Sziasztok! Kb 30 eves c24-es kazán, amikor a termosztát jelzi a fűtési igényt bekapcsolja a keringető szivattyút és ráadja a megfelelő fűtőlángot, majd nehány másodperc múlva a fűtőlángot visszaszabályozza nagyon minimális mennyíségüre. Éppen csak melegíti a vizet. Keringető szivattyú jár. A kazán évente karbantartott, a szerelő szerint jó állapotban van. Mit gondoltok mi lehet a gond, mire készüljek? Köszönettel, Laci
Akkor hogyan szabályozod a radiátorokon átfolyó mennyiséget?
Nyitott rendszernél könnyebben levegősödhet a rendszer, de a zárt is levegősödik, akár mit csinálunk, én is a napokban engedtem ki a jellemző radiátornál pár deci levegőt zárt rendszer mellett.
Tehát sztem kezd a cirkó légtelenítésével, nem igényel nagy tudást, vagy gyakorlatot, annyi hogy a burkolatot óvatosan kell levenni és feltenni.
A csapok a radiátornál nincsenek elzárva, ugyanis nincsenek csapok.:-) A keringető beindulásakor eléggé bugyog a víz, biztosan van benne egy kevés(vagy sok?) levegő.
A padláson lévő kiegyenlítő tartályban van elég víz(nyitott rendszer), bár ettől még a kazán hőcserélője lehet levegős. Csak azt nem tudom mitől levegősödhetett le. A legtávolabb lévő szobában kilyukadt a radiátor, de egyelőre csak csepeg belőle napi pár deci víz. Ettől gondolom nem lesz levegős... Vagy igen?
Addig nem akarom a hőcserélőt savazni, amíg a többi hibalehetőség ki nincs szűrve.
Jók írja zsolez, ez akkor van, ha kevés a keringetett víz, akkor is csinál ilyet, ha csak 1-2 kisebb radiátor van rányitva. Nincsenek elzárva a radiátorok, vagy más csap?
Lehet dugulás, de furcsa lenne így, hogy egyik napról másikra jelentkezik ez a probléma ugrásszerűen.
Ami még el tudok képzelni, bár szintén furcsa lenne a gyors jelentkezés, hogy annyira levegős a hőcserélőben a víz, hogy a szivattyú nem tudja megforgatni a vizet. Vagyis neked is azt tudom javasolni, hogy először próbáld meg a hőcserélőt légteleníteni üzemelő szivattyú mellett.
Egyébként a hőcserélő kisavazása nem igényel nagy tudást, ha van hozzá affinitása az embernek, és gyakorlatlan kéznek is megvan 3 óra alatt. Sima 5%-os háztartási sósavat javaslok hozzá, mert a vízkőoldók gyengék az ipari, vagy egyéb erős savak viszont roncsolják a hőcserélő belsejét (persze a háztartási sósav is, csak kellően kis mértékben).
Nem tudom nálad hogy jelentkezett a hiba, de itt hirtelen egyik napról a másikra. Lehet hogy itt is vízkövesedés van, mert hiába megy a szivattyú, a kimenő cső nem akar melegedni. Annyira el tud tömődni, hogy egy kicsit sem szivárog át a víz? Egyáltalán nem melegszik fel a kimenő cső.
7 körös padlófűtés és (még sajnos vas hőelosztó)... :|
Nekem akkor volt ilyen problémám, mikor durván elvízkövesedett a kazánban a hőcserélő. Egy idő után nem bírta felfűteni a "nagy" köröket csak a 3 kisebb kört, majd túlmelegedett, de nem kapcsolt le a beállított értéken. A keringető szivattyú nekem is ment. Nyomás rendben. Levegős nem volt (automata légtelenítők vannak a hőelosztón és azok jók!!!) Először azzal kísérleteztem, hogy a szivattyút vissza vettem 3-ról 2-es fokozatra. A probléma megszűnt! A kazán látszólag rendben ment, amikor kellett kikapcsolt. De a nagy köröket akkor sem fűtötte fel. Szerelő kihív.. rögtön mondta, hogy "hőcserélő csere" és nem volt jó ötlet a fokozatban visszavenni. Az úgy jó (az én házamhoz persze). Nem savaztattam ki a régit (2-3 napot mondott a szerelő), gyorsan kellett, úgyhogy az Üllői úton 34xxx Ft-ért, vettem egy új utángyártottat. Probléma megszűnt, gyönyörűen működik azóta is.
Adott egy régi FÉG C18-as fali kazán. Az elindítást követően néhány perc alatt felszalad a hőfokmérő 100C fokra, és egy nagy kattanással kikapcsol a kazán, a keringetőszivattyú működik.
2. A nyomásmérő nem szabályoz, ha nincs meg a kellő érték, akkor lekapcsol, tehát ezzel sztem nincs baj.
3. Ez a cirkó egyébként sem állítgatja magától a lángmagasságot. Azt kézzel lehet állítani a burkolat levétele után alul középen egy kis fémkupak kicsavarása után. Ezt talán érdemes lenne megmozgatni, hogy mi történik, de az eredeti állást jelöld be.
A rendszer mellett a cirkót külön is lehet légteleníteni, a burkolatot levéve a jobb oldalt fent a hőcserélőn. Én ezt mindenképp megtenném a helyedben, és ha ez nem oldja meg a problémát, akkor megnézni mi történik a lángmagasság állításának hatására.
Azt javaslom hogy hívjon szakembert!A 2 bar nyomás nagyon magas, nekem harminc éve ilyen készülék mellett kétszintes lakásban 1,3-1,4 bar az ideális méretezett hidrosztatikus nyomás. Ha levegős a fűtési rendszere, akkor a vízáramlás elégtelen, így visszaveszi a lángmagasságot a készülék, a hőcserélő védelme érdekében. Ha a szivattyú indulásakor bugyogó, lötyögő hangot hall, akkor a fűtési rendszere már levegős, a nyomásmérő a hidrosztatikai és a levegős nyomást méri a fűtési rendszerében. A levegő pedig a vízzel ellentétben, igen rossz hőközlő/hőátadó közeg.
Ha a jól légtelenített fűtési rendszerében a hidrosztatikai nyomásállapotok ideálisak, akkor a gázkazán vízáramlást érzékelő berendezése hibásodhatott meg. Az én készülékemen is cserélni kellett már, nem túl drága. Az érzékelőnek a jelfogója a hőcserélőre van rögzítve, a készülék külső burkolatának eltávolítása után látható. Ehhez mindenképpen hívjon szakembert. A FÉG C24 gázkészülékhez minden alkatrész kapható, beszerezhető. Itt a május (most kelletti magát) és itt az ideje a készülékének alapos átvizsgáltatásának, az esetleg meghibásodott vagy elhasználódott alkatrészek cseréjének.
Októberben már csak elfoglalt, betáblázott szakembereket találhat...
FÉG c24-es cirkó gázkazán. Őrláng, keringető szivattyú jól működik. Fűtési igénykor a fűtő lángot ráadja, majd nehány másodperc múlva visszaszabáályozza minimálisra. Közben a keringető szivattyú végig jár. Idősödő, de évente karbantartott kazán. Mit gondoltok mire számítsak, mi lehet a gond? Mit javasoltok?