voltak azok akik ma 25-30 évesek, és várható lenne tőlük a gyerekvállalás. De állítólag kevesen vannak.
Nem tudni miért, hiszen boldog időszak volt 89-94 között.
- Magam inkább forditva csodálkoznék rá: jólétbe minek szülni? És persze nem is teszik.
David Riesman örökbecsú értekezése "A magányos tömeg" (1950) éppen az iparosodással, a jóléttel, a megnövekedett szabadidővel hozza összefüggésbe a társadalom átalakulását, a szaporodási ütem csökkenését.
A lényeg, hogy a "teljes termékenységi arányszám"-nak a népesség megmaradásához meg kell közelítenie a 2.1-es szintet.
1.3-as érték alatt a népesség rohamosan fogy, és belátható időn belül eltűnik (a nem fogyó részhez asszimilálódik).
2011-ben ez az érték 1.24 volt!!! (más adatok szerint valójában 0.8 lett volna, ha nem segített volna be egy gyorsan szaporodó, jól ismert réteg, tehát ha így marad: asszimilálódunk).
A mai helyzet nem sokkal jobb, kb. ugyanaz mint a többi fejlett civilizált térségben (átlagosan 1.4), amelyet ugyanúgy fenyeget az asszimilálódás, azaz a magasra fejlődött kultúránk eltűnése. Olyan mai közkeletű fantazmagóriák, amelyek a jövőben további fejlődést jósolnak (mint pl. a Mars utazás) nevetségesek, és azt a hamis érzetet keltik, hogy nyugodtan hátradőlhetünk a foteljeinkben. Valójában csak a páholyban ülők érezhetik magukat elégedetteknek, a tervük megvalósulásában.
Nem fogod. A ratkók évfolyamai 230 ezres körül voltak, és mostanra amikor kb 64-65 évesek nincsenek annyian mint a mostani 40 évesek, pedig ők sokkal kevesebben születtek, inkább csak 140-160 ezren évente.