1655

Reméljük meglesznek Mátyás csontjai Székesfehérváron. Eddig 900 csontból 350 genetikai vizsgálata készült el. Tervezik Nápolyban az ott eltemetett Anjouktól a mintavételt, hogy Károly Róbert és Nagy Lajos csontja azonosítható legyen.

https://index.hu/tudomany/2022/11/25/kutatas-eredmeny-maradvanyok-fehervar-matyas-kiraly/

vörösvári Creative Commons License 2022.11.24 0 1 1654

A szerencsétlen utódok meg csak csodálkoznak ha dns vizsgálatot csinálnak és egy európai haplocsoportot kapnak, fogalmuk sincs a távoli ősapáról, hogy nem helyi volt :)

Előzmény: Völgyvidéki (1653)
Völgyvidéki Creative Commons License 2022.11.24 0 1 1653

Hát igen, ez övön aluli volt...:-)

Előzmény: vörösvári (1652)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!