"Csatornahálózatok létezése magas szintű társadalmi szerveződést, viszonylag nagy népsűrűséget és prosperáló gazdálkodási rendszert (rendszereket) feltételez."
ezzel nem azt mondom, h a Csörsz-árkot magyarok építették, hiszen a népmonda is másokról beszél
de az lehetséges, h az ott már meglévő árkokat, medret felhasználták
A Gyöngyösi- és a Hevesi-sík vízrendszerét a régészeti, történeti és okleveles adatok szerint már a rómaiak korában (Császár-kor) szabályozták. Felmerül annak lehetősége, hogy az alföldi hosszanti sáncárkok (Csörsz-árok, Kis-árok, Ördög-árok) nem csupán hadászati-védelmi rendeltetés miatt készültek, hanem a síkvidék vizeinek szabályozásában is szerepet játszottak. http://lithosphera.hu/2015/06/a-csorsz-aroktol-a-fokgazdalkodasig/
a magyarok többezer km csatornát hoztak létre a 900-as években
"a 10. és 13. század között a Rábaközben és a Hanság vidékén öntözéses rét- és legelőgazdálkodás folyt, és ehhez kapcsolódva állattenyésztés, tógazdálkodás és haltenyésztés zajlott"
"Az eddig azonosított Árpád-kori csatornák teljes hosszúsága meghaladja az ezer kilométert. Ennél azonban jóval több, becslésem szerint több tízezer kilométernyi mesterséges vízvezető meder vár még felkutatásra."
"Ezt a rendszert nem kóborló népek, hanem egy letelepedett nép hozta létre a „történelem elõtti idõkben.” „Az építés után ezer évekig élvezték az árkok használatát. Ez a rendszer ma is mûködik.” (Tóth, i. m. 72. o.) „A sáncok ugyanis árvízkor visszaduzzasztják a nagy vízhozamokat a középhegységekbõl kilépõ folyókon, az árkok pedig szétvezetik a vizet a tájon. (Molnár Géza, 1991.) Megtörik az árhullámok erejét, csökkentik a csúcsvízszinteket, a dinamikát, mérséklik az ártéri építmények terhelését, majd maradék nélkül visszavezetik a szétfolyt vizet a folyókba.” (Tóth, i. m. 73. o.) Ez a rendszer biztosította a lehetõ legkisebb vízszintingadozást, a nagy, párolgó vízfelületek pedig páradús mikroklímát teremtettek. „Egyazon rendszer részei voltak, az üzemelõ fokokkal. Mindezt úgy valósították meg, hogy nem korlátozták a folyót, nem végeztek felesleges munkákat, és nem vártak többet a környezettõl, mint amennyit adni tudott, és kizárólag a szükségletüket vették ki. Mindezt a maga módján, erõlködés nélkül. Zseniális rendszer!” (Tóth, i. m. 73. o.)